מהו משקיע כשיר ואילו יתרונות יש לו?

במידה ואתם מוכרזים כ-משקיע כשיר , ייפתח בפניכם עולם השקעות חדש המזמן הזדמנויות השקעה אטרקטיביות אשר אינן חשופות לקהל המשקיעים הממוצע.
אדם אשר מביט מהחלון במטוס הפרטי שלו
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

משקיע, את המילה הזאת אנו שומעים כל הזמן, בעצם כל אחד מאיתנו הוא משקיע. כספים שאנו חוסכים מחפשים כל פעם בית חדש לטובת השקעה שתשיא תשואה ואנו נוכל ליהנות מקרן גדולה יותר שתשמש אותנו לטובת הגשמה של רמת חיים גבוהה יותר.

אך גם בקרב עולם המשקיעים, המשקיעים מחלוקים לקטגוריות שונות, הקטגוריות המוכרות הן לרב משקיעים אוהבי ושונאי סיכון.

בעולם ההשקעות של שוק ההון מדובר על ההבדל בין משקיעים שיבחרו בתיק מניות בחשיפה גבוהה או נמוכה. אך בעולם הנדל"ן נוכל להבחין בהבדל בין משקיעים שיבחרו נדל"ן בישראל אל מול חו"ל , שמאופיין כסביבה לא מוכרת.

בין סוגי המשקיעים החלו בשנים האחרונות להתפתח תת-קטגוריות נוספות כמו משקיעים המתאימים לתיקון 190 , שמייצג רבד אוכלוסייה שעומד בשני תנאים מצטברים של גיל 60 ופנסיה משולמת בפועל מעל 4,512 ₪.

משקיעים המתאימים לסעיף 125 ד , אוכלוסייה ששנת הלידה שלה לפני 1948 וזכאית לפטור ממס רווחי הון המשתנה כל שנה.

אך אחת הקטגוריות המאתגרות בשנים האחרונות הינה קטגוריה של משקיעים "כשירים " , השם עלול לבלבל אך לא מדובר בבדיקה של כשירות השקעה אלא בבדיקה של כשירות כלכלית.

מהם התנאים למשקיע כשיר

משקיע כשיר נקבע על ידי תיקון בחוק ניירות הערך , התשכ"ח 1968 , העדכון האחרון של משקיע כשיר התקיים במרץ 2016.

תנאי ראשון – " מבחן שווי הנכסים " : שווי הנכסים של המשקיע עומד בסכום צבירה מעל 8,000,000 מיליון ₪.

נקודה חשובה שצריך לזכור הינה כי מדובר בנכסים נזילים כמו מזומנים ופקדונות , יתרות בקופות גמל או קרנות השתלמות או קרנות השקעה מחוץ לישראל יינתן אישור רק לאחר ייעוץ של משרד האוצר.

תנאי שני – " מבחן גובה הכנסה " : גובה ההכנסה ברמת יחיד הינה מעל 1,200,000 מיליון ₪ בשנתיים האחרונות או 1,800,0000 ברמת תא משפחתי בשנתיים האחרונות.

תנאי שלישי – " המבחן המשולב" : גובה הנכסים הנזילים עומד על צבירה מעל 5,000,000 מיליון ₪ כמו כן הכנסה ברמת יחיד העומדת מעל 600,000 אלף בשנתיים האחרונות או 900,000 אלף ברמת תא משפחתי.

במידה והמשקיע נמצא עומד באחת משלושת התנאים לעיל הינו לקוח כשיר ורשאי לצפות ולהכיר בעסקאות עבור לקוחות כשירים בלבד.

כעת נסביר מדוע קיימות עסקאות שמיועדות למשקיעים כשירים בלבד?

בשנים האחרונות החלו להגיע לעולם ההשקעות המון השקעות בקרנות נדלן ופרויקטים פרטיים שלא נמצאות תחת פיקוח של הרשויות באופן מלא ולכן לכל עסקה מסוג זה ניתן להציג אך ורק ל35 משקיעים פוטנציאליים שאינם כשירים לעומת הצגה ללא הגבלה עבור משקיעים כשירים.

מכאן שמשקיעים כשירים לא מהווים מכשול לשיווק העסקה עם הגבלה, כמו כן השקעות מסוג זה במרביתן דורשות סכום מינימום גבוה וטווח השקעה ארוך ומשקיע שלא בהכרח נמצאים בעלי סכומי צבירה נזילים עלולים להגיע למבוי בעייתי בעת צורך בכספים שאינם נזילים.

חשוב להבין כי משקיע שמעוניין לבצע השקעה בעסקאות פרטיות, יכול לבקש להוות אחד מ35 הניצעים של העסקה. כמובן חשוב להבין כי עבור כל חברה יש נהלים והחלטות שונות לבחירת הניצעים.

איך בפועל בוחנים עמידה בתנאי " משקיע כשיר"

מרבית מנהלי הפרויקטים והקרנות ידרשו המשקיע הפוטנציאלי לחתום על הצהרה שהוא אכן משקיע כשיר ולסמן באיזה תנאי הוא עומד.

הצהרה זו לרב תספיק עבור קבלת מידע לטובת ההשקעה עצמה, במידה והמשקיע ייבחר לבצע את ההשקעה בפועל יידרש מכתב הצהרה מעורך דין או רואה חשבון המאמת את המשקיע כשמשקיע כשיר.

ללא אימות מסוג זה לא יוכל המשקיע להמשיך לבצע את ההשקעה בפועל. ההצהרה תקפה לשנה מרגע חתימה ויכולה לשמש לטובת השקעה נוספת כלקוח כשיר.

חשוב לזכור ולהבין כי חתימה על הצהרה ללא עמידה בתנאים הינה עבירה על החוק ומסכנת את החותם ואת משווק העסקה. לכן אם קיים ספק בעמידה באחד מהתנאים יהיה נכון לבקש בדיקה של אנשי המקצוע המקיפים אתכם לפני חתימה על המסמך.

נקודה קריטית! רבים נוטים לבלבל ולחשב בין הנכסים גם את נכסי הנדל"ן שלהם , ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה . חשוב להבין כי אלו אינם כספים נזילים ולכן אינם נכללים תחת העמידה בתנאים.

אם קיימת עסקה שיכולה לעניין אתכם וכאשר ביקשתם מידע עבורה נאמר לכם כי היא רק למשקיעים כשירים, אל תוותרו נסו לבדוק האם יש מקום בין 35 הניצעים לכל עסקה , במידה וכן בקשו להיות אחד מהם.

ייתכן כי עוד לא סיימו את המכסה והשקעות מסוג זה יכולות להיות ראויות ונכונות עבור סך תיק הנכסים שלכם, לכן אל תחששו לבדוק את הדברים.

אך אם אתם לקוח כשיר וקיבלת לידיכם את המידע עבור עסקה, זכרו כי אסור לכם להציג את המידע בפני חברים או משקיעים נוספים אלא אם הם משקיעים כשירים.

מה תמצאו בכתבה

  • קרן גידור
  • 5 דקות
כל משקיע שונה מרעיהו, וכתוצאה מכך גם תיק הנכסים שלהם צריך...
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.