קופת גמל להשקעה, קופת גמל רגילה – שמות דומים, הבדלים גדולים

קופת גמל להשקעה חיסכון מצויין לסכום נמוך
מאז שמשרד האוצר הכריז על השקת קופת גמל להשקעה, עלו שאלות רבות בנושא ההבדלים בינה לבין קופת גמל רגילה

תוכן עניינים

אנחנו כאן כדי להסביר מה ההבדל המשמעותי בין שני סוגי מוצרים אלו. חשוב שתבחינו היטב, משום שמדובר במוצרים ששמם אמנם דומה, אך שירותם שונה בתכלית.

באופן עקרוני, ההבדל הבסיסי בין שני מוצרי חיסכון אלו הוא רמת הנזילות. קופת גמל רגילה היא קופת הגמל ״הקלאסית״, זאת שבמהלך חייכם, כשכירים או כעצמאים, מועבר אליה סכום חודשי מתוך המשכורות שלכם.

על הפקדה זו אתם זכאים להטבת מס, זאת מתוך האינטרס המובהק של המדינה לדרבן אתכם לחסוך לימי הפרישה. את הסכום שהפקדתם במהלך חייכם לקופת גמל זו תוכלו לפדות אך ורק החל מגיל פרישה. את הסכום תהיו רשאים לקבל בצורה של פנסיה חודשית, כלומר כקצבה קבועה.

רמת הנזילות של קופת גמל להשקעה שונה: זוהי קופה נזילה. המשמעות היא שתוכלו לפדות את הכספים שחסכתם מתי שתרצו, בכל גיל ובכל שלב. שימו לב שתהיינה לכך השלכות מסוימות מבחינת תשלום מס ומס רווחי הון. אך בכל זאת, הבחירה בידכם.

כלומר, מידת הנזילות היא ההבדל המשמעותי בין שני המכשירים הפיננסיים הללו.

הטבות מס ותשלום רווחי הון בקופת גמל להשקעה ובקופת גמל רגילה

מידת הנזילות מחייבת גם תשלום רווחי הון ותשלומי מס. אך ניתן כמובן לעקוף זאת. כיצד? כאמור, המדינה מעודדת אתכם להשקיע את כספכם למטרות חיסכון לטווח הרחוק. ישנה חשיבות גבוהה בוודאות כי תוכלו לכלכל את עצמכם גם לאחר שתגיעו לגיל הפרישה. ולכן, כדי להבטיח אינטרס זה, המדינה ״מפתה״ אתכם להתאפק, ולשמור את כספי קופת הגמל להשקעה לעתיד.

הדבר נעשה על ידי הבטחה אטרקטיבית: משיכת כספי הקופה בגיל הפרישה מבטיחה פטור מתשלום מס ופטור מתשלום מס רווח הון. זהו סכום לא מבוטל שיכול לשנות עבורכם את המאזן הכלכלי של ימי הפנסיה. לכן מדובר בהטבה משמעותית: משיכה של כספי הקופה טרם הגעתכם לגיל פרישה משמעותה מס בעלות של רבע מסכום הרווחים.

כך, קופת הגמל להשקעה היא אמנם נזילה, אך היא מציעה הטבה כפולה: אפשרות מגוונת להשקעה בשוק ההון, תוך ניהול הכספים ותזמון פדייתם, בנוסף לפטור משמעותי במידה ותשמרו את הקופה עד לימי הפרישה.

לעומת זאת, קופת גמל רגילה מעניקה זכאות למשיכת כספי הקופה, בצורה של סכום הוני חד פעמי. אך משיכה זו אפשרית רק במידה וקופת גמל נפתחה במעמד תיקון 190 וחלים שני התנאים הבאים על בעל הקופה: ראשית, גילו הוא 60 ומעלה, ושנית שקצבתו החודשים עומדת על סכום של 4,418. כאמור, מדובר בנזילות נמוכה משמעותית.

מדוע נוצרה קופת הגמל להשקעה?

יש לכך רקע היסטורי קצר. עד שנת 2008 האמצעי הפנסיוני המרכזי והנפוץ ביותר היה קופת הגמל לתגמולים, או בשמה השני: ״קופת גמל לחיסכון. קופת חיסכון זו הייתה אטרקטיבית משום שהיה ניתן לפדות את כספיה בתוך 15 שנים, תוך קבלת פטור ממס.

לרוב הייתה זו הקופה הפופולרית לחיסכון לילדים ולנכדים. אך בשנת 2008 השתנתה ההתנהלות: חוקים חדשים קבעו כי כספי קופת חיסכון זו יכולים להיפדות רק בצורת קצבה חודשית, בעוד בעבר היה ניתן למשוך את החיסכון כסכום חד פעמי, כלומר כסכום הוני. הנזילות נפגעה אפוא וקופת התגמולים לא הייתה עוד מתגמלת כפי שהייתה בעבר.

בדיוק משום כך קופת הגמל להשקעה נוצרה. המטרה הייתה להעניק אפשרות הן לחיסכון, והן להשקעה. כבכל השקעה, ישנה חשיבות דרמטית ביכולת לנזילות הכסף. על כן, בשנת 2016 קופת הגמל להשקעה נוצרה ונהייתה למוצר שעודד אנשים לשוב ולהפנות את כספם לחיסכון.

מה משתלם יותר – קופת גמל להשקעה או קופת גמל רגילה?

קודם כל, כדאי שתדעו שכל אחד מהשירותים הללו אינו סותר את השני. משמע, שתוכלו לחסוך בשני האפיקים הללו במקביל ולנהל את כספכם כך שלא כל הונכם יהיה מנוהל באופן אחד. המטרה היא שתגמישו את התמרון שלכם בניהול הפיננסי של חסכונותיכם, משום שלכל אחד מן המכשירים הפיננסיים הללו יש יתרונות וחסרונות.

לכן, זכרו שיתרונה של קופת הגמל להשקעה הוא הנזילות הגבוהה. אך לצד זאת, יש לנזילות מחיר גבוה. לכן, כדאי לנהל את כספכם כך שחלקו יהיה מיועד לגיל פרישה לקצבה החודשית, וחלקו יהיה מנותב להשקעה בשליטתכם.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקופת גמל להשקעה מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קופת גמל להשקעה
אפיק-השקעה-70-אלף

אפיק השקעה מצויין לחוסכים עד 70 אלף שקל בשנה

אם נחריג את שנה המאתגרת שעוברת עלינו 2020, חשוב בוודאי לחסוך מדי שנה ככל שאתם יכולים בצורה חכמה ולחיסכון שלכם מגיע אפיק השקעה מעולה שיתאים לו.
אתר מיי גמל נט השוואת קופות

מיי גמל נט – אלטרנטיבה לאתר גמלנט הממשלתי

מנהלים קופת גמל או קרן השתלמות? רוצים לדעת כיצד להשוואות אותה למתחרים ולוודא שאתם במקום הראשון? חושבים לפתוח קופת גמל להשקעה ולא יודעים היכן? גלו כיצד תוכלו בקלות למצוא את בית ההשקעות המוביל בכל קטגוריה
להפקיד 150 אלף שח לגמל להשקעה

קופת גמל להשקעה 2.0 – כעת ניתן להפקיד עד 150,000 ₪

בשורה משמחת לציבור החוסכים בישראל, משרד האוצר ממשיך לפעול לטובת האזרחים ובוחר להגדיל את סכום ההפקדה המותרת לקופת גמל להשקעה.
קופת גמל להשקעה חיסכון בנקאי

קופת גמל להשקעה – הסבר פשוט וקצר

קופת גמל להשקעה מהווה אלטרנטיבה מצוינת לכל אפיקי ההשקעה לכספים נזילים, שילוב של נזילות והטבות מס הפכו את המוצר הזה לאטרקטיבי בקרב החוסכים.
קופות גמל להשקעה מעולות שכדאי לכם לשקול
1.71
יוני 2022
1.8
צבירה נטו
1.7
12 חודשים
0.48
36 חודשים
0.57
60 חודשים
0.97
יוני 2022
2.85
צבירה נטו
-2.39
12 חודשים
1.97
36 חודשים
10.38
60 חודשים
0.76
יוני 2022
0.23
צבירה נטו
-2.91
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
0.41
יוני 2022
9.8
צבירה נטו
-2.98
12 חודשים
3.73
36 חודשים
9.96
60 חודשים
0.36
יוני 2022
2.72
צבירה נטו
-2.05
12 חודשים
2.4
36 חודשים
7.83
60 חודשים
קופה פופולארית
0.32
יוני 2022
14.23
צבירה נטו
-2.51
12 חודשים
1.76
36 חודשים
6.02
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר