גורם מתפעל – מדוע זה כל כך חשוב לכם השכירים?

גורם מתפעל
במידה ואתם עובדים שכירים בחברה, אתם וודאי רגילים לראות בתלוש המשכורת שלכם מגוון של ניכויים כגון: פנסיה, מס בריאות, קופת גמל, קרן השתלמות וכו' אך האם עצרתם רגע לשאול את עצמכם מה בעצם קורה מאחורי הקלעים? מי מעביר את הכספים לקופות הנכונות בפועל? ושל מי האחראיות?

תוכן עניינים

עד שנת 2016 כל המעסיקים במדינה פעלו בצורה מבולגנת ומעט פיראטית, נעזרו בסוכן מקורב או בעובדת ממחלקת כספים על מנת לבצע את ההפקדות ולעקוב אחרי השיוכים של כספי העובדים לבתי ההשקעות המתאימים. הצרות לא איחרו להגיע והיה קשה מאוד לעקוב אחר מאות הפקדות בחודש, לקופות שונות, בבתי השקעות שונים ובסכומים שונים.

על מנת "להקל" על עצמם, מעסיקים רבים "חייבו" את העובדים שלהם לעבוד עם סוכן של החברה, ולנהל את כספם אך ורק בבית השקעות אחד (לרוב נבחר על ידי הסוכן משיקולי עמלה). זאת על מנת להפחית את העבודה הכרוכה בניהול ההפקדות הפנסיוניות של העובדים, גם אם זה על חשבון דמי ניהול גבוהים או אובדן תשואה של העובדים.

גורם מתפעל – כך משרד האוצר מתכנן לעשות סדר

כפי שתיארנו קודם, הדפסת תלוש משכורת עם רשימת ניכויים זה החלק הקל, אך אל תתנו לדיו על הדף להטעות אתכם, תלוש המשכורת מודפס לפני העברת הכספים בפועל כך שאין לראות בו ערבות או התחייבות שהכספים עברו ושויכו בצורה הנכונה לקופת הגמל שלכם או קרן ההשתלמות.

מתוך ניסיון לעשות סדר בכל נושא ההפקדות הפנסיוניות החודשיות של מערך השכירים במדינה, קבע משרד האוצר שכל חברה המעסיקה מעל 20 עובדים תצטרך לשכור את שירותיו של גורם מתפעל חיצוני לחברה. גורם מתפעל, זהו גוף אשר תפקידו היחיד הוא לבצע את ההפקדות הפנסיוניות עבור עובדי החברה, לרכז את הדוחות ולבצע מעקב שוטף אחר שיוך ההפקדות.

מי יכול לשמש כגורם מתפעל?

  • חברה או עסק שמטרתם להיות גורם מתפעל.
  • בעל העסק או עובד ייעודי בעסק.
  • סוכן ביטוח של העסק חייב לחייב את המעסיק בתשלום עבור כל עובד במינימום 10.5 ₪+ מע"מ או 0.6 %  מהפרמיה+ מע,"מ הגבוהה מבין השניים. חייב החזרת הפרמיה
  • סוכן ביטוח שאינו סוכן של העסק.

איך זה עוזר לכם, השכירים?

במקומות עבודה רבים, העובדים מרגישים מעידים שהרגישו לחץ מסויים לחתום עם סוכן הביטוח של החברה שבמרבית מהמקרים מכוון אותם לפתוח קופות גמל, וקרן השתלמות חדשות בבית השקעות שאינו מדורג גבוה על מנת לייצר לכיסו עמלה. כל ניסיון של העובדים לשנות את המצב הקיים לא צלח מכיוון שהמעסיקים רצו "שקט תעשייתי" בתחום הפנסיוני ונהנו מכך שיש להם סוכן אחד שמטפל בהפקדות ובבית השקעות אחד.

עם כניסתו של החוק המחייב מעסיקים רבים לעבוד מול גורם מתפעל, מרבית האחראיות והעבודה עוברת מהמעסיק לגורם המתפעל ובכך נותן לכם את החופש להחליט היכן תרצו לנהל את כספכם ובנוסף לבחור את הסוכן המתאים לכם.

ריכזנו עבורכם את עיקרי האחראיות של הגורם המתפעל

  • במידה וקיימת אי עמידה בתשלומים הפנסיונים, על הגורם מתפעל להעביר משוב מלא למעסיק
  • מעקב ובקרה על נתוני המשוב מהגוף המוסדי
  • במידה וקיימת אפשרות להנחות בדמי ניהול או הנחות בתוכניות ביטוח וא.כ.ע בעקבות הסדר מעסיקים, חובה על הגורם המתפעל לדווח זאת למעסיק
  • מיידעים עבור יתרות פיצויים של עובדי העסק עם התייחסות לחובתו כל פי דין לאותו עובד.
  • חייב להתקיים הסכם בכתב בין המעסיק לגורם המתפעל בנוסף להרשאה.
  • סליקת כספים העברה וקבלת מיידעים עבור עובד.

גורם מתפעל – השורה התחתונה

במשך שנים העובדים השכירים במשק היו כבולים לרצונות המעסיק בכל הנוגע לכספים הפנסיונים שלהם, אולי זה הפחד מלהיות מובטל או קושי להגיד לא למערכת, עובדים רבים הסכימו לחתום לסוכן הביטוח של המעסיק ולפתוח/להעביר את כספם לבתי השקעות שאינם בחמישייה העליונה בטבלה ובדמי ניהול כלל לא אטרקטיביים.

גורם מתפעל משחרר אתכם מהחשש לפעול כנגד המערכת ונותן לכם את הכוח להחליט לגבי עתידכם הפנסיוני. בדקו עם המעסיק שלכם, האם הוא התחיל לעבוד עם גורם מתפעל (להזכיר לו שהוא מחויב על פי חוק ) ובמקביל פעלו על מנת למצוא סוכן ביטוח שאתם מרגישים אתו בנוח ושתסמכו עליו שידאג למקם אתכם בבתי ההשקעות המובילים ובדמי ניהול הטובים ביותר.

אנחנו יודעים שנושא ההפרשות לפנסיה הוא מורכב ומסובך בייחוד כשאתה שכיר בחברה גדולה ומסובכת ולכן אנחנו כאן, אנחנו לא גובים לירה או גרוש ונשמח לעזור! פנו אלינו בכל שאלה, צאו לדרך ושיהיה בהצלחה!

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקופת גמל מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קופת גמל
ילין לפידות מסלול מניות

סטוק פיקינג – ילין לפידות מדגימה כיצד משקיעים במניות הנכונות

ילין לפידות מובילה את הטבלה במסלול המנייתי ועוד עם חולם חסר. החלטנו לבדוק מדוע הם מצליחים כל כך, גלו הכל על אסטרטגיית סטוק פיקינג של ילין לפידות
החשיבות של מתכנן פיננסי

החשיבות של מתכנן פיננסי בשגרה ומחוץ לה

מהו תפקידו של מתכנן פיננסי ומדוע הדיון בחשיבותו אינו חד משמעי בעיני הציבור? ריכזנו את הנקודות החשובות שקיבלנו מלקוחות מרוצים בנוגע לחשיבות של מתכנן הפיננסי שלהם בעבורם.
הכנה לפרישה

חסכתם מספיק? 3 השלבים שיכינו אתכם לפנסיה, רגע לפני הפרישה

לכל אחד מאיתנו יש חלומות ומחשבות על הרגע שהוא לא יצטרך לקום לעבודה יותר וכל מטרתו תהיה להנות מהחיים, אז איך מתכוננים לרגע הפרישה בצורה הטובה ביותר?
חוזר דמי ניהול דורית סלינגר

חוזר של דורית סלינגר מ-2016 עושה סדר באחידות גביית דמי ניהול

השאלה השניה הכי נפוצה שאנחנו מקבלים היא "איך בית ההשקעות גובה את דמי הניהול?.." אז מסתבר שהפנייה הגיעה עד למפקחת על האוצר והיא הוציאה חוזר במיוחד בנושא הזה.
מסלול שיקלי וכספי

מסלולי ניהול להמתנה – שיקלי טווח קצר וכספי

שיקלי טווח קצר וכספי הינם מסלולי השקעה סולידים ביותר ונועדו בעיקר למנוע אירועי מס בעת משיכת כספים ולאפשר לחיסכון לשהות במסלול שיקלי ללא תנודתיות כלל.
מסלול הלכה כשר

מהו מסלול הלכה (כשר) ולמי הוא מתאים?

מסלולי הלכה מתייחסים לאפיקי השקעה אשר שומרים על כללי כשרות מסויימים. חשוב לבחון מהם המסלולים הרלוונטים עבורכם בהתאם לרמת החומרה הדתית שאתם מקפידים עליה
קופות גמל מעולות שכדאי לכם לשקול
קופה פופולארית
8.44
יולי 2022
16.24
צבירה נטו
-4.21
12 חודשים
21.05
36 חודשים
36.78
60 חודשים
קופה פופולארית
7.89
יולי 2022
14.57
צבירה נטו
-8.44
12 חודשים
21.69
36 חודשים
35.19
60 חודשים
קופה גדולה
7.58
יולי 2022
-663.58
צבירה נטו
-9.45
12 חודשים
16.07
36 חודשים
39.65
60 חודשים
7.35
יולי 2022
2.16
צבירה נטו
-6.61
12 חודשים
26.76
36 חודשים
40.41
60 חודשים
קופה פופולארית
קופה גדולה
7.18
יולי 2022
771.78
צבירה נטו
-1.87
12 חודשים
43.04
36 חודשים
70.01
60 חודשים
6.66
יולי 2022
3.62
צבירה נטו
7.17
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר