מדדים
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מדדים בעולם – מה הם? מי הם? וכיצד הם יכולים להשפיע על חיינו ?

שמעתם שאפשר להשקיע במוצרים מחקי מדדים ומעוניינים להתחיל? ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת לפני שמשקיעים במדדים בארץ ובעולם

מדד הוא בפועל פרמטר , כלי שמציג קנה מידה עבור השינויים השונים של מוצר, ענף, מידע וכו' שאנו רוצים למדוד. מדדים בשוק ההון הן בפועל אגד של מניות , אג"ח המאחדות תחת מכנה משותף.

לכל מדד קיימת תכונה שמאחדת את ניירות הערך שהוא מכיל, כיום קיימים מדדים ממדדי אג"ח ועד מדדי מניות חברות נדל"ן. כמובן שיש מדדים נפוצים יותר כמו מדד תל אביב 35, מדד תל בונד ועוד…  באחוזת הבית שלנו.

מהי בורסה ?

בורסה היא בעצם מגרש , שוק או מתחם קניות אם תרצו, שכל מוכר וקונה מעוניינים לבצע תחלופה של ניירות ערך העומדים לרשותם או מעוניינים לרכוש אותם.

הבורסה היא בעצם הכלי שמפעיל את שוק ההון ומציע לסחור במניות ואג"ח של חברות שונות בעולם. על ידי מסחר ניתן לבצע רכישות והשקעות במקום המגורים או בחו"ל.

כדי לנהל את תיק ניירות הערך חשוב להכיר את המניות או האג"חים שאנו רוכשים, את החברות שהם שייכים אליהם, המאזנים והדוחות ולבצע חשיבה מדויקת לפני רכישת מניה או אג"ח לתיק הנכסים כך שיביא את סך תיק הנכסים למקסימום תשואה פוטנציאלית.

קיימות מספר בורסות בכל העולם , לכל מדינה יש בורסה משלה ואילו הבורסות מתחלקות להגדרות שונות מבורסות מובילות לשווקים מתעוררים. לרב, שילוב בין הבורסות השונות יכול להרכיב תיק יציב ומפוזר.

וול סטריט – הבורסה החזקה בעולם , מי הם המדדים שלה?

אז אחת הבורסות שמצליחות להוביל את הלך הרוח בשוק ההון והמסחר היא וול סטריט , הבורסה של ארצות הברית שהצבע בו היא נצבעת ביום מסחר , ירוק או אדום משפיעה במרבית הפעמים כיצד יראה המסחר ביום שאחרי בבורסות שונות בשאר חלקי העולם.

וול סטריט מציגה שלושה מדדים עיקריים

מדד הנאסד"ק

כולל את 100 החברות שמציעות מוצרים של ממש כמו אפל , אמזון , גוגל , נטפליקס ועוד'. מדד הנאסד"ק מכיל חברות מארצות הברית ומחוץ לארצות הברית ועובד בשיטה מצרפית , כלומר אין חלוקה שווה של משקל כל חברה , כלומר אין חלוקה של 1% לכל חברה, אלא ככל שהחברה גדולה יותר כך החלק היחסי שלה במדד גדול יותר.

מדד דאו גונס

כולל את 30 החברות הגדולות ביותר בארצות הברית בלבד. המדד כולל את כל סוגי החברות מחברות שמציעות מוצר ממשי ועד לחברות שמציעות ניהול כמו בנקים וחברות השקעה .

המדד עובד לפי ממוצע משוקלל ולכן אין קשר לגודל החברה אלא למחיר המנייה שלה, כלומר ככל שמחיר המניה של החברה גבוה יותר כך יהיה המשקל שלה גבוה יותר במדד.

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!

מדד הS&P 500

כולל את 500 החברות הגדולות ביותר, רובם המוחלט הם תאגידים אמריקאיים אך קיים חובה במדד להכיל גם חברות שאינן אמריקאיות בתוך המדד עצמו בכל רגע נתון.

החברות במדד הן חברות ציבוריות בלבד. למדד הS&P יש 8 קריטריונים שעוברת החברה לפני שהיא נכנסת למדד וזו מאחר שכניסה של חברה למדד מצביעה על כך שהיא בעלת חשיבות רבה לכלכלה העולמית ובפרט לכלכלה האמריקאית .

מבין שלושת המדדים , המדד המוכר ביותר הוא הS&P, ניתן להסיק שמאחר שהוא מכיל הכי הרבה נתונים הרי שהוא משקף את הכלכלה האמריקאית  בצורה הטובה ביותר ולכן מקבל יחס מועדף ?

כיצד ניתן לבצע השקעה במדדים האלו ?

השקעה במדדים ניתן לבצע על ידי רכישה של מכשירים שמחקים את המדדים כמו קרנות מחקות, ספיידר, etf  וכו'.

כל בורסה בעולם מציעה מוצר מחקה מדד , כמובן שעל מנת להגיע למקסימום השקעה דומה למדד חשוב לחפש כלי שמחקה את המדד בצורה המדויקת ביותר, מכיל כמה שפחות דמי ניהול ( שמשפיעים על המרחק בין התוצאה של המדד אל התוצאה הסופית של המכשיר המחקה) , וכמובן האם מדובר בהשקעה של מטבע המדד , השקעות של מדדי וול סטריט יהיו מדויקות יותר בדולרים או בקרנות מחקות עם גידור לשקל.

ואם אני רוצה לבנות לבד את תמהיל המדדים , האם אני יכול?

כן, אתה יכול על ידי רכישת המדד באופן פרטי, כלומר לרכוש את כל המניות לפי המשקלים שהם מופיעים במדד, האופציה הזו יכולה להיות בעייתית שכן על המשקיע לבצע כל הזמן שינויים בהתאם לשינוי המשקלים במדד ורק כך יכול באמת להגיע לתוצאה של המדד, בנוסף לכל השינויים הוא מקיים אירוע מס ומשלם עלויות קנייה ומכירה ובכך מגדיל את הפער בין המדד לבין בניית המדד באופן פרטי.

חשוב לשקול באם לנהל באופציה זו , ייתכן שרכישה של מכשיר מובנה תקל על המשקיע .

האם יש מדד אחד שמומלץ להחזיק?

אף פעם לא מומלץ להשקיע רק במדד אחד , ואילו פיזור הסיכונים בין המדדים השונים יכול לתרום ליציבות סך תיק הנכסים וההצלחה של התיק לאורך שנים. יחד עם זאת אם עליכם לבחור מדד אחד בלבד, רצוי שתשקלו לקחת את המדד שמפוזר בתוך עצמו כמה שיותר …

האותיות הקטנות בהשקעה במדדים

חשוב לזכור כי השקעה במדדים היא השקעה ספקולטיבית מאוד, במידה ובוחרים מדד מניות לדוגמא אנו בפועל בוחרים השקעה שהיא 100% מניות ולכן כגדול הסיכוי כך גודל הסיכון.

השקעה במדד אומרת כי אין לנו את האפשרות לבחור באילו מניות אנו לא רוצים להשקיע ולכן אם המדד שבחרנו להשקיע בו מכיל חברות , תאגידים שאנו לא מאמינים שידעו להציג תשואה אטרקטיבית לאורך השנים אין לנו את היכלות לשנות את תמהיל המדד ולהוציא את המניה עבור ההשקעה שלנו בלבד.

לכן באותיות הקטנות של המדדים בין אם מדובר במדד מניות , מדד אג"ח או מדד של סקטור מסוים אין לנו אפשרות לבחור את המניות ואנו נקבל את המדד עם כל חלקיו.

מה עשה מדד הS&P500 לאורך השנים, קחו מתנה לפני שאתם מחפשים השקעה אחרת ?

מדד הS&P שהוא המוכר ביותר מבין השלושה של וול סטריט נולד לאוויר העולם לראשונה בשנת 1957 ומיום הולדתו ועד היום מציג המדד תשואה של 382.22% כן , מדובר על מעל 300% רווח עבור המשקיעים !!!

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!
מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
Don`t copy text!
הרשמה לניוזלטר
מצטרפים לניוזלטר שלנו ונהנים מהטבות והצעות בלעדיות
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו
אלפי קוראים כבר הצליחו לחסוך הון בזכותו
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
24,817 קוראים הגדילו כבר את פוטנציאל התשואה שלהם. מה איתך?
חוברת תכנון פיננסי 2021 ראשי
מהדורה מוגבלת
תכנון פיננסי במתנה
הטעות היחידה שלכם תהיה, לא להזמין את החוברת שלנו