מהו מסלול הלכה (כשר) ולמי הוא מתאים?

מסלולי הלכה מתייחסים לאפיקי השקעה אשר שומרים על כללי כשרות מסויימים. חשוב לבחון מהם המסלולים הרלוונטים עבורכם בהתאם לרמת החומרה הדתית שאתם מקפידים עליה
מוצרים פנסיונים במסלול הלכה (כשר)
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

קהל הקוראים שלנו רחב ומגוון ואנו שמחים ומודים לכל משקיע פוטנציאלי אשר נעזר בנו בדרכו לתיק נכסים חכם ויציב, בין היתר, קהל המשקיעים הדתי שלנו היה נמנע מלבצע השקעות או תזוזות בתיק הנכסים וזאת משום שלא היה בטוח במנהגי ההלכה הרלוונטי. ננסה לסקור מהו מסלול הלכה (כשר) ובשבועות הקרובים נוסיף מידע רלוונטי אודות בתי השקעות מצטיינים בתחום.

מהו מסלול הלכה ?

מסלולי השקעה כשרים (הלכה) ניתן למצוא בכמעט כל חברת ביטוח או בית השקעות, מסלולים אלו נמצאים תחת פיקוח רבני. בדומה למוצרי צריכה בעלי כשרות, יש מספר היתרים (בדומה לבד"צ, מהדרין, חתם סופר וכו) והמשקיעים רשאים  לבחור את בית ההשקעות או חברת הביטוח בהתאם להיתר הרלוונטי עבורם.

כל בתי ההשקעות וחברות הביטוח המובילות בארץ פועלות באופן כשר בצורה גורפת, חברה כשרה היא כזאת שאינה מעסיקה עובדים או עוסקת במלאכה בשבת. בנוסף על אישור הכשרות לחברה, נדרש היתר למסלול ההשקעה ולרווחים כתוצאה מהלוואה בריבית בפרט (ישנו איסור להלוואה בריבית בהלכה).

הדרך של החברה המנהלת להכשיר את מסלול ההשקעה היא להגדיר את הלוואות או את האג"ח כשותפות בעסקי החברה וכך הריבית המשולמת מוגדרת כחלק מהרווחים. בצורה כזאת שותפות ברווחים (ובהפסדים) מאושרת כפעילות עסקית רלוונטית וכשרה.

אפיקי ההשקעה הכשרים נחשבו במשך שנים כלא פופולאריים אך על פי הנתונים הרשומים, אפיקי השקעה אלו מנהלים כ-10 מיליארד שקלים. מרבית החברות הציבוריות מוגדרות ככשרות, אך כפי שציינו יש גישות ורמות שונות של החמרה דתית ואפילו זרמים קיצוניים שפוסלים השקעה בחברות ישראליות לחלוטין.

אופן השקעה במסלול הלכה ?

שיטת ההשקעה במסלולים כשרים מתייחסת הן להתנהלות החברה המנהלת כגון בית ההשקעות או חברת הביטוח והן להשקעות עצמם.

ישנם מספר רב של חוקים והנחיות לצורת ניהול ההשקעות בהתאם לדרגות שונות של החמרה דתית, ניתן לראות שבציבור החרדי יש ממש הכרזות אשר מקטלגות את בתי ההשקעות בדירוגים שונים ועל פי כך המשקיעים יבחרו היכן להשקיע.

אך באופן כללי, ממפים את החברות הציבוריות אשר בעלות פוטנציאל השקעה רלוונטי ל-2 קבוצות, כשרות ולא כשרות. ראשית יבחנו האם החברה שומרת שבת ובנוסף הלכות ריבית בהתאם להיתר עסקה. בנוסף לחברות כשרות, ניתן להשקיע גם באג"ח ממשלתיות.

מובן שיש בדיקות נוספות ומרובות לעומקו של העסק כגון רשתות מזון אשר מוכרות מזון לא כשר וכדומה, אך לקהל הדתי ה"נפוץ" ניתן להשקיע במסלול הלכה ללא בעיה, ואלו קהילות מחמירות דואגות ליידע את המשקיעים על הגופים והמסלולים אשר עומדים בדרישות שלהם.

תשואות המסלולים הכשרים (הלכה)

בדומה לכל השקעה יש להתחשב במוצר ובגוף המנהל, כלומר תשואת אלטשולר שחם בקרן פנסיה תהיה שונה מקרן פנסיה במיטב דש לדוגמא. נסקור את הגופים המובילים במסלולי הלכה במוצרים השונים כגון קופת גמל, קרן השתלמות, פוליסת חיסכון והכו'.  

תשואות קופות גמל במסלול הלכה

קופות הגמל משמשות את קהל המשקעים כאפיק חיסכון פופולארי לקצבה וירושה (תיקון 190) , לשם כך מיהרו חברות הביטוח ובתי ההשקעות להציע מסלול הלכה כשר לחלוטין.

תשואות קופות הגמל במסלול ההלכה נכון לשנת 2019 מראות שמיטב דש מככבת במקום הראשון עם תשואה של 11.68% , יחד עם זאת המסלול הכללי של מיטב דש הציג תשואה כמעט זהה של 11.70%.

אתר גמלנט

התשואות אומנם זהות בין המסלולים אך בהשוואה לצמרת התשואות במסלול הכללי יש פער שיכול להגיע גם ל-10% ויותר.

ההשוואה זאת אינה הוגנת שכן למסלול ההלכה יש הגבלות באופן הניהול אך יחד עם זאת, האלטרנטיבה הבנקאית בהכרח לא כדאית גם כן.

תשואות קרנות השתלמות במסלול הלכה

קרנות השתלמות הינם אפיק חיסכון מצוין לשכירים ועצמאיים כאחד, ניהול נכון של כספי החיסכון בקרן השתלמות יכולים להניב תשואה אטרקטיבית לצד מקלט מס חוקי.

בשנת 2019 בצמרת התשואות נמצאת קרן ההשתלמות במסלול הלכה של אלטשולר שחם עם תשואה של 12.5% , יחד עם זאת המסלול הכללי של אלטשולר שחם הציג תשואה גבוהה מכך ב-3%.

אתר גמלנט

גם כאן מקורו של פער התשואות ייתכן שנמצא באופי ניהול ההשקעות, ריכוז הנכסים בקופה וכדומה. אך אנו לא מבקשים להשוואות את תשואת מסלול ההלכה למסלול כללי אלה לאלטרנטיבה שעד לאחרונה לא הייתה קיימת בעבור ציבור המשקיעים הדתי.

תשואות קופת גמל להשקעה במסלול הלכה

קופת גמל להשקעה הגיחה לחיינו בשנים האחרונות כפתרון פנסיוני מעולה לבעלי הון קטן, יחד עם זאת, על מנת להנגיש את קופת גמל להשקעה לכלל האוכלוסייה, ניתן למצוא גם מסלול הלכה.

ביצענו השוואה לשנה קלנדרית של 2019  ובמקום הראשון במסלול ההלכה בקופת גמל להשקעה נמצא אלטשולר שחם עם תשואה של 13.52%. גם כאן נמצא פער של 1.5% אל מול המסלול הכללי.

אתר גמלנט

חשוב לזכור, מסלולי ההלכה קטנים משמעותית ממסלולים כללים וזאת משום שהם נגישים רק לחלק מהאוכלוסייה, לגודל הקופה יש השפעה ישירה על הביצועים שלה.

תשואות פוליסות חיסכון במסלול הלכה

אפיקי חיסכון הפופולאריים ביותר לכספים נזילים הינם תיקי השקעות ופוליסת חיסכון, מכיוון שכבר נמצאו מספר רב של נימוקים שפוליסת חיסכון עדיפה על תיק השקעות , בחרנו לבדוק את ביצועי התשואות גם כאן.

בפוליסת החיסכון ניתן למצוא בצמרת הטבלה את הפניקס במסלול מתמחה הלכה, הפניקס הציגה תשואה של 10.96% בשנת 2019 בזמן שאותו בית השקעות הציג תשואה של 13.48% במסלול הכללי. פער לא קטן אך שוב, לא דרמטי במיוחד.

אתר ביטוחנט

ניהול נכון של כספים בפוליסת חיסכון יכול להניב פוטנציאל תשואה מצוין לצד עלויות זעירות ובנוסף חושף את הציבור הדתי לניצול של הטבת המס סעיף 125 ד'. אותו החזר מס מוכר הניתן רק בפוליסת חיסכון.

האם מסלול הלכה הוא בשבילי?

קוראים רבים שואלים אותנו האם יש חובה להשקיע במסלול הלכה או שזאת המלצה בלבד?

בתחום הדת אנחנו לא נשאף לדעת או לקבוע למשקיע כיצד להתנהל, יחד עם זאת, מסלולי ההלכה במרבית בתי ההשקעות מתאימים ל90% מהאוכלוסייה הדתית בישראל. במידה ואתם שייכים לזרם חרדי , תוכלו לברר את המלצות הקהילה שלכם ולהשקיע בהתאם לכך.

יחד עם זאת, נמליץ לכל משקיע בעל זיקה לדת לבחון את האפשרויות השקעה הרלוונטיות עבורו וכך לא למנוע מעצמו פוטנציאל תשואה, חיסכון עלויות, הטבות מס ושלל אפשרויות השקעה אשר קיימות בענף.

מה תמצאו בכתבה

  • קופת גמל
  • 3 דקות
קופת גמל היא מכשיר חיסכון פנסיוני אך לעת פרישה, מעבירים א...
42.82% תשואה.מתקדמים לקופת גמל מנצחת!
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.