מהו מינוף השקעות וכיצד להשתמש בו?

מינוף השקעות
מינוף השקעות משמש בעיקר בעלי הון לצורך רכישה של נכסים גדולים, אך גם כל בעל הון בינוני יכול בעזרת אסטרטגית מינוף השקעות להגדיל את פוטנציאל התשואה שלו מבלי להגדיל את ההון הנדרש

תוכן עניינים

מנוף הוא אסטרטגיה של שימוש בכסף שאול (הלוואה) כדי להגדיל את ההחזר על ההשקעה. אם התשואה על ההשקעה הכוללת (המזומן שלכם בתוספת כספי הלוואה) גבוה מהריבית שאתם משלמים על כספי ההלוואה, אתם יכולים להרוויח משמעותית.

בעוד שהמנוף אינו משנה את אחוז התשואה, לדוגמא משקיע שהתחיל עם 100 ₪ וסיים עם 115 ₪ או משקיע אחר שהתחיל עם 1000 ₪ וסיים עם 1150 ₪.

שניהם נהנו מתשואה דומה של 15% בשני המקרים, מינוף יכול להעלות את הערך השקלי הכולל של התשואה. תשואה של 15 ₪  זה משמעותית פחות מתשואה של 150 ₪

דוגמא למינוף השקעה

הנה דוגמה לדרך שבו מינוף יכול לגרום לרווח גדול. נניח שיש לכם 1000 ₪ מכספכם, ואתם יכול ללוות 1500 ₪ נוספים מהבנק בריבית של 6%.

נניח שאתם משקיע את כל הסכום של 2500 ₪  בהשקעה, שאתם בטוחים שתניב תשואה של 15% בשנה, בהנחה ותחזירו את הכסף המושאל בתוספת ריבית בסוף שנה.

שווי ההשקעה בסוף השנה יעמוד על 2875 ₪. בסוף השנה תשלמו לבנק חזרה 1500 ₪  + 90 ₪ = 1590 ₪, ותשאירו לכם סך של 1285 ₪ ורווח נקי של 285 ₪ ברגע שתחסיר את 1000 ₪  הראשונים שהשקעתם. וזו תשואה של 28.5%!

מהו יחס מינוף?

יחס המינוף מוגדר ככמות השקלים שהושאלו עבור כל שקל שהושקע. בדוגמה הקודמת הלוואתם 1500 ₪  והשקעתם 1000 ₪  מכספכם כך שיחס המינוף היה 1.5x. עם זאת, עליכם להיזהר מאוד.

מה אם ההשקעה שקיוויתם שתגדל ב -15% בשנה במקום זאת גדלה ב -3%? לאחר שתשלמו לבנק את ההלוואה, תישארו בסך הכל עם 985 ₪ והפסד נקי של 15 ₪.

למרות ששווי ההשקעה עלה, זהו הפסד של 15%! מה אם ההשקעה תרד ב -3%? לאחר שתשלמו לבנק בחזרה את ההלוואה, תישארו בסך הכל עם – 835 ₪  והפסד נקי של 165 ₪.

זה הפסד של 16.5% שמקורו במה שהיה יכול להיות הפסד של 3% בלבד אם לא הייתם משתמשים במינוף כלשהו.

השימוש הנפוץ ביותר במינוף השקעות

השימוש הנפוץ ביותר במינוף למשקיע הוא במשכנתא לבית, מרבית המשקיעים משתמשים במשכנתא לבית כדי לממן את רכישת הבית, עם מקדמה רגילה של 30%.

בדיוק כמו בדוגמאות לעיל, המקדמה של 30% מתורגמת ליחס מינוף של כ- 3.3x. מינוף לצורך רכישת בתים כל כך נפוץ מכיוון שמחירי הדירות לאורך עשרות שנים בדרך כלל אינם תנודתיים (על אף בועת הדיור של 2008).

כל סוגי ההשקעות – השקעה ישירה בשוק ההון, הרחבות של חברות וקרנות גידור – משתמשות מינוף. וכל ההשקעות הללו פועלות על אותם עקרונות בדוגמאות לעיל; לכולם יחסי מינוף אשר מגדילים את ההשפעה של רווחים או הפסדים.

הסיכון שבמינוף השקעות

ככל שמינוף גדול יותר, כך יכול להיות שהתשואה שתשיגו תהיה גדולה יותר, אך גם ההפסדים יכולים להיות גדולים יותר. מינוף ההשקעות שלכם הופך את התשואה לתנודתית יותר, ואם לא נוח לכם עם הסיכון, אל תטרחו.

אם בבעלותכם השקעות פחות מסוכנות מאשר רק מניות בודדות (ואני מקווה שכן), אם אתם רוצים להעלות את הסיכון בתיק שלכם ואתם מרגישים חזקים בנוגע להשקעה מסוימת זה מאוד הגיוני למנף את ההשקעות שלכם. ואין סיבה שלא תשתמשו בכלים של העשירים גם לטובתכם ותנקטו צעד פשוט מסוג זה

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים להרוויח עם קרן גידור?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קרן גידור
איזה סוג משקיע אתה

איזה סוג משקיע אתם? ואילו אפשרויות השקעה מתאימות לכם?

כל משקיע שונה מרעיהו, וכתוצאה מכך גם תיק הנכסים שלהם צריך להיות שונה, אין השקעה גורפת אשר מתאימה לכל אדם ולכן לפני שאתם רצים להשקיע, עצרו ובדקו איזה סוג משקיע אתם
משקיע כשיר

מהו משקיע כשיר ואילו יתרונות יש לו?

במידה ואתם מוכרזים כ-משקיע כשיר , ייפתח בפניכם עולם השקעות חדש המזמן הזדמנויות השקעה אטרקטיביות אשר אינן חשופות לקהל המשקיעים הממוצע.
סכנות קרנות גידור

הסכנות בקרנות גידור – אל תשקיע לפני שקראת!

קרן גידור נשמע מלהיב? הוספת אלמנט אקזוטי לתיק הנכסים שלכם? השקעות שאינן תחת הרגולציה יש לבחון אותם בשבעה עיניים, אל תמהרו לקבל החלטה וקראו מה חשוב לבדוק.
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר