פרישה מרצון : איך מתחילים והאם זה כדאי בכלל? [הסבר פשוט]

פרישה מוקדמת קורצת לעובדים רבים המתקרבים לגילאי פרישה, אך האם היא כדאית לכולם? אולי בכלל המעסיק הוא המרוויח העיקרי? כל הפרטים לפניכם.
פרישה מרצון
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

פרישה מרצון היא למעשה יציאה לגמלאות החל מגיל 60 וטרם גיל הפרישה. גיל הפרישה מוגדר כ-67 לגברים וכ-62 לנשים. עובדים שהיו מבוטחים בביטוח פנסיוני רשאים לבצע פרישה מרצון כך שמרגע הפרישה הם יהיו זכאים לקבל מדי חודש את קצבת הפנסיה.

מי שקיבל במהלך השנים פנסיה תקציבית, זכאי לעיתים לפרישה מרצון בטווח הגילאים של 58 ועד 59 ו-8 חודשים, זאת בהתאם לשנת לידתו של העובד, ולעיתים אף קודם לכן.

את הבקשה לפרישה ניתן להגיש בטופס 161א.

הסכם פרישה מרצון

ישנם מקומות עבודה המעוניינים להוביל לפרישה של עובדים ותיקים. הסיבות לכך שונות ומגוונות: לעיתים מקום העבודה רוצה ליצור רפורמות התייעלות ולעיתים מדובר בסגירה כללית של החברה. הליך פרישה מרצון מונע מהמעסיקים לפטר את עובדיהם הוותיקים. לכן, בשנים האחרונות חברות גדולות נוטות לנקוט בצעד שכזה.

לשם הובלה לפרישה מוקדמת של עובדים ותיקים, יש לגבש תחילה הסכם פרישה מרצון. מהות ההסכם היא להגיע לאיזון לפיו המעסיק מעניק לעובדיו תנאי פרישה אטרקטיביים, כך שהפרישה המוקדמת תהיה כדאית דיה לעובדים. לפיכך, ההסכמים לרוב כוללים זכויות אשר מגשרות על פער ההכנסה שייגרם עקב הפרישה המוקדמת. היתרון למעסיק, כאמור, הוא רענון כללי של המערכת, תוך הקפדה שהוא אינו פוגע הן בוותיקי החברה והן בידע ובניסיון שהללו תורמים לחברה.

הסכמי פרישה מרצון מתחלקים לרוב לארבעה אפיקים:

  1. אפיק פנסיה: בהסכם שכזה מוגדרים תשלומי פיצויים, לצד פנסיה מוקדמת, שהוענקו לעובד. הפנסיה המוקדמת מועברת לעובד עד לגיל הפרישה הרשמי. משהגיע לגיל זה, העובד מתחיל לקבל מקרן הפנסיה את קצבת הפנסיה הרגילה.
  2. אפיק מענקים: בהסכם זה הפיצוי מתורגם למענק פרישה שמועבר לעובד בעת פרישה. עם הגעת העובד לגיל הפרישה, הוא יקבל את קצבת הפנסיה מהקרן.
  3. חבילת פרישה: הסכם פרישה הכולל חבילת פרישה מבטיח לעובד פיצויים כספיים ותנאי פרישה משופרים.
  4. אפיק חודשי: הסכם פרישה שכזה מעניק לעובד תשלום חודשי עד גיל הפרישה.

בנוסף לאפיקים אלו, הסכמי פרישה מרצון כוללים לרוב כתב ויתור, עליו העובד צריך לחתום. בהצהרה זו העובד מבטיח כי מרגע הפרישה, תמו מצדו דרישות או תביעות או הליכים משפטיים אל מול המעסיק. חשוב לוודא כי אכן כתב הוויתור הינו חוקי ומבטיח את תנאי הפרישה שהוסכמו בין העובד למעסיק.

כמו כן, כדאי להזכיר שהסכם הפרישה מונע הליך פיטורים, שהוא הליך מורכב הן לעובד והן למעסיק. יחד עם זאת, פרישה מוקדמת חייבת להיות כדאית מספיק לעובד. על כן, כדאי להבטיח שההסכם מציע תנאים משופרים ועדיפים על-פני המשך עבודה עד גיל הפרישה, או על-פני פיטורים.

פרישה מרצון – דמי אבטלה

פרישה טרם גיל הפרישה מאפשרת קבלה של דמי אבטלה. אולם יש לכך שני סייגים: במידה והפרישה נעשתה מרצון העובד, הפרישה תיחשב כהתפטרות מרצון. במקרה זה לא יקבל העובד דמי אבטלה ב-90 הימים הראשונים שלאחר הפרישה. אך במידה והפרישה נעשתה מרצון של המעסיק, העובד יקבל דמי אבטלה מהיום הראשון שלאחר הפרישה.

פרישה מרצון ממשרד החינוך

עובדי הוראה בגילאים 50-60 רשאים לצאת לפרישה מוקדמת, במידה  והפרישה אושרה על ידי ועדת הגמלאות ובהתאם לתנאים הבאים:

  1. במידה והעובד בעל ותק של 20 שנה ומעלה בהוראה.
  2. במידה והעובד הועסק במשך 10 שנים ומעלה במסגרת של לפחות שליש משרה.

לשם הפרישה המוקדמת, יש להגיש בקשה מהפורטל. בנוסף, המנהל והמפקח של העובד שולחים את חוות דעתם בנוגע לפרישה. במידה והתקבל אישור עקרוני לפרישה, ממשיך התהליך בפורטל, אשר במסגרתו מתבצעות בדיקה של עבודתו של העובד ושל תנאי פרישתו, כמו גם פגישה עם פקיד פרישה מחוזי. התהליך מתבצע עד לקבלת האישור הסופי לפרישה.

ייעוץ פרישה מרצון

הליך הפרישה צריך להיות כדאי הן לעובד והן למעסיק. אמנם הוא נקרא פרישה מרצון, אך בפועל לא פעם הפרישה נעשית בעידוד של המעסיק לשם צרכיו. לכן, לעיתים, ידו של המעסיק היא על העליונה. מצד שני, המעסיק שמעודד את הפרישה מעוניין שההסכם יהיה מפתה אך משתלם. האיזונים הללו דורשים בחינה מעמיקה של התנאים. לכן כדאי לרוב להתייעץ עם מומחים. אם תרצו לקבל ייעוץ והכוונה, נוכל לעזור ולוודא יחד אתכם שהסכם הפרישה משתלם וכדאי עבורכם.

מה תמצאו בכתבה

  • קרן פנסיה
  • 3 דקות
במידה ואתם צריכים לבצע משיכה מקרן פנסיה, ראוי שתכירו את ה...
40.77% תשואה.מתקדמים לקרן פנסיה ומרוויחים!
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.