שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מהו מסחר אלגוריתמי וכיצד הוא משפיע על השווקים הפיננסים השונים

מסחר אלגוריתמי מתבצע באמצעות מחשוב מתקדם, כיצד מסחר מהיר וממוחשב ישפיע על השווקים הפיננסים ועולם ההשקעות כפי שאנחנו מכירים אותו?

בעשור האחרון הדינמיקה של השווקים הפיננסיים השתנתה בצורה דרסטית עקב ההתפתחות המהירה של טכנולוגיית המידע (IT). אם ראיתם את הסרט 'הזאב מוול סטריט' בכיכובו של לאונרדו דיקפריו, סביר להניח שאתם מדמיינים את הבורסה כרצפה כאוטית בה כולם חייבים לצעוק את מחשבותיהם בקול רם כדי להישמע.

זה היה נכון עד שנות השמונים. עם זאת, בשני העשורים האחרונים נרשמה עליה דרסטית במחשוב שוק המניות, מה שהביא למסחר אוטומטי הידוע גם בשם מסחר אלגוריתמי. מסחר אוטומטי הוא השימוש בתוכנת מחשב ליצירת הזמנות ולהגיש אותן אוטומטית למרכז הבורסה. המטרה העיקרית של המסחר האלגוריתמי היא למזער את עלויות העסקה בביצוע הזמנות. בעזרת מסחר אלגוריתמי הסוחרים ברשת יכולים לסחור במניות באופן אוטומטי ללא צורך בהתערבות אנושית.

לא רק שהמסחר האלגוריתמי הפך את המסחר בשוק המניות לנוח, אלא שהוא גם מגדיל את הסיכוי שלנו להניב רווחים. אולי זו הסיבה העיקרית שמערכות המסחר האלגוריתמיות חולשות על השווקים הפיננסיים כיום. נכון לעכשיו, המסחר האלגוריתמי מייצג עד כ- 70% מכל המסחר במניות בארה"ב. בנוסף, משתמשים בו יותר ויותר קרנות גידור ובנקי השקעות במספר מדינות נוספות.

בעוד שהנתונים הסטטיסטיים לעיל נותנים תיאור מדויק של שווי המסחר האלגוריתמי כיום, הם לא מספרים את כל הסיפור. אתם עדיין לא יודעים איך המסחר האלגוריתמי מניע את מחיר המניה, כיצד הוא חוזה את שוק המניות וכיצד הוא מגדיל את סיכויי הרווחיות שלכם. בכתבה היום ננסה לגלות את חלק מההשפעות שיש לסחר האלגוריתמי על השווקים הפיננסיים.

השפעת מסחר אלגוריתמי על השווקים הפיננסיים

כיום, שווקים פיננסיים אינם יכולים לפעול יותר ללא אלגוריתמים וסחר אוטומטי.

זה אולי נשמע כמו אמירה נועזת אך היא נכונה. ללא אלגוריתמים, השווקים הפיננסיים של ימינו היו מפסיקים להתקיים. הסיבה לכך היא שאלגוריתמים כבר היום מוטמעים עמוק עמוק במערכת הפיננסית שלנו. על ידי ביטול התערבות אנושית, מסחר במניות אוטומטי מנטרל את הרגש האנושי שדוחף אותנו לקבל החלטות מסחר שגויות ובכך אמור לבטל התנהגויות בלתי צפויות במסחר במניות.

ברמה הבסיסית ביותר, מסחר אוטומטי מאפשר לקונים ומוכרים למצוא אחד את השני ללא צורך במתווך. באופן כללי, מסחר אלגוריתמי משמש למסחר בתדרים גבוהים (HFT). בסוג זה של מסחר, סוחרים בתדירות גבוהה, המכונים גם סוחרי פלאש, מבצעים מספר הזמנות סחר על פני מספר שווקים ומשתני החלטה. ההזמנות מבוצעות במהירות ומבוססות על הוראות שתוכנתו מראש. המהירות וההיקף המאסיבי בו מבוצעות העסקאות מאפשרות למשקיעים להרחיב את טווח השוק ולהגדיל את סיכוייהם להרוויח.

אלגוריתמים מתוחכמים אחרים מנתחים עדכוני חדשות, ביצועי מניות והצהרות על הכנסות כדי למצוא השקעות אטרקטיביות עבור בעלי העניין. מערכת זו חכמה יותר, מהירה ויעילה יותר מכל סוחר אנושי שאי פעם היה קיים.

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!

להלן כמה סוגי אלגוריתמים המשמשים סוחרים

הוצאה להורג

דמיינו שאתם קרן הון ענקית שמזמנת 100 מיליון הזמנה על מניות אפל. האם אתם חושבים שיהיו מספיק מוכרים במחיר שבחרתם? ומה לדעתכם יקרה למחיר המניה לפני שההזמנה תתמלא?

זה המקום בו ניתן להשתמש באלגוריתם לפירוק הזמנות ולמיקומן באופן אסטרטגי במהלך יום המסחר. במקרה זה, הסוחר לא בדיוק מרוויח מהאסטרטגיה הזו, אך סביר יותר שהוא יהיה מסוגל להשיג מחיר טוב יותר עבור כניסתו.

ארביטראז '

נניח ואתם מוצאים תיק יד של לואי ויטון במחיר של 3500 דולר בבריטניה וב 2500 דולר בהודו, מה הייתם עושים? אלא אם כן יש לכם רעיון מזהיר אחר, סביר להניח שתקנו את התיק בהודו ותמכרו אותו בבריטניה. בכך שאתם מרוויחים את המרווח בין שתי המדינות, אתם בעצם זוכים ברווח ללא עלות וללא סיכון. באופן דומה, מסחר אלגוריתמי יכול להתריע בפניכם לנצל כל הפרש מחירים בשוק החוזים העתידיים והמזומנים.

המגמה הבאה

ישנם מספר רב של גורואים להשקעה הטוענים כי יש להם את האסטרטגיות הטובות ביותר המבוססות על ניתוח טכני, תוך הסתמכות על אינדיקטורים כמו ממוצעים נעים, מומנטום, וסטטיסטיקות רבות אחרות. כמה מערכות מסחר אוטומטיות עושות שימוש במדדים אלה כדי להפעיל הזמנת רכישה ומכירה.

השפעת האוטומציה על השווקים

תנודתיות

סחר קמעוני בין מחשבים מהירים במיוחד עם תוכנת מסחר הוא כמו לקפוץ למים שורצים בכרישים. עם תנודתיות מוגברת בשוק, קשה יותר כעת למשקיעים רגילים להיכנס לשוק. לדוגמא, דמיינו שאתם מתקשרים לבצע הזמנת רכש. בתוך שניות תוכנת מסחר בתדירות גבוהה יכולה לפרק את ההזמנה שלכם ולהוציא סוחרים רבים אחרים, ובכך ולהפיק רווח ממחיר הכניסה הסופי שלכם.

התרסקות שוק

נניח שכולם רואים את אסטרטגיית המסחר האלגוריתמי הזו ובוחרים לעקוב אחריה. אם מסיבה כלשהי השוק נופל מעט והפרמטרים שהוזנו למודל האלגוריתמי קבעו שיש צורך למנוע הפסד, כל מגדל הקלפים הזה יכול ליפול בבת אחת, המחירים יכולים מייד לקרוס מכיוון שאין קונים בשוק. דוגמאות מפורסמות להתרסקויות פלאש כאלו התרחשו בשנת 1987 ובשנת 2010 בשוק המניות.

נזילות

טבעי להניח שאם מחשבים הם שמבצעים אוטומטית את העסקאות, הנזילות צריכה לגדול. עם זאת, הבעיה מגיעה כאשר השווקים קורסים. עם קריסות גדולות, פשוט לא קיימת נזילות זמינה עבור המשקיע הרגיל, שכן מחשבי העל מבצעים את המכירה במהירות רבה יותר ולא מאפשרים למשקיעים אלו מקום. מה שכמובן שגורם למחירים להתמוטט במהירות.

מה צופן לנו העתיד ..?

ההשפעה של אוטומציה ובינה מלאכותית כיום היא כה אמיתית עד כדי שמחשבים מצליחים לנצח בני אדם במשחקים שלנו, שולטים על הכבישים שלנו, ובוודאי על השווקים הפיננסיים.

עתיד המסחר האלגוריתמי בשווקים פיננסיים ימשיך להשתנות ואנו כבר היום עדים לאוטומציה ברמה גבוהה של השווקים הפיננסיים שאינה דומה בשום צורה למה שהכרנו בעבר. כמן כן נראה גם כי אלגוריתמים המשמשים למסחר הופכים חכמים יותר ויותר. ההצצה הראשונה לכך ניכרת בתוכנות חדשות העושות שימוש באינטליגנציה מלאכותית (A.I) לבניית אלגוריתמים מחדש.

כעת חשוב להבין שלמרות שהוא משווק ככזה, רוב המסחר האוטומטי שקורה כיום אינו באמת 'אינטליגנטי'. במקום זאת, זו רק קבוצה של הוראות מורחבות ותהליכי עבודה חסרות אסטרטגיה. הבעיה העיקרית במסחר אוטומטי 'מסורתי' היא שמדובר בהתמקדות ברווחים לטווח הקצר.

תוכנת מסחר אוטומטית המשתמשת בבינה אלגוריתמית (AI) פותרת בעיה זו על ידי ניתוח, קנייה, מכירה או החזקת מניות במטרה לייצר תשואה למשקיע לטווח הארוך. סחר בינה אלגוריתמי אמיתי הוא מסחר אוטומטי שלומד מהעבר, מסתגל לתנאי השוק ומקבל החלטות סחר בהתאם. מה התוצאה של זה? סיכון נמוך יותר להשקעה והגדלת סיכויי הרווחיות. וזו תהיה מוזיקה לאוזניהם של סוחרים רבים.

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!
מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
Don`t copy text!
הרשמה לניוזלטר
מצטרפים לניוזלטר שלנו ונהנים מהטבות והצעות בלעדיות
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו
אלפי קוראים כבר הצליחו לחסוך הון בזכותו
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
24,817 קוראים הגדילו כבר את פוטנציאל התשואה שלהם. מה איתך?
חוברת תכנון פיננסי 2021 ראשי
מהדורה מוגבלת
תכנון פיננסי במתנה
הטעות היחידה שלכם תהיה, לא להזמין את החוברת שלנו