תיקון 190 ב IRA על ידי מנהל תיקים – האם אנחנו מאבדים את היתרון היחסי?

תיקון 190 ב IRA יכול לסייע למשקיעים רבים לחסוך בעלויות מס, אך משקיעים רבים בוחרים להיעזר מנהל תיקי השקעות חיצוניים. שם לעיתים קיים חיסרון אדיר.
תיקון 190 על ידי מנהל תיקים
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

עולם ההשקעות מתחלק לשני סוגי משקיעים, כאלו אשר מעדיפים לנהל את כספם בעזרת בתי השקעות וחברות הביטוח המוסדיים, לבין משקיעים אשר בוחרים לנהל את כספם באופן עצמאי (IRA) מתוך מטרה לנצח את התשואה הממוצעת של בתי ההשקעות השונים. בשורות הבאות נבחן את האפשרויות של ניהול עצמאי, האם ומתי הוא נכון?

מהו תיקון 190?

תיקון 190 הגיח לאוויר העולם בשנת 2012 לאחר שיעקב כהן כתב את התקנה שמאפשרת לכל אזרח במדינת ישראל אשר עבר את גיל 60 ובידו פנסיה משולמת בפועל, להפקיד כספים נזילים לטובת קופות הגמל השונות המנוהלות על ידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח השונות ובכך להנות מניהול השקעות בעלות נמוכה , דחיית מס , מחלקות מחקר רחבות , תשואות גלויות וחשופות , ניוד בין מנהלי ההשקעות השונים ללא אירוע מס ובעיקר תשלום מס רווחי הון העומד על 15% בלבד מהרווח הנומינלי במקום 25% מרווח ריאלי.

חשוב לציין כי ניתן לבצע הפקדה לתיקון 190 לפני גיל 60  ולפני קבלת הפנסיה בפועל , אך משיכה תתאפשר רק בעמידה בשני תנאים מצטברים אלו ולכן במידה ובוחרים לבצע הפקדה במעמד זה חשוב להתייעץ עם איש מקצוע, להבין את ההשלכות ולדייק במטרת טווח ההשקעה ומטרת כספים אלו.

מהו ניהול השקעות ב IRA ?

IRA הגיע לעולם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות לפני מספר שנים ובעצם פתח אפשרות למשקיעים לנהל גם את כספי הפנסיה שלהם לפי הדרישה שלהם וללא בחירה של מנהל השקעות חיצוני ומסלולים קבועים מראש.

חשוב לזכור כי ב IRA קיימת מגבלות, כגון שלא ניתן לעבור 10% במנייה אחת או לרכושPut\ call  וזאת מתוך הגנה על המשקיע שכן מדובר בכספי הפנסיה שלו.

IRA מציע עלויות קנייה ומכירה זולות יותר מהבנקים, וניתן לנהל דרכו את תיקי ההשקעות בהפקדה לתיקון 190 , קרנות השתלמות וקופות גמל שמכילות כספים פנסיונים.

מהן השיטות לניהול תיקון 190 ?

בשנים האחרונות תיקון 190 הפך להיות המוצר החם והמבוקש ביותר על המדף ובצדק, יתרון מיסוי , תשואות אטרקטיביות ועלויות נמוכות ביחס לאלטרנטיביות השקעה כמו תיקי השקעות מיועצים או מנוהלים שאינם מצליחים להתחרות עם היתרונות של התיקון , ולכן יותר ויותר כספים מוסטים מתיקי השקעות לטובת תיקון 190 , גמל להשקעה ופוליסת חיסכון.

תיקון 190 ניתן לנהל ב2 דרכים עיקריות :

  1. בחירת אחת ממאות קופות הגמל המוצעות לבחירה על ידי בתי ההשקעות השונים ובכך ליהנות מדמי ניהול מצבירה בלבד, והיתרון הגדול שהן מכילות נכסים בלתי סחירים שכמעט אין להם קורלציה לשוק ההון ובכך פיזור ההשקעה הפנימי רחב מאוד ומגודר מאוד.
  2. ניהול עצמאי על ידי IRA בין אם בידי המשקיע עצמו ובין אם בוחר מנהל השקעות אשר ינהל עבורו את הכספים תחת מתווה תיקון 190.

חשוב לציין כי ב2 הדרכים קיים יתרון של תשלום מס העומד על 15% נומינלי ודחיית מס עד לפדיון, ניוד בין מנהלי ההשקעות השונים אינו מהווה אירוע מס.

מהם 2 היתרונות הקריטיים בתיקון 190 על פני ניהול כספים בתיקי השקעות?

חשוב להבין שניהול בתיקון 190 יכול להביא לחיסכון בתשלום מס רווחי הון של מאות אלפי שקלים בשנה ולכן במידה ואתם אוהבים לנהל לבד את הכספים או את מנהל ההשקעות אין סיבה שלא תמשיכו את אותה צורת ניהול אך תחת מתווה תיקון 190 – אין סיבה לשלם מס רווחי הון גבוה יותר !

נכסים בלתי סחירים, אין חשוב יותר מפיזור סיכונים והיתרון שקופות הגמל שמהוות מכשיר לניהול תיקון 190 מכילות נכסים בלתי סחירים שמשמשים כרית בטחון בתקופות קשות בשוק ההון ואילו בתקופות טובות יודעים להציג תשואה אטרקטיבית אך עדיין מהוות פיזור סיכונים מהותי.

מדוע ניהול IRA על ידי מנהל תיקים גורם לעלויות מיותרות ?

אם כך , כבר ראינו את יתרון תשלום מס רווחי הון המופחת ודחיית המס , האם יש לנו אינטרס לתת למנהל השקעות לנהל עבורנו את הכספים תחת IRA? , הוא צריך להיות מבריק בתחומו ומדוע ? זכרו שעבור הקופה יש דמי ניהול מחיסכון שנניח ועומדים על 0.2% בסכום צבירה של 1 מיליון ₪ , על זה יש עלויות קנייה ומכירה שיעמדו בממוצע על כ0.3% בהנחה שניהול אקטיבי ופעיל ועל זה יש את דמי הניהול של מנהל ההשקעות שיהיו במינימום 0.5% , כלומר כל החגיגה הזאת תעמוד על מעל 1% בעוד תיקון 190 בקופת גמל רגילה יהיו כ0.6%.

בנוסף קופות הגמל הרגילות מציעות את הנכסים הבלתי סחירים מה שמנהל תיקים לא יכול להביא לניהול השוטף שלו. לכן לפני שאתם שוקלים לשלם את העלות הזאת , בדקו האם באמת יש יתרון מהותי למנהל ההשקעות או שעדיף לבחור מנהל השקעות ממאות הקופות שנמצאות לבחירה ?

אז מה כדאי לעשות?

בדיקה , בדיקה , בדיקה ! בצעו בחינה של מנהלי ההשקעות השונים , בנו תמהיל נכסים יציב המפזר את ההשקעות. בחרו את המכשירים שיכילו את מקסימום הטבות המס עבורכם , וזכרו לבחון את הביצועים של תיק הנכסים אחד לתקופה אל מול המתחרים. אין שום סיבה לא לעשות שינוי אם התיק הנכסים הקיים מציג נחיתות אל מול מדד הייחוס.

מה תמצאו בכתבה

  • קופת גמל
  • 3 דקות
שוקלים להפקיד לתיקון 190? מצוין, אך רגע לפני, בדקו את ההש...
42.82% תשואה.מתקדמים לתיקון 190 מנצחת!
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.