מהו מס רווחי הון? הסבר למשקיעים

מה זה מס רווחי הון
מהו מס רווחי הון? מדוע אנו משלמים אותו, באילו מצבים והאם יש אפיקי השקעה אשר פטורים מתשלום מס רווחי הון?

תוכן עניינים

יתכן והעובדה הבאה תפתיעה חלקכם – אחוז גבוה מהמשקיעים המתחילים בשוק ההון אינם מודעים כלל לקיומו של מס רווחי הון ומופתעים לגלותו רק בעת מכירת נכס בשוק ההון שנשא רווח כלשהו.

במאמר הבא אסביר מהו מס רווחי הון ובאילו מקרים נהנה מפטור ממנו או מתשלום מס מופחת.

מס רווחי הון

מס זה מוטל על רווחי ההון בעת מכירת נייר ערך, כלומר, מס שיופחת מרווחי ההון בלבד שהצטברו מרגע רכישת הנכס ועד למימושו.

נכון להיום בישראל גובה המס במרבית המקרים יעמוד על 25% מהרווח הריאלי כאשר במקרים בהם הנכס אינו צמוד מדד כגון פיקדונות שיקליים או אג"ח שאינו צמוד המס שישולם בעת המימוש יעמוד על 15% מהרווח.

מס רווחי ההון הוא גורם חשוב ואף קריטי בעת קבלת ההחלטה להשקיע בנכס ספציפי, על המשקיע להבין מהו פוטנציאל הרווח של הנכס תוך התחשבות והבנה שמתוך רווח זה ישולם המס בעת המימוש.

ישנם מוצרים בשוק ההון בהם נוכל ליהנות מהטבות מס משמעותיות ואף מפטור מלא ממס רווחי ההון על הרווח הנצבר וכדאי שנכיר בהם ונדע לתת למוצרים אלו עדיפות על פני מוצרים שחייבים במס במלואו.

מוצרים פנסיונים הוניים

ישנם מוצרי חיסכון פנסיונים הוניים שניתן להתייחס אליהם כאל השקעות פיננסיות לכל דבר ועניין ובהתאם לחוק קופות הגמל הן פטורות ממס רווחי הון תחת מגבלות ספציפיות:

קופות גמל – כספים שהופקדו לקופות הגמל עד שנת 2008 (תיקון 3 לחוק קופ"ג) פטורים לחלוטין ממס רווחי הון כאשר יש להבחין שני סוגים:

קופות גמל במעמד עצמאי –  סכומים שהופקדו לקופות אלו עד שנת 2007 יהיו נזילים עבור החוסך בוותק של 15 שנה מיום ההפקדה הראשון ופטורים לחלוטין ממס רווחי הון בעת פדיון הקופה.

כספים שהופקדו בין השנים 2007-2008 יהיו נזילים עבור החוסך עם הגעתו לגיל 60 והם פטורים ממס גם כן.

קופת גמל במעמד שכיר – הפקדות שהתבצעו באמצעות מעסיק החוסך מתוך משכורתו עד שנת 2008 יהיו נזילים עבורו החל מגיל 60 בפטור מלא ממס רווחי הון.

בעקבות תיקון 3 לחוק, החל משנת 2008 קופות הגמל הינן פנסיוניות בלבד וההפקדות אליהן לא ניתנות למשיכה כסכום הוני (מלבד מקרים חריגים שמאושרים ע"י פקיד השומה)  אלא כקצבה חודשית בלבד.

חשוב להבין, הרווחים שנצברים בקופות הגמל על הפקדות שבוצעו טרם "תיקון 3 לחוק קופ"ג" ימשיכו ליהנות מהפטור ולכן מומלץ לשמר חסכונות אלו ככל הניתן.

קרנות השתלמות – הפקדות שמתבצעות ע"י מעסיק או באופן עצמאי באמצעות בעל עסק לקרנות ההשתלמות יהיו פטורות ממס רווחי הון בתום 6 שנות וותק לפתיחת הקרן.

כמובן שישנן תקרות הפקדה שנתיות אשר מגבילות את סך ההפקדה השנתי שייהנה מהפטור המבוקש.

דחיית מס רווחי הון

דחיית מס הינו מונח שחשוב להכירו ובהשקעות ארוכות טווח יכול להוות יתרון מיסויי משמעותי עבור החוסך.

בתיק השקעות סטנדרטי כאשר משקיע מחליט על מימושו של נכס בתיקו ישולם מס רווחי ההון באופן מיידי בעת המימוש כך שהמס משולם באופן שוטף בכל שינוי שמתבצע בתיק ניירות הערך.

ישנם מוצרים מובנים שמנוהלים באמצעות גופים מוסדיים עבור כלל המשקיעים שבחרו במוצר זהה וברמת חשיפה מנייתית זהה, מוצרים אלו נהנים מדחיית המס על הרווחים ליום הפדיון של החיסכון במלואו, כלומר, החוסכים לא יחוייבו במס בעת שינויי מסלולי חשיפה למניות או בעת מימושי נכסים ע"י מנהלי ההשקעות.

אירוע המס במוצרים אלו יתבצע אך ורק ביום פדיון מוצר החיסכון ובכך ייהנה החוסך מריבית דריבית על התשואות המתקבלות בעבור סכומי המס שלא שולם לאורך תקופת ההשקעה.

שתי דוגמאות בולטות למוצרים אלו הן הפוליסות הפיננסיות והפקדות לקופות הגמל בהתאם לתיקון 190, הרחבה על יתרונות מוצרים אלו במאמרים נוספים במגזין.

בנוסף לנושא דחיית המס במוצרי חיסכון אלו ייהנו החוסכים מהטבות מס נוספות:

פוליסה פיננסית (סעיף 125 ד') –  סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה מקנה הטבת מס רווחי הון לאלו שנולדו לפני שנת 1948 (כולל) של פטור ממס עד לרווח שנתי של כ-16,500 ₪ לבני זוג שעומדים בדרישת הגיל ורווח של עד לכ-13,500 ₪ עבור יחיד.

תיקון 190 – תיקון 190 לחוק קופות הגמל מאפשר לפנסיונרים שעברו את גיל 60 ובחזקתם קצבה חודשית גבוהה מכ-4500 ₪ לחזור ולהפקיד לקופות הגמל הוותיקות גם לאחר שנת 2008 וליהנות ממוצר חיסכון נזיל הנושא מס רווחי הון מופחת של 15% נומינלי.

לסיכום – מס רווחי ההון הוא אחד הגורמים הקריטיים שצריכים להילקח בחשבון בעת תכנון פיננסי נכון, התאמה של רמת החשיפה המנייתית בכל מוצר בהתאם לגובה המיסוי בו תוכל למקסם באופן משמעותי את ניצול הטבות המס בתיק הפיננסי ולשפר את תשואת התיק בצורה ניכרת.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר