מהם דיבידנדים ? וכיצד תוכלו להנות מהם

מה זה דיבידנדים
בוודאי שמעתם את המושג דיבידנדים בעבר, זהו למעשה מצב המתאר חלוקה של רווחי החברה למשקיעים, אך על כך יש חוקים ונהלים מסודרים וחשוב להכיר אותם.

תוכן עניינים

רבים מהמשקיעים שואלים לעיתים תכופות מהם תשלומי הדיבידנד משתקפים בתיק ההשקעות שלהם וכיצד ניתן לעקוב אחר חלוקתם. במאמר הבא אסביר מהו דיבידנד ומהם השיקולים העיקריים אשר מניעים חברות עסקיות לחלקו לאלו המחזיקים במניותיהם.

מהו דיבידנד?

דיבידנד הוא חלק מרווחי החברה שמועבר לבעלי המניות בהתאם לכמות המניות בהן הם מחזיקים בעת החלוקה.

חלוקת הדיבידנד תתבצע כאשר החברה תרצה לשתף את בעלי המניות בהצלחתה ועל ידי כך לשמרם כמחזיקי מניות לאורך זמן, בנוסף, חברה עם נטייה לחלוקת דיבידנדים תתייג עצמה כחברה רווחית ויציבה ובכך היא מגדילה את הביקוש למניותיה וממנפת את שוויה.

מבחן הרווח והפירעון

חברה ציבורית אינה מחויבת בחלוקת דיבידנד גם במידה וצברה עודפי רווח, ישנם גורמים בעלי אינטרס הפוך מבעלי המניות, אלו ירצו לצמצם ככל הניתן את מדיניות חלוקת הדיבידנד של החברה.

במרבית המקרים בעלי אגרות החוב של החברה, הנושים והספקים יעדיפו לשמר את עודפי המזומן בקופת החברה על מנת להבטיח את החזר החוב הנרשם לזכותם כפי שהתחייבה החברה כלפיהם.


בנוסף, לעיתים בעלי משרות בכירות בחברה אשר הצלחתם נמדדת בהתאם לצמיחת החברה יעדיפו את הפניית רווחי החברה לטובת פיתוח, מחקר, הגדלת מלאים והשקעות פנימיות על פני חלוקת הרווחים לבעלי המניות.

לאור האינטרסים הסותרים והצורך באיזון בניהם יצר המחוקק מבחן רווח ומבחן פירעון על פיהם מחויבת החברה לפעול ואף יכולה להחמיר עם אלו בתקנון החברה לטובת המתנגדים לאופן חלוקת הדיבידנד.

מבחן הרווח יתבצע באמצעות בחינה היסטורית של רווחי החברה בעוד מבחן הפירעון בוחן את המאזן העתידי של החברה כאשר מאזן חיובי יחזק את יכולת החברה לפרוע התחייבויותיה כלפי מחזקי האג"ח, הנושים והספקים השונים.

כיצד בפועל תתבצע החלוקה?

חלוקת הדיבידנד במרבית המקרים מתבצעת במזומן באמצעות חלוקת קופון תקופתי לבעלי המניות, כאשר חלוקת הקופון מתבצעת באופן קבוע למשל אחת לרבעון בהתאם למדיניות חלוקה שנקבעה מראש מדובר בדיבידנד "רגיל", כאשר מדובר בחלוקה אקראית לטובת מימוש רווחים בהתאם להחלטת הדירקטוריון זהו דיבידנד "מיוחד" אשר המשקיעים לא צפו חלוקתו.

על מנת למנוע אי הבנות או תלונות מצד בעלי המניות נקבעו נורמות ברורות לגבי אופן החלוקה באמצעות יצירת מועדים בהם מקובעים זכויות המשקיעים לגבי זכאותם לדיבידנד.

יום ההצהרה זהו היום בו מועברת הודעת החברה לבעלי המניות לגבי החלטתה על חלוקת דיבידנד ושוויו.

יום הקום זהו היום בו יקבע מי הם בעלי המניות הזכאים לקחת חלק בחלוקה כאשר במרבית המקרים משקיע שהחזיק בבעלותו את מניות החברה ביום זה יהיה זכאי לדיבידנד בהתאם לשווי החזקותיו.

יוםלאחר מכן זהו יום האקס, ביום זה מתבצעת הפחתה של שווי החברה בהתאם לגובה הדיבידנד  שיחולק וכתוצאה מכך ישנה ירידה בערך המניות של החברה.

כאשר המועד האחרון הינו יום התשלום בו ישולם הדיבידנד לזכאים.

חשוב לציין, מי שרכש את מניות החברה לאחר יום האקס אינו זכאי לקחת חלק בחלוקתו ומי שמכר מניותיו לאחר יום זה יהיה זכאי לדיבידנד למרות שאינו מחזיק כבר במניות החברה ביום התשלום.

רכישה ממונפת

רכישה ממונפת הוא מצב בו משקיע גדול משתלט על חברה כלומר הופך לבעל השליטה בחברה ציבורית באמצעות רכישת מניותיה תוך שימוש בהון עצמי ובהלוואות שלקח על עצמו.

במקרים רבים לאחר הפיכתו של המשקיע לבעל השליטה בחברה ירחיב את מדיניות חלוקת הדיבידנד במטרה לסגור את החוב שבאמצעותו הפך לבעל השליטה באותה החברה ובכך בעצם יפעל לעיתים בניגוד לאינטרס החברה.

בשנים האחרונות בית המשפט נוטה להתערב במקרים אלו לטובת הארגון, בנוסף, כחלק מהרצון למנוע את ניגוד האינטרסים נקבעו מבחני הרווח והפירעון.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר