סדין פנסיוני – תעודת הזהות של המוצרים הפנסיונים שלכם

סדין פנסיוני קופת גמל
לכל מוצר פנסיוני במדינת ישראל יש תעודת זהות אישית המכילה את כל הנתונים הרלוונטים של הקופה והלקוח. טבלת הנתונים הזו נקראת "סדין" גלו מה תפקידו? ומדוע הוא חשוב?

תוכן עניינים

לכל מוצר פנסיוני אשר ברשותכם ישנם מאפיינים רבים, מרביתם פופולאריים ונמצאים בכותרות די הרבה (גם אצלנו) כגון: דמי ניהול , אחוז חשיפה למניות , מקדם קצבה ועוד.

ייתכן שמרביתכם מהנהן עם הראש עכשיו בזמן שאתם מדלקים את הנתונים הללו בהקשר לקופות הפנסיוניות שלכם, אך מה הייתם אומרים אם היינו מוסיפים לכם טבלה שלמה של נתונים עבור כל קופה ספציפית? נשמע מורכב? האמת שזה באמת מורכב.

לכל קופה פנסיונית בין אם קופת גמל, קרן פנסיה וכדומה, ישנה טבלת נתונים צמודה אשר מכילה נתונים רבים (תפעוליים בעיקר) אודות היסטורית הקופה.

מרבית החוסכים הולכים שבי אחר גובה דמי הניהול, אך סדין פנסיוני תקול יכול ליצור בעיה גדולה עוד יותר בהמשך הדרך.

על חשיבות הסדין הפנסיוני וכיצד מוודאים שהוא תקין, בשורות הבאות.

אז מה זה סדין ?

המונח סדין בהקשר הפיננסי מדבר על תעודת הזהות האישית המצורפת לכל אחד מהמוצרים הפנסיונים הקיימים בשוק.

לכל קופת גמל, קרן השתלמות, פנסיה וביטוח מנהלים מצורף, בנבכי מחשב החברה המנהלת, אותה תביעת האצבע הייחודית של המוצר המדובר.

בשורות הטבלה, מסודרים כל אותם הנתונים החשובים שמייחדים את הקופה הזו מכל דומותיה. לרוב כלקוחות הנתון היחידי שנשים לב איליו בקבלת הדוח השנתי הוא הצבירה בלבד ואיתו תגיע השאלה הנצחית הרווחתי או הפסדתי השנה ובכמה.

אבל מעבר לנתון יבש זה, בסדין שלכם מסתתרים לא מעט נתונים אחרים אשר חשובים לא פחות

זוהי רשימה חלקית של טבלת הסדין:

  • דרגות מיסוי
  • נזילות הכספים
  • מעמד הקופה (שכיר או עצמאי)
  • תאריך פתיחת הקופה
  • מועד ההפקדות הסכומים מרכיבי ההפקדה (עובד מעביד או פיצויים)

 כאמור נתונים אלו נצברים עם השנים בכל הפקדה והפקדה שבוצעה למכשיר הפיננסי שבידכם.

מטרת הסדין

מטרת הסדין הפנסיוני הינה לשמר את מהות השימוש בכספים המצויים ברבדים שונים הנבדלים אחד מהשני בצורות שונות, לדוגמא: כספים הוניים או קצבתים או כספי תגמולים או פיצויים ועוד שלל הבדלים המשפיעים על אפשרות העתידית בשימוש באותם סכומים.

על כן החברות המנהלות מחויבות להחזיק עבור עצמן תיעוד של נתונים אלו, וכולן מופיעים בסדין.

אז למה הסדין "תמיד" תקול ?

בשנים האחרונות לסדין יש חשיבות גבוהה אף יותר מבעבר, בייחוד במצב בו אנו רוצים לנייד קופה אחת מגוף אחד לשני.

במצב כזה יש חשיבות גבוהה לשמור על הערכים הנכונים שהופיע בגוף המקורי על מנת שכאשר נרצה לממש את הסכומים בגוף החדש, מימוש זה יתבצע בצורה נכונה.

הבעיה מתחילה בעובדה שלפני תקנות הניוד, כל גוף מנהל החזיק מערכות מידע פנימית הייחודית לו והציג את נתוני הסדין בצורה הנוחה עבורו.

מצב זה לפעמים יוצר בעיה שכן בפועל, סדין הוא טבלת נתונים המסדירה את הייחודיות של כל קופה ולעיתים הגוף המקבל לא מצליח לקרוא את הנתונים הנלווים בצורה ברורה ולכן למרות שהכספים עברו לגוף החדש, הלקוח לא יכול לראות את השיוך על שמו באתר החברה. מה שבדרך כל גורר תסכול רק מצד הלקוח.

מצב זה הנקרא "סדין תקול" קורה לרוב כשמדובר בניוד בין שני מוצרים שונים (קרן פנסיה לקופת גמל, ביטוח מנהלים לקרן פנסיה וכו').

או כאשר הפוליסה וותיקה ונפתחה על מערכות מחשוב ישנות של החברה המנהלת ובמעבר למערכות חדשות נתונים הלכו לאיבוד באותה החברה עצמה עוד לפני ניוד הכספים לגוף חדש.

בנקודה זו על החברה המקבלת והסוכן המטפל לוודא שיוך נכון של הכספים תוך התקשרות עם הגוף המעביר לצורך קבלת הבהרות לסדין שהתקבל.

מיותר לציין שבגלל אופי החשיבות של נתונים אלו לשימוש בכספים, פיזור שגוי של כספים בקופה עלול לעלות ללקוח לא מעט כסף במיסוי שגוי.

סדין פנסיוני – השורה התחתונה

למדנו היום שלכספינו הפנסיוני יש תעודת זהות אישית אשר מכילה נתונים רבים מעבר לדמי הניהול, תשואה וחשיפה למניות.

אלו לרוב לא נתונים החשופים ללקוחות ולכן פגשנו לא מעט קוראים אשר ניסו לבצע מעבר בין סוגי מוצרים פנסיונים ולא היו מודעים שהתעוררה בעיה של "סדין תקול " ובכך כמעט והפסידו לחלוטין זכויות והטבות פנסיוניות.

עשו לעצמכם טובה, אל תמהרו לבצע שינויים חפוזים, גם אם הם נראים נכונים ומשתלמים, היעזרו באיש מקצוע אשר ידע לוודא שכספכם לא רק הגיע ליעדו החדש, אלה גם שומר לכם את כל הזכויות שהרווחתם!

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקופת גמל מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קופת גמל
ילין לפידות מסלול מניות

סטוק פיקינג – ילין לפידות מדגימה כיצד משקיעים במניות הנכונות

ילין לפידות מובילה את הטבלה במסלול המנייתי ועוד עם חולם חסר. החלטנו לבדוק מדוע הם מצליחים כל כך, גלו הכל על אסטרטגיית סטוק פיקינג של ילין לפידות
החשיבות של מתכנן פיננסי

החשיבות של מתכנן פיננסי בשגרה ומחוץ לה

מהו תפקידו של מתכנן פיננסי ומדוע הדיון בחשיבותו אינו חד משמעי בעיני הציבור? ריכזנו את הנקודות החשובות שקיבלנו מלקוחות מרוצים בנוגע לחשיבות של מתכנן הפיננסי שלהם בעבורם.
הכנה לפרישה

חסכתם מספיק? 3 השלבים שיכינו אתכם לפנסיה, רגע לפני הפרישה

לכל אחד מאיתנו יש חלומות ומחשבות על הרגע שהוא לא יצטרך לקום לעבודה יותר וכל מטרתו תהיה להנות מהחיים, אז איך מתכוננים לרגע הפרישה בצורה הטובה ביותר?
חוזר דמי ניהול דורית סלינגר

חוזר של דורית סלינגר מ-2016 עושה סדר באחידות גביית דמי ניהול

השאלה השניה הכי נפוצה שאנחנו מקבלים היא "איך בית ההשקעות גובה את דמי הניהול?.." אז מסתבר שהפנייה הגיעה עד למפקחת על האוצר והיא הוציאה חוזר במיוחד בנושא הזה.
מסלול שיקלי וכספי

מסלולי ניהול להמתנה – שיקלי טווח קצר וכספי

שיקלי טווח קצר וכספי הינם מסלולי השקעה סולידים ביותר ונועדו בעיקר למנוע אירועי מס בעת משיכת כספים ולאפשר לחיסכון לשהות במסלול שיקלי ללא תנודתיות כלל.
מסלול הלכה כשר

מהו מסלול הלכה (כשר) ולמי הוא מתאים?

מסלולי הלכה מתייחסים לאפיקי השקעה אשר שומרים על כללי כשרות מסויימים. חשוב לבחון מהם המסלולים הרלוונטים עבורכם בהתאם לרמת החומרה הדתית שאתם מקפידים עליה
קופות גמל מעולות שכדאי לכם לשקול
קופה פופולארית
8.44
יולי 2022
16.24
צבירה נטו
-4.21
12 חודשים
21.05
36 חודשים
36.78
60 חודשים
קופה פופולארית
7.89
יולי 2022
14.57
צבירה נטו
-8.44
12 חודשים
21.69
36 חודשים
35.19
60 חודשים
קופה גדולה
7.58
יולי 2022
-663.58
צבירה נטו
-9.45
12 חודשים
16.07
36 חודשים
39.65
60 חודשים
7.35
יולי 2022
2.16
צבירה נטו
-6.61
12 חודשים
26.76
36 חודשים
40.41
60 חודשים
קופה פופולארית
קופה גדולה
7.18
יולי 2022
771.78
צבירה נטו
-1.87
12 חודשים
43.04
36 חודשים
70.01
60 חודשים
6.66
יולי 2022
3.62
צבירה נטו
7.17
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר