אקסלנס
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אקסלנס בית ההשקעות: סקירה מנקודת המבט שלנו

אקסלנס בית ההשקעות מככב בכותרות בשנים האחרונות וצובר תאוצה מהמשקיעים וזאת בזכות איכות ניהול השקעות מוצלח לצד רמת שירות גבוהה. אם כך, מה מיוחד באקסלנס?

ב1992 מקימים גיל דוישט ורוני בירם את אקסלנס בית ההשקעות , ובשנת 1994 יצאו להנפקה והפכו לחברה ציבורית.

אקסלנס עבד כבית השקעות מן השורה, הציג ביצועים גבוהים והמשקיעים החליטו לפתוח ממשקים נוספים לעבודה והרחבת הפעילות. אקסלנס בחרו את תחילת הפעילות שלהם בניהול תיקי השקעות ממספר סוגים שונים , ואף הציעו ניהול תיקי פלטיניום, ניהול תיקי קרנות ( תעודת סל ) , ותיקים משולבים.

ב1996 רוכשים דוישט ובירם את חברת צמיחה , בית ההשקעות המוביל של אותה תקופה ונוהל על ידי מרדכי איינהורן ז"ל , אהרון מאיר ואלפרד אקירוב. העסקה נחתמת בסכום של 3 מיליון ₪ ולחברה אשר עדיין בתחילת דרכה ולאותה תקופה. מדובר בעסקה לא פשוטה אבל הם קופצים למים ומחליטים לקדם את אקסלנס ולשים את בית ההשקעות על המפה באופן בוטה, האמונה בהצלחה שלהם מובילה אותם לעשות צעד ללא פחד.

אקסלנס בשנות ה-2000 – רכישות והנפקה

שנת 2003 , עומדת בפני השניים אופציה לרכישה חדשה , גדולה של חברת נשואה , ברור כי החברה בקשיים ויהיה לא פשוט לנווט את הספינה הזאת , אבל בירם ודוישט עומדים בגבורה ומצליחים להגדיל ולמקסם את ההצלחה של הרכישה ואקסלנס הופכת להיות חברה גדולה, מפוקחת בליווי צמוד והמשרדים הגדולים הופכים לגדולים יותר.

לפעמים יש גם צד אנושי , הרכישה של נשואה שמה את אקסלנס בנקודת מפנה. אקסלנס בזמן הרכישה מונה 60 עובדים ואילו נשואה 40 עובדים, בכל עולם המיזוגים סיטואציה כזו גורמת לגל פיטורים, מרבית המפוטרים יהיו של נשואה אבל בצעד לא שגרתי השניים בוחרים לא לפטר אלא למזג את כולם וביחד להביא יותר עבודה לעסק כך אף אחד לא יאבד את מקום האמונה, הצעד גורם כמובן לנאמנות עיוורת מצד עובדי נשואה למקום העבודה החדש.

שנת 2004 מגיעה ועימה הבשורה החדשה, מנפיקים את חברת תעודות הסל , כיום קסם היא חברת תעודות הסל הגדולה בישראל. את ההנפקה של החברה עושים בקול תרועה וההצלחה מסחררת , חברת תעודת הסל קסם על המפה ואיתה התקדמות משמעותית בהצלחה של אקסלנס.

ב2006  מגיעה רפורמת בכר ואקסלנס מתחילה את פעילות הגמל שלה, היא מקבלת לידה את ניהול קופות הגמל של בנק מזרחי וגדלה להיות אחת מחברות הגמל הגדולות במשק. קופות מוכרות כמו גמולה ואסף נכנסות תחת כנפיה ומציגות תשואות גבוהות ואטרקטיביות .

אקסלנס מתחילה את הרומן עם הפניקס

ובאותה שנה גם מגיעה החלטה גורלית.. דוישט ובירם מקבלים הודעה כי הפניקס רכשה חלק ממניות בנק מזרחי ובן רגע הפכה לשותפה בעלת דעה גם באקסלנס וחלק בשליטה של אקסלנס שבשלב זה מונה כ500 עובדים. העסקה נחתמת והשניים יודעים שיש פג תוקף לניהול שלהם באקסלנס עד למסירה של השליטה והניהול עבור הפניקס. בינתיים הם ממשיכים לנהל ולהגדיל את אקסלנס כאחד מבתי ההשקעות המובילים בתעשייה.

ב2009 עוברת השליטה לידיים של הפניקס, אמנם אקסלנס עדיין מתפקדת כגוף עצמאי כלפי חוץ והעמיתים מכירים את אקסלנס כגוף יחיד ונפרד מהפניקס אך מאחורי הקלעים הפניקס מחזיקה שליטה כמעט מלאה באקסלנס.

ב2017 עוברות פורמלית קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של הפניקס לניהול תחת המותג אקסלנס ושתי החברות מתחילות מיזוג , כאשר 100% מאקסלנס עובר לשליטה של הפניקס.

ב2019 קופות הגמל של אקסלנס והפניקס נקראות הפניקס אקסלנס גמל ובזה הליך המכירה מסתיים סופית והמיזוג הוטמעה.

עדיין ניתן לראות שרידים של הניהול מימי בירם ודוישט אך הפעם היו מיזוגים, קיצוצים ושינויים שאמנם הטיבו עם לקוחות בית ההשקעות אך פחות עם העובדים שנאלצו להיפרד ממקום עבודה מחבק ואהוב.

אקסלנס היא אחת מחברות הגמל המובילות בתעשייה, יחד עם זאת אינה מחזיקה את הקופות הגדולות , מה שנותן לה גמישות מלאה בתגובה מהירה אל מול תנאי השוק והשינויים שיש צורך לעשות. אחד היתרונות הגדולים שעומדים לטובת חברת הגמל היא הכוח של הפניקס דווקא בכל עולם הנכסים הלא סחירים ובכך מחזקת את יציבות הקופות ומדד השארפ לאורך השנים אל מול המתחרים ומצליחה להציג תשואות גבוהות, ניתן להבחין כי בשקט בשקט אקסלנס עומדת בשלישייה הפותחת בשנים האחרונות נכון לסוף 2019 ובהחלט משדרת יציבות וכיוון חיובי לאורך השנים.

הגישה הכללית של אקסלנס – יציבות, שילוב של חדשנות עם שמרנות מוכרת

מרבית בתי ההשקעות מחפשים להמציא את הגלגל ולפעמים שוכחים את המוכר והידוע, באקסלנס דווקא ניתן להבחין ביכולת לזוז עם הקדמה , להוסיף השקעות חדשות לחברת הגמל, ניהול התיקים, לקוחות כשירים, קרנות שונות ואף הנפקות ללקוחות מהון פיננסי גבוה ויחד עם זאת אין חטא היוהרה , מנהל ההשקעות הראשי אינו מקבל החלטות לבד ותמיד קיימת ועידה ברורה על מנת לבצע החלטות. שום החלטה לא עוברת ללא בדיקה קפדנית של כל החזיתות .

גם אם זה מסביב לשעון

ניתן להבחין כי משרות האמון באקסלנס נתפסו על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה שלא מפחדים לעבוד גם בשעות הקטנות של הלילה על מנת להשאיר את אקסלנס כאחד מבתי ההשקעות הטובים והמובילים מאחר שיש מנטליות ברורה של קבלת החלטות על ידי סדר קבוע ואישורים ארוכים , הם בוחרים לעבוד מסביב לשעון על מנת לא לפספס הזדמנויות עבור המשקיעים אך לא לחרוג מכללי הברזל שנקבעו בעוד מועד.

אז מי אלו אקסלנס היום ?

אקסלנס חברת הגמל , כאשר בראש חברה עומדת חנה הולנדר מנכ"לית אקסלנס כ30 מיליארד ₪ בחברת הגמל , שבראשה עומד אורי קיסוס עוד כ30 מיליארד ₪ בחברת ניהול התיקים שבראשה עומד בני כהן  וכמובן שייכת לחברת הפניקס שהיא אחת מחברות הביטוח הגדולות בענף בישראל. היא מונה כ800 עובדים ואת פעילותה מקיימת ממשרדים גדולים ורחבים השרועים על מספר קומות בפתח תקווה.

מדובר בבית השקעות יציב, מוביל וותיק ששומר על דרך הניהול שלו לאורך שנים ללא טעיות ועם רצף הצלחות שבהחלט קשה לפספס.

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!
מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
Don`t copy text!
הרשמה לניוזלטר
מצטרפים לניוזלטר שלנו ונהנים מהטבות והצעות בלעדיות
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו
אלפי קוראים כבר הצליחו לחסוך הון בזכותו
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
24,817 קוראים הגדילו כבר את פוטנציאל התשואה שלהם. מה איתך?
חוברת תכנון פיננסי 2021 ראשי
מהדורה מוגבלת
תכנון פיננסי במתנה
הטעות היחידה שלכם תהיה, לא להזמין את החוברת שלנו