הפסקתם לעבוד לתקופה קצרה? מתי נדרוש מהמעסיק להמשיך להפקיד עבורנו לפנסיה?

קרן פנסיה אחרי חופשה
לא כל מקרה של היעדרות מהעבודה תפגע ברצף ההפקדות שלכם לפנסיה , גלו באילו מצבים עליכם לדרוש על פי חוק מהמעסיק שלכם להמשיך ולהפקיד לכם לפנסיה, כאילו והייתם עלידו במשרד בכל הזמן הזה.

תוכן עניינים

בשנת 2008 פורסם צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף בישראל לפיו על כל מעסיק חלה החובה לבצע הפרשות פנסיוניות לעובדיו בשלושה רבדים – הפרשות מעסיק, הפרשות עובד והפרשות לפיצויי פיטורים.

שיעור ההפרשות נקבע בצו ההרחבה ומשתנה לטובת העובד מפרסומו ועד היום.

בשנת 2017 נכנס לתוקף חוק שמחייב גם עצמאים לבצע הפקדות לקרן פנסיה ולקבל בגינם הטבות מס בהתאם לתקרות ההפקדה.

הפסקת ההפרשות לפנסיה גם לתקופות קצרות עלולות לפגוע ברצף הזכויות של החוסך, במיוחד בכל הנוגע לכיסויים הביטוחים כגון ביטוחי שאירים ואובדן כושר עבודה.

לשכירים שבינינו כדאי לדעת שלא כל הפסקת עבודה משמעותה הפסקת ההפרשות הפנסיוניות, במקרים מסוימים הפסקת העבודה מתחייבת או מוצדקת ומחייבת את המעסיק בהמשך ההפקדות לחיסכון הפנסיוני.

חופשת לידה

במקרה של חופשת לידה החוק מחייב את המעסיק לבצע הפרשות לטובת היולדת במידה ועבדה תחתיו תקופה של לפחות 6 חודשים לפני תחילת ההריון.

החובה חלה רק לתקופה בה זכאית היולדת לדמי לידה מביטוח לאומי אשר מסתכמים ברוב המקרים ב15 שבועות.

כמובן שבמקרים בהם בן הזוג יוצא לחופשת לידה יהיה זכאי להמשך ההפרשות בהתאם לזכאות דמי הלידה שלו.

חלקו של המעסיק בהפרשות יבוצע לאורך תקופת חופשת הלידה בעוד חלקה של העובדת ינוכה מהשכר האחרון לפני היציאה לחופשה עבור החודשיים הראשונים ויושלם ע"י המעסיק לאורך החודשים הבאים כמקדמה לשכר העתידי של העובדת.

שירות מילואים

חוק הביטוח הלאומי מחייב את המעסיק לבצע הפרשות פנסיוניות עבור המשרת באופן רגיל בהתאם לשכרו.

העובד מחויב להתייצב לשירות ועל כן ברור שאין לפגוע בהפרשותיו לפנסיה, חשוב לומר שמשכורתו של העובד מוחזרת למעסיק ע"י ביטוח לאומי ולכן אין כאן פגיעה כלשהי במעסיק.

תאונות עבודה

יש לציין שחובת המעסיק במקרה של תאונה שהתרחשה בעת העבודה אינה כתובה בחוק ועל פניו אינה מחייבת את המעסיק אלא אם הוסדר כחלק מחוזה העסקת העובד.

האמנם? בעקבות תקדימים משפטיים בהם נפסק לטובת עובדים שתבעו את מעסיקיהם עקב אי ביצוע הפרשות במקרי היעדרות כתוצאה מתאונות עבודה, ניתן היום לעגן את חובת המעסיק להמשיך ולבצע הפרשות פנסיוניות בתקופת הפסקת העבודה.

ההיגיון הבריא אומר שגם ללא התייחסות ספציפית לעניין זה בחוזה העסקה עצם העובדה שמדובר בתאונה שהתרחשה בעבודה יוצרת מחויבות של המעסיק כלפי עובדיו.

לעיתים, המעסיק יוכל להשתחרר ממחויבות זו במידה והכיסוי הביטוחי של העובד כולל שילוב של שחרור מפרמיות ופרנצ'יזה שמהווים מחויבות של הגוף הפנסיוני להמשך ההפקדות בעת אובדן כושר עבודה מהיום הראשון לפגיעה לאחר מימוש תקופת ההמתנה.

ימי מחלה

חוק דמי מחלה מסדיר את חובת המעסיק לדמי מחלה, דמי המחלה משולמים ע"י המעסיק ונחשבים כשכר עבודה ומאלו מופרשות ההפקדות הפנסיוניות עבור העובד.

עם סיום חובת המעסיק לתשלום דמי המחלה אין הוא נדרש לביצוע הפקדות פנסיוניות לעובד.

חופשה שנתית

בדומה לדמי מחלה שמשולמים לעובד צבירת ימי חופשה המגיעה לעובד עפ"י חוק חופשה שנתית ניתנת לפדיון בתמורה לתשלום שכר העובד ונקראת "דמי חופשה", המעסיק נדרש לבצע הפרשות פנסיוניות לעובדיו בעת תשלום דמי חופשה לעובדיו.

שמירת הריון

עובדת שנמצאת בשמירת הריון ועומדת בתנאי הזכאות, זכאית להמשך הפרשות המעסיק לפנסיה בהתאם לשיעור ההפרשה הקבוע, ובהתאם לשכר העבודה הרגיל שמשולם לעובדת.

בדומה לתנאי הזכאות במקרה חופשת הלידה גם לעניין שמירת הריון המעסיק מחויב לתשלום ההפרשות רק בתקופה בה העובדת זכאית לגמלת שמירת הריון מביטוח לאומי ועבדה אצל המעסיק לפחות 6 חודשים לפני תחילת ההיריון.

הפרשות פנסיוניות – השורה התחתונה

חלק מהמעסיקים אינם ממלאים חובתם ועל העובדים לוודא שאכן המעסיק פועל בהתאם לחוק ומפריש עבורם לחיסכון הפנסיוני גם במידה והעובד נאלץ להיעדר מעבודתו.

צריך לזכור, מעבר לפגיעה האפשרית במרכיביו הביטוחים של החיסכון הפנסיוני, הפנסיה שלנו מושפעת באופן ישיר מגובה הצבירה בתוכנית החיסכון לפני היציאה לפנסיה ולכן כל הפקדה חשובה!

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקרן פנסיה מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קרן פנסיה
קרן פנסיה במשבר הקורונה

קרנות הפנסיה ומשבר הקורונה

משקיעים רבים נלחצו במשבר הקורונה ודאגו לכספים המנוהלים שלהם בפנסיה, אם כך בראיה לאחור, האם קרן פנסיה עדיין עדיפה לכל חוסך?
10 דברים שלא ידעתם על הפנסיה שלכם

קרן פנסיה : 10 דברים שכנראה לא ידעתם על הפנסיה שלכם

פנסיה מרגיש לנו כמו מושג מופשט וגדול כזה שלרוב אנחנו בוחרים לדחות לגילאים מבוגרים, ריכזנו בשבילכם 10 דברים שחשוב שתדעו על קרן הפנסיה שלכם כבר היום וכיצד תוכלו להגדיל אותה.
פרישה מרצון

פרישה מרצון : איך מתחילים והאם זה כדאי בכלל? [הסבר פשוט]

פרישה מוקדמת קורצת לעובדים רבים המתקרבים לגילאי פרישה, אך האם היא כדאית לכולם? אולי בכלל המעסיק הוא המרוויח העיקרי? כל הפרטים לפניכם.
סעיף 14 לפיצויים

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין – כיצד הסעיף הזה ישמור עליכם?

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין נועד לשמור על העובד בנוסף למעסיק ולמעשה מסדיר בניהם את חובת תשלום הפיצויים במהלך זמן העבודה באמצעות הפרשות שוטפות לקופת פיצויים
מטרייה ביטוחית

מטרייה ביטוחית : מחדשת את תחום הביטוח בקרן הפנסיה

מטרייה ביטוחית מבית חברת מגדל מעניקה אפשרות גמישה של כיסוי ביטוחי תחת קרן הפנסיה ברמה דומה לזו הקיימת בביטוח מנהלים, גלו כמה ניתן לחסוך בעזרת מטרייה ביטוחית
בחירת מוצר פנסיוני לעובדי הייטק

עובדי הייטק? נקודה למחשבה רגע לפני שתבחרו מוצר פנסיוני

עובדי הייטק מוצלחים ומוכשרים אך לעיתים בעקבות הצמיחה המטאורית בשכר אינם מצליחים למקסם את כל הזכויות הפנסיונית שלהם. גלו מהן הנקודות החשובות
קרנות פנסיה מעולות שכדאי לכם לשקול
קופה פופולארית
4.66
מרץ 2022
63.81
צבירה נטו
11.13
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
4.42
מרץ 2022
56.56
צבירה נטו
11.01
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
3.69
מרץ 2022
1117.5
צבירה נטו
10.48
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
3.42
מרץ 2022
0
צבירה נטו
8.07
12 חודשים
11.8
36 חודשים
13.09
60 חודשים
קופה פופולארית
3.22
מרץ 2022
1252.1
צבירה נטו
12.55
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
3.21
מרץ 2022
6.75
צבירה נטו
28.92
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר