קופה מרכזית לפיצויים
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

קופה מרכזית לפיצויים – איך תדעו אם כספכם נעול בקופת המעסיק?

בעבר נהגו מעסיקים לשמור את כספי הפיצויים של העובדים בקופה קולקטיבית בשם "קופה מרכזית לפיצויים" , ב2010 הצטרף חוק המורה לסגור את הקופה המרכזית לפיצויים, גדלו כיצד זה משפיע עליכם ומה חשוב לדעת.

במידה ועבדתם כשכירים לפני 2008, בוודאי שמעתם שכספי הפיצויים שלכם הופקדו לקופה על שם המעסיק הנקראת "קופה מרכזית לפיצויים" זוהי למעשה קופה קולקטיבית לכל כספים המיועדים לתשלום פיצויים לעובדי החברה ובעת דרישה, מבצע הבעלים משיכה מהקופה ומשלם לעובד הרלוונטי.

מה חשוב להכיר בקופת מרכזית לפיצויים ? ומה השתנה מאז שהחוק לסגירת קופות אלו נכנס לתוקף?

מהם פיצויים?

כולנו מכירים את המונח פיצויים , הוא נמצא כמעט בכל חלקי היום ובדרישות שונות עבור שירות אשר סיפקנו או עוול שנגרם לנו.

פיצויים הם גם חלק מההפרשות הפנסיונית שהמעסיק מחויב להפקיד עבור העובד שלו כל חודש.

עד 2017 ההפקדות של פיצויים היו 8.33% מהשכר המובטח של העובד וכיום, במידה ולא היו הפקדות פיצויים בפועל קודמות לעובד יהיה זכאי המעסיק לבחור להפקיד רק 6% לפיצויים.

פיצויים ניתן למשוך בעת סיום ההעסקה ללא קנס של משיכה שלא כדין עד גובה התקרה המותרת לכל שנת מס ( כיום יולי 2019 נמצאת ברף העומד על 12,430 ₪ )  כאשר כל שנת עבודה "קונה" עוד תקרה של 12,430.

לדוגמא עובד שעבר 10 שנים זכאי למשוך פיצויים בגובה של עד 124,300 אלף ₪ . כל משיכה מעבר לכך בפיצויים תטמון בחובה תשלום מס לפי המס השולי של העובד לאותה שנה.

כמובן שקיימת האופציה שלא למשוך פיצויים ובכך לבצע רצף קצבה או רצף פיצויים.

מהי קופה מרכזית לפיצויים ?

בעבר מעסיק לא היה מפקיד את כספי הפיצויים אל המכשיר הפנסיוני האישי של העובד כמו קופת גמל , ביטוח מנהלים או קרן פנסיה.

אלא את חלק הפיצויים היה מפקיד אל קופה מרכזית לפיצויים ששייכת לעסק עצמו ובעת עזיבת עובד, היה מבצע המעסיק משיכה לפי דין מהקופה לטובת העובד ובכך משלים את חובתו לעובד.

מי מחזיק קופה מרכזית לפיצויים?

קופה מרכזית לפיצויים החזיקו אלפי מעסיקים לאורך שנים, מפעלים גדולים ומוכרים כמו הבנקים השונים , חברות היי טק ותיקות או חברות תעשייה נהגו לנהל קופות של מיליוני שקלים תחת הקופה.

חשוב לזכור שכל ההפרשים שייכים לעסק עצמו ולכן אם נשאו רווחים לאורך השנים , ההפרש נותר לידי המעסיק.

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!

מתי הפסיקו הפקדות בקופה זו ?

בשנת 2010 הגיעה רפורמה חדשה ולא היה ניתן יותר להפקיד לקופה מרכזית לפיצויים. כבר בשנת 2008 היה ניתן לבצע את ההפקדה של הפיצויים לטובת מכשיר פיננסי על שם הלקוח, אך במקביל מעסיקים עוד יכלו להמשיך להפקיד אל הקופה המרכזית לפיצויים.

לאחר שנת 2010 הקופות המרכזיות נסגרו להפקדות ושימשו רק כבנק לטובת פדיון לתשלומי פיצויים עבור העובדים בחברה .

האם זה עשה טוב לחוסכים ?

ניתן להגיד שהחוסכים מרגישים כי נעשה עמם חסד, אך לא תמיד כך הדבר. בפועל לא קיים שינוי גדול מאחר שגם אם כספי הפיצויים נמצאים תחת מכשיר פנסיוני כמו קופת גמל , קרן פנסיה או ביטוח מנהלים שנמצאים על שם העובד ללא מכתב שחרור של המעסיק עבור כספי הפיצויים העובד אינו יכול לבצע שום שינוי בכספים אלו.

ולכן מאזן הכוחות לא השתנה לפני או אחרי הקופה המרכזית לפיצויים.

איך סעיף 14 קשור לקופה המרכזית לפיצויים?

בשנת 2008 נולד לחיינו גם סעיף 14 אשר עיקרי הדברים שלו נמצאים בנושא הפיצויים. עד לפני סעיף 14 כאשר עובד התפטר מרצונו יכול היה המעסיק שלו לבחור האם לשלם לו פיצויים או למשוך חזרה את הפיצויים ששילם עבור העובד.

במקרה והעובד פוטר הייתה חובה של המעסיק לטובת תשלום הפיצויים. סעיף 14 אכן שינה את מאזן הכוחות וקבע כי כל כספי הפיצויים אשר הופקדו על שם העובד עד יום העזיבה שייכים לו ואין למעסיק רשות לדרוש אותם חזרה.

איפה יכולה לצוץ בעיה? במידה ועובד נמצא עם עמלות אזי קיים הבדל בין השכר המובטח שלו לבין השכר ברוטו. חשוב לזכור כי כספי הפיצויים משולמים על שכר מבוטח ולכן אם עובד מתפטר אינו זכאי להשלמה אך אם הוא מפוטר זכאי להשלמה נוספת לפיצויים לפי ממוצע 12 חודשים אחרונים של שכר ברוטו המכיל גם את העמלות המתווספות לשכר בסיס .

מה צריך לעשות עם הכספים בקופה מסוג זה?

נכון לשנת 2019 לא ניתן יותר להשאיר כספים בקופה מרכזית לפיצויים ועל כל המעסיקים השונים לפרק את הקופה המרכזית לטובת קופות פיצויים על שם העובדים שהכספים משויכים אליהם בקופה.

במידה והעובדים האלו כבר אינם נמצאים בין מצבת כוח אדם , על המעסיק להוציא מכתב מסודר מרואה החשבון המצהיר על יתרה גבוהה או חוסר בכספים ולבצע איזון .

נקודה מעניינית, ניתן לראות כי מרבית בעלי העסקים שאינם בצעו שינוי הם שכירים בעלי שליטה ומרבית הכספים אלו כספי הפיצויים שלהם ולכן חשוב לבצע את ההליך לטובת פירוק הקופה.

מה יקרה אם לא יבוצע ההליך לפירוק הקופה?

במידה ולא יוגש הדוח על פי הדרישה עוד ב2019 , המחיר שישלמו בעלי הקופות המרכזית לפיצויים הוא 40% ניכוי מסך הצבירה הקיימת.

אז בעלי קופות מרכזיות לפיצויים, כדי שלא תקומו בוקר אחד ב2020 ותגלו שהקופה שבה החזקתם מיליון ₪ ירדה לצבירה של 600,000 אלף אנא בדקו עם רואה החשבון כיצד נפרדים לשלום מקופה זו .

מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
הצטרפו ל- 24,817 קוראים אשר הגדילו בעזרתנו את פוטנציאל התשואה שלהם והוזילו את דמי הניהול בקלות!
מגיע לך להרוויח הרבה יותר!
Don`t copy text!
הרשמה לניוזלטר
מצטרפים לניוזלטר שלנו ונהנים מהטבות והצעות בלעדיות
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו
אלפי קוראים כבר הצליחו לחסוך הון בזכותו
אנחנו מבטיחים לא להעביר את המייל שלכם לאף אחד בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו.
24,817 קוראים הגדילו כבר את פוטנציאל התשואה שלהם. מה איתך?
חוברת תכנון פיננסי 2021 ראשי
מהדורה מוגבלת
תכנון פיננסי במתנה
הטעות היחידה שלכם תהיה, לא להזמין את החוברת שלנו