מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

דוח שנתי אחרי פרישה
לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.

תוכן עניינים

הגשת דוח שנתי למס הכנסה איננה כפי שרבים חושבים פעולה מחייבת רק עצמאים. במספר הקשרים, כגון מענק פרישה גבוה הפרוס על פני מספר שנים, הכנסות מפעילות בשוק ההון ועוד, גם פנסיונרים לאחר פרישה חייבים בהגשת דוח שנתי.

רבים מתוכם יעדיפו לכתוב ולערוך את הדוח בעצמם, מתוך כוונה לחסוך את עלותו של רואה חשבון. לאור העובדה שאינם כבר עובדים ועיתותיהם בידיהם, נשמע שלכאורה יש בכך היגיון. עם זאת, התשלום לרואה חשבון הוא סכום זניח ביחס לסכומי הכסף שניתן לחסוך ולקבל כ-החזר, כאשר בוחרים להיעזר ברואה חשבון המתמחה בדוחות שנתיים של לאחר גיל פרישה.

בהחלט ניתן לחשוב על התשלום לרואה חשבון לא רק במונחים של חיסכון בזמן, אלא במונחים של השקעה כספית משתלמת במיוחד. בשורות הבאות נסקור כמה מהנקודות הקשורות בהגשת דוח שנתי למס הכנסה אחרי גיל פרישה, המצריכות מומחיות על מנת להוציא בהקשרן את המיטב מבחינה כספית.

הטבות מס על קצבת הפנסיה

קצבת פנסיה הינה הכנסה חייבת במס על פי תקנות המס. עם זאת, חלות עליה מספר הטבות שלא חלות על הכנסות אחרות, כגון "קצבה מזכה" שהיא חלק מהפנסיה שאינו מחויב במס. מכל מיני סיבות, לעיתים הפטור הנ"ל לא מתבצע בפועל, כך שהפורש משלם מס הכנסה גבוה ממה שהוא צריך. בדוח השנתי ניתן לתקן זאת וכך לקבל החזרי מס.

מיסוי שכר דירה

מיסוי שכר דירה הוא אחד הנושאים הסבוכים ביותר בפקודות מס ההכנסה, כאשר מיסוי שכר דירה של דירה מסוימת עלול להיות רשום תחת מספר סעיפים שונים, באופן כמעט אקראי. לעיתים השאלה האם דירה מסוימת תיכתב בתור דירה שנתקבלה בירושה או פשוט כדירה בבעלותו של הנישום בלי להזכיר את מקור שייכותה אליו, יכולה להיות שווה מספר אחוזי מס. בדומה לשאלה זו, ניתן לשחק עם סעיפים ותתי סעיפים רבים הקשורים במיסוי שכר דירה, ובאופן זה להגיע לחיסכון משמעותי.

קיזוז הפסדים בשוק ההון

לא כל הפנסיונרים שמחליטים לכתוב בעצמם דוח שנתי למס הכנסה, מודעים לכך שניתן להשתמש בהפסדים כספיים בשוק ההון מתיק ההשקעות על מנת להתקזז עם הכנסות, וכך להוריד את שיעור המס הנגבה.

גם אילו שכן מודעים לכך, כמעט אף פעם לא ידעו כי קיימים כללי קיזוז מורכבים ביותר, שמאפשרים להזיז חלק מההפסדים בין שנה לשנה, ועוד אי אילו מניפולציות, על מנת למקסם את קיזוז ההפסדים ולהוביל למס הכנסה נגבה נמוך יותר.

זה בדיוק מסוג הדברים שרק מומחים למיסוי שוק ההון ונושאים חופפים יודעים לתת לו מענה מלא ששווה כסף רב ללקוחות.

מימוש הטבות מס לגמלאים

פקודת מס הכנסה מגדירה הטבות מס רבות לגמלאים, ולא כולן ממומשות באופן אוטומטי. גם בהקשר זה, נדרשת מודעות גבוהה והיכרות עומק עם הפרטים. שילוב הטבות אלה בדוח השנתי באופן נכון, יכול הן להקטין את תשלום המס והן להוביל לקבלת החזר מס.

כל אלו היו רק דוגמאות לאפשרויות הרבות לחסוך בתשלום המס בדוח השנתי עבור פורשים, אפשרויות המצריכות מומחיות גבוהה. לצד דוגמאות אלה ישנן הרבה אחרות, וכל אחת מהם יכולה להיות שווה חיסכון במס, או אפילו קבלת החזר מס בהיקף של אלפי שקלים.

השורה התחתונה היא שכל ניסיון לחסוך בתשלום לרואה חשבון, יכול לחסום ערוצי חיסכון משמעותיים בהרבה. דוח שנתי למס הכנסה עבור פורשים, אם כן, הוא מקרה מובהק בו ניסיון לחסוך מהווה גול עצמי מפואר, שמסתיים בתשלומי מס גבוהים בהרבה מכפי הצורך.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
שוק דובי תיק השקעות

10 דרכים להתמודד עם שוק דובי

שוק דובי הינו יכול להיות מפחיד למשקיע הממוצע, אך בעולם ההשקעות שוק דובי נחשב לשוק בעל פוטנציאל אדיר וחשוב ללמוד כיצד לרתום את פוטנציאל הרווח לטובתנו
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר