תשלום פנסיה חובה למטפלות , משק בית ואיך לא להסתבך עם החוק

קרן פנסיה למטפלות ועוזרות בית
עובדים במשק בית או מעסיקים עזרה בבית? חשוב שתכירו את האחראיות והחוק שחל עליכם להפקיד לקרן פנסיה חובה. האם סירוב להפקיד יכול להעמיד אתכם בסיכון?

תוכן עניינים

שנים רבות קיים המקצוע של משק בית , עוזרות , מטפלות קבועות בביתם של משפחות רבות במדינת ישראל שהופכים להיות חלק מהמשפחה. מקצועות אלו הצליחו להישאר מתחת לרדאר מס הכנסה וביטוח לאומי, אך בשנים האחרונות נקבעו תקדימים ברורים לטובת התנהלות שכר של עובדים אלו.

פנסיה למשק בית – מהם החוקים?

בתחילת הדרך ביטוח לאומי חייב את המעסיקים לשלם ביטוח לאומי עבור המטפלות במשרה קבועה גם אם לא מדובר במשרה מלאה אלא משרה חלקית של כמה ימים או שעות שבועיות , חובה על המעסיק לדווח לביטוח לאומי על העבודה ולשלם בעבור העובד את תשלומי ביטוח לאומי לפי השכר המושלם.

את אותו נוהל התחילו לאכוף גם עבור עובדי משק בית בין אם הם עובדים משרה מלאה או משרה חלקית או אף מגיעים אחת לשבועיים לטובת עזרה במשק הבית השוטף.

בשלב שני החלו לדווח על השכר המושלם ועובדי משק בית , מטפלות , עובדי סיעודי וכו' החלו לשלם מס הכנסה וההכנסה הפכה להיות לבנה ובכך יצרו במדינת ישראל תקדים של תשלומי מס והצליחו לנתר את נושא התשלום כסף שחור.

עם בשורת איוב עבור עובדים אלו שנהגו לקבל את התשלום במזומן הגיעה גם מתנה והיא תשלומי הפנסיה. כידוע תשלום לפנסיה עבור קצבה שתשלום בגיל פרישה הוא אחת הכלים החשובים ביותר בעת יציאה לגמלאות לטובת התנהלות שוטפות בנוסף לתשלומי ביטוח לאומי ולכן הבשורה היא בשורה נפלאה.

על פי חוק פנסיה חובה, על המעסיק לשלם עבור העובד 6% פיצויים, 6.5% תגמולי עובד ו6% תגמולי מעביד. כספים אלו יעמדו עבור העובד בעת פרישה לטובת תשלום קצבה.

חשוב להבין כי לא מדובר בפריבילגיה של המעסיק עבור העובד אלא בשמירה על חוק פנסיה חובה במדינת ישראל וחוסר תשלום לפנסיה מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין.

אז איפה הבעיות שעלולות להתעורר?

עובדים רבים שהורגלו במרוצת השנים לקבל את השכר במזומן ולא לשלם מיסים יציעו למעסיקים להמשיך את הנוהל הקיים, אך המשכיות תשלום בצורה זו עלול להיגמר רע מאוד. נקודות חשובות להכיר:

  • קנס על חוסר תשלום לפנסיה , מאחר שהמעסיק חייב לשלם עבור העובד מדובר בהלנת שכר והעובד יכול לתבוע את המעסיק בכל רגע נתון.
  • אובדן כושר עבודה, ברגע שאין תשלום עבור העובד לפנסיה אין כל ביטוח של אובדן כושר עבודה ולו הקטן ביותר עבור העובד, ביטוח לאומי מהווה רובד ראשון של אובדן כושר עבודה אך קרן הפנסיה יכול להשלים לטובת פנסיית נכות עד יציאה לגמלאות במקרה של אובדן כושר עבודה ולכן תשלום לפנסיה יכול להוות ביטוח אובדן כושר עבודה מכריע בעת קרות מקרה .
  • חשוב להכיר כי מעסיק שמפקיד רק 6% לפיצויים , במידה ויפטר את העובד עליו לבצע השלמה של 2.33% לטובת הפקדה לקרן הפנסיה או ישירות לחשבון העובד , זה נתון לבחירתו או מראש לשלם את כל 8.33% לטובת קרן הפנסיה.

מה קורה אם העובד מסרב לשלם את חלקו ?

נחלק את התשובה לשניים , במידה והעובד מסרב לשלם את חלקו בפנסיה , אל תתפשרו ולא תיקחו סיכון – חייבו את העובד לשלם את חלקו ובמידה ולא אל תמשיכו קשרי עבודה.

לחילופין מצאו פשרה והעלו את השכר המשולם לעובד על מנת שלא ייפגע בנטו שלו ואילו אתם כמעסיקים קחו בחשבון שעובד טוב ייתכן ששווה לשלם עליו מעט יותר ?.

עובדים רבים מעדיפים לא להפקיד לטובת קרן פנסיה ובוחרים בקופת גמל, נסו לשכנע את העובד לטובת קרן פנסיה שמכילה אובדן כושר עבודה כללי אך אם הוא מתעקש אל תשכחו לדרוש לציין במסמך ההנמקה של פתיחת קופת הגמל שהוסבר נושא אובדן כושר העבודה והעובד ויתר על הכיסוי.

אילו עובדים זכאים לתשלום פנסיה ואילו עובדים לא זכאים ?

כל גבר שמלאו לו 21 או אישה שמלאו לה 20 שנים , קיימת חובה להפקיד עבורם את תשלום פנסיה חובה .

יחד עם זאת קיימים מספר מקרים בהם לא קיימת חובת הפקדה :

  1. במידה והעובד כבר מקבל קצבה , כאשר קצבה של ביטוח לאומי או גמלא לא נכללות בין הקצבאות אזי אין חובת הפקדה .
  2. העובד מעל גיל פרישה , כלומר גבר מעל גיל 67 או אישה מעל גיל 62.

עצה ידידותית :

אל תיקחו צ'אנס עם הנושא, וודאו שאתם מפקידים כחוק לטובת העובד שאיתו אתם ביחסי עבודה והגנו עליו ועליכם.

כדי לבצע הפקדה תוכלו לפנות ישירות לחברות הביטוח או חברות הגמל או להיעזר בסוכן ביטוח שיהווה צינור ביניכם ובין החברה המנהלת את מוצר הפנסיה.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקרן פנסיה מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קרן פנסיה
קרן פנסיה במשבר הקורונה

קרנות הפנסיה ומשבר הקורונה

משקיעים רבים נלחצו במשבר הקורונה ודאגו לכספים המנוהלים שלהם בפנסיה, אם כך בראיה לאחור, האם קרן פנסיה עדיין עדיפה לכל חוסך?
10 דברים שלא ידעתם על הפנסיה שלכם

קרן פנסיה : 10 דברים שכנראה לא ידעתם על הפנסיה שלכם

פנסיה מרגיש לנו כמו מושג מופשט וגדול כזה שלרוב אנחנו בוחרים לדחות לגילאים מבוגרים, ריכזנו בשבילכם 10 דברים שחשוב שתדעו על קרן הפנסיה שלכם כבר היום וכיצד תוכלו להגדיל אותה.
פרישה מרצון

פרישה מרצון : איך מתחילים והאם זה כדאי בכלל? [הסבר פשוט]

פרישה מוקדמת קורצת לעובדים רבים המתקרבים לגילאי פרישה, אך האם היא כדאית לכולם? אולי בכלל המעסיק הוא המרוויח העיקרי? כל הפרטים לפניכם.
סעיף 14 לפיצויים

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין – כיצד הסעיף הזה ישמור עליכם?

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין נועד לשמור על העובד בנוסף למעסיק ולמעשה מסדיר בניהם את חובת תשלום הפיצויים במהלך זמן העבודה באמצעות הפרשות שוטפות לקופת פיצויים
מטרייה ביטוחית

מטרייה ביטוחית : מחדשת את תחום הביטוח בקרן הפנסיה

מטרייה ביטוחית מבית חברת מגדל מעניקה אפשרות גמישה של כיסוי ביטוחי תחת קרן הפנסיה ברמה דומה לזו הקיימת בביטוח מנהלים, גלו כמה ניתן לחסוך בעזרת מטרייה ביטוחית
בחירת מוצר פנסיוני לעובדי הייטק

עובדי הייטק? נקודה למחשבה רגע לפני שתבחרו מוצר פנסיוני

עובדי הייטק מוצלחים ומוכשרים אך לעיתים בעקבות הצמיחה המטאורית בשכר אינם מצליחים למקסם את כל הזכויות הפנסיונית שלהם. גלו מהן הנקודות החשובות
קרנות פנסיה מעולות שכדאי לכם לשקול
קופה פופולארית
8.03
יולי 2022
57.62
צבירה נטו
-11.11
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
7.19
יולי 2022
0.24
צבירה נטו
0
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
6.44
יולי 2022
16.48
צבירה נטו
-1.28
12 חודשים
28.57
36 חודשים
45.34
60 חודשים
קופה פופולארית
6.24
יולי 2022
68.58
צבירה נטו
-1.07
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
6.2
יולי 2022
34.45
צבירה נטו
-0.03
12 חודשים
22.63
36 חודשים
38.63
60 חודשים
קופה פופולארית
6.12
יולי 2022
29.04
צבירה נטו
0
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר