5 הטעויות הנפוצות ביותר של משקיעים מתחילים

5 טעויות של משקיעים מתחילים
עולם ההשקעות יכול להניב לנו תשואה אדירה או לחלופין לגרור אותנו לנזק כלכלי ותחושת כישלון. ריכזנו עבורכם את כל הטעויות שאסור לכם לעשות וכיצד להמנע מהם.

תוכן עניינים

טעות של מתחילים , כולנו שמענו עשרות פעמים לאורך השנים את המשפט , " זאת טעות של מתחילים " כמעט בכל תחום בחיים, יש לנו מה ללמוד על מנת למקסם את התמורה שנקבל.

ניהול נכסים , כספים פנויים , כספים פנסיונים , מיסוי , תזרים מזומנים, השקעות אלטרנטיביות , גידור ופיזור סיכונים יעיל , אלו אפיקים שמשתנים כל הזמן אך יחד עם זאת קיימים מספר כללי ברזל שלא משנים לאורך השנים ואם המשקיעים שומרים עליהם , קיימת סבירות גבוהה כי יצליחו בהשקעות לאורך שנים.

נעבור על 5 הטעיות הנפוצות ביותר, נוכל לתת סימני דרך איך לא לעשות את הטעיות האלו ובעיקר איך לשנות במידה ומצאנו כי קיימת טעות בתיק הנכסים הקיים.

טעות ראשונה – פיזור סיכונים לא מאוזן.

הרבה פעמים משקיעים מוצאים אפיק השקעה שהניב להם רווחים יפים , מסיבות הגיוניות וגם לא הגיוניות שכרוכות במזל , כמו כניסה לשוק ההון בניהול תיק השקעות בתקופה טובה , רכישה של נכס לפני תמ"א וכו'.

הטעות הנפוצה היא , כאשר אנחנו אוהבים משהו , אנו נוטים לזלול ממנו הרבה וכתוצאה ישירה מכך אנו עלולים לתת משקל גדול מידי עבור השקעה מסוג מסוים או מנהל השקעות מסוים שלאו דווקא מאזנת את תיק הנכסים או מגדרת , ואת כל הביצים לא שמים בסל אחד! היזהרו כי מתוך אהבה עיוורת תיק הנכסים הכללי שלכם לא יהיה מאוזן.

טעות שניה – התפשרות על דמי ניהול על חשבון איכות ניהול.

משקיעים רבים מחפשים את העלות הנמוכה ביותר עבור ההשקעה , במחשבה ראשונה הדבר הגיוני , הרי ככל שנשלם פחות כך יישאר יותר לנו , המשקיעים.

אך כמו בכל דבר בחיים , מי שמוכן להתפשר במחיר הוא פירמה פחות טובה , חיקוי זול או פחות איכותי.
חשוב להבין כי כאשר בית השקעות מסוים מוכן להציע את שירותיו בדמי ניהול נמוכים וכמעט אפסיים במוצר כמו קרן השתלמות לדוגמא ומנגד עומד בית השקעות שמציג שנה אחר שנה ביצועים גבוהים אך דורש דמי ניהול גבוהים יותר, עדיין לאותו משקיע שהיה מוכן לשלם יותר יש סיכוי גבוה משמעותית להישאר בסוף ההשקעה עם יותר רווח נקי.

קיימת מגמה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות בה המשקיעים מבינים את ההיגיון מאחורי תשלום גבוה יותר של דמי ניהול אך קבלת תשואות אטרקטיביות יותר, לכן גופים כמו אלטשולר שחם , ילין לפידות , אקסלנס אלו גופים מגייסים לעמת גופים אחרים שפודים כספים שנה אחר שנה.

לא ניתן להבטיח תשואה , אך הימור מושכל במרבית הפעמים יעשה חסד גדול יותר עבור המשקיעים. זכרו ש"הסיכון הגדול" גם אם קפצתם למים והסכמתם לשלם דמי ניהול גבוהים יותר, הפער לא יכול להיות יותר מ0.5% במרבית המקרים, כך שכל 100,000 ₪ מדובר ב500 ₪ שנתי לבחון בית השקעות מוביל בתחומו.

טעות שלישית – אמונה עיוורת .

הרבה פעמים מציעים לנו לבחון את ההשקעות הקיימות שלנו , לראות האם יש מקום לשינוי . מרבית המשקיעים כל עוד ההשקעות מניבות תשואות חיובית מסרבים לבחון את התיק הקיים.

יחד עם זאת בזמן ירידות , המשקיעים בוחנים את התיק ואז מבצעים לא פעם שינויים מתוך לחץ, אל תהססו לבחון את תיק הנכסים גם כאשר התשואות גבוהות ! ייתכן שהתיק הניב תשואה יפה, אך המתחרים הניבו תשואה משמעותית גבוהה יותר ולכן תיק הנכסים שלכם זקוק לשינוי .

טעות רביעית – השקעה לפי טרנד .

בשנים האחרונות יצאו השקעות שונות כמו ביטקויין , השקעות נדל"ן שונות , השקעות במגמות שונות וכו'. שימו לב כי ההשקעות החדשות , מרביתן  אינן מפוקחות.

מה שאומר שאם אתם כמשקיעים בחרתם לבצע השקעה , אנא בדקו אותה בדקדקנות, ההשקעות האלו יכולות להיות אטרקטיביות , אך לא בהכרח תקינות.

משקיעים רבים מצאו את עצמם בעסקאות שלא ניתן לצאת מהן ויצאו בהפסד גדול.
שימו לב שאם מדובר בשוק שאתם לא מכירים כמו יוון, אירופה, ארצות הברית ומציעים לכם לרכוש שם נכס, אתם עלולים להאמין למצגת אך בפועל יהיה קשה לעמוד האם ההשקעה טובה.

במידה ומעוניינים לבצע השקעה בחו"ל – חשפו את ההשקעות המוכרות כמו פרופרטיז של אלטשולר שחם או קרן התשתיות של הפניקס והראל.

טעות חמישית – רישיונות ואישור עבודה.

בשנים האחרונות החלה מגמה של עבודה משותפת בין משקיעים לבין מתכננים פיננסים. שיתוף הפעולה היא אחת הדרכים המוצלחות ביותר שיש למשקיע למקסמם את ההצלחה שלו.

יחד עם זאת, בין המתכננים הפיננסים השונים , אנשי השיווק והמכירה ואנשי השירות נמצאים אנשים ללא רישיון פנסיוני או פיננסי ומייעצים עבור המשקיעים השונים ללא כל אחריות מהצד שלהם.

כאשר אתם שוקלים לעבוד עם מתכנן פיננסי , דרשו לראות לפני החתימה רישיון בתוקף עם צילום תעודת הזהות ובצעו השוואה שאכן זה המספר וזה האדם שעומד מולכם.

אם המתכנן מציין כי אין לא רישיון , אל תבצעו את העסקה דרכו , המשיכו לחפש בעל רישיון שעובד בצורה תקינה וכשרה !  אין בושה לבקש אישורים ורישיונות , אתם צריכים לדעת שאתם בידיים טובות , אז שילוב של מקצועיות , יחס אישי ואישורי עבודה תקינים . – לא לוותר.

טיפ קטן – גם אם היום אתם כבר עובדים עם מתכנן פיננסי , בקשו לראות את הרישיון ובדקו כי היה בעל רישיון בזמן כל משך העבודה המשותפת, אם לא ידע לספק את הנתונים , אל תהססו והחלו מיד בחיפוש למתכנן הפיננסי הבא .

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר