קרנות סמארט בטא – Smart Beta – ניהול פסיבי מתוחכם

קרנות סמארט בטא
קרנות הסמארט בטא מציעו אלטרנטיבה מצויינת לקרנות מחקות מדד "קלאסיות" אך יש לה לא מעט מתנגדים. מהם היתרונות והחסרונות של קניית קרן סמארט בטא? בדקו לפני שאתם קונים!

תוכן עניינים

על מי תסמכו יותר? מנהל השקעות או המדד תל אביב 35? האחד מייצג ניהול אקטיבי ותיק השקעות פעיל ומגוון והשני תעודות סל "פשוטות" אשר עוקבות אחר המדד הקיים לאורך שנים. ואם נציג עבורכם אלטרנטיבה שלישית שיודעת לנצל את המיטב של שתי הגישות, האם תשקיעו בה?

מה היא קרן סמארט בטא?

ראשית נזכיר איך פועל מדד קלאסי, כל אחד מהמדדים המוכרים לכם (תל אביב 35, S&P500 נדלן 15 תל אביב וכו') למעשה מורכב ממניות של מגוון חברות במשק. נפח המניות של חברה במדד עצמו נקבע על פי שווי החברה, לדוגמא בנק הפועלים שווה 20 מיליון לעומת טבע השווה 90 מיליון, לכן טבע תהווה חלק גדול יותר במדד מאשר בנק הפועלים ובכך תנודות במניית טבע תשפיע על המדד יותר מאשר תנודה של מניית בנק הפועלים.

מדד "חכם" (Smart Beta), זהו מדד המורכב מאותן חברות אשר רשומות במדד הקלאסי אך המשקל שלהן במדד שונה. אם במדד הקלאסי נפח החברה נקבע על ידי שווי שוק, במדד סמארט בטא רשאי מנהל הקרן להסיר חברות ואף לשנות את המשקל שלהם במדד על סמך שיקולו האישי. ובכך מייצרים מדד אלטרנטיבי למדד הקלאסי בתקווה לזהות תנופה של חברות מסוימות ולחזק אותן בשווי המדד כולו.

Smart Beta, למעשה מתחרה במדד במטרה להכות אותו ולייצר תשואה עודפת לו (פער התשואה החיובי מעל גובה תשואת המדד), הכלים העומדים לרשות מנהל קרן הSmart Beta בהרכבת המדד, הם רשימת החברות הכלולות במדד הקלאסי והחופש לשנות את הנפח שהן יתפסו במדד הסמארט בטא.

מנהלי קרנות הSmart Beta נעזרים בחברות חיצוניות אשר מתמחות באיסוף נתונים של שוק ההון, ניתוח טכני מתקדם וסטטיסטיקות מורכבות. הפרמטרים הפופולאריים בהם משתמשים מנהלי קרנות הSmart Beta הם:

מומנטום (Momentum) – פרמטר המודד תשואות על פני טווח זמן קצר, גובה שינוי התשואה מצביע על חוזק תנופת התשואה (מומנטום). הוא משמש כפרמטר עיקרי ליצירת מדד מבוסס מניות שנמצאות במומנטום חיובי.

תנודתיות נמוכה (Low Volatility) – פרמטר אשר מודד ומדרג את המניות על פי רמת התנודתיות שלהם בין תשואה חיובית לשלילית. הוא משמש כפרמטר.

איכות (Quality) – פרמטר האיכות, מציין את דירוג איכות ניהול החברה ומורכב מהגורמים הבאים: חוב נמוך, יציבות ברווחים, תזרים מזומנים עקבי, צמיחת דיבידנדים וכו'. פרמטר האיכות הינו בסיס להרכבת מדד חברות איכותיות.

שווי (Value) – פרמטר דומה לQuality, אך כאן מחשבים את הגורמים הבאים: מכפיל רווח, מכירות, תזרים מזומנים וכו'. לרוב בוחרים את החברות המדורגות נמוך על פי הפרמטר הזה, מתוך מחשבה שאלו חברות שעוד לא מיצו את פוטנציאל הגדילה שלהם.

קנייה חוזרת (Buy Back) – פרמטר המודד חברות על פי תדירות הרכישות החוזרות של מניותיהן, מדד זה מרמז שכן זוהי מנייה שמשקיעים חוזרים אליה.

דיבידנד (Dividend) – דירוג חברות על פי מדד אחד, סך תשואת הדיבידנד שלהן.

מולטי-פקטור (Multi – Factor) – שילוב של מס' פרמטרים ליצירת דירוגים מורכבים וניתוח מניות החברה.

האם זאת השקעה פאסיבית או אקטיבית?

קרנות הסמארט בטא מציגות הכלאה בין הניהול הפסיבי לניהול האקטיבי בצורה כמעט מושלמת. הרי לא נמצא אפילו משקיע אחד אשר מנהל את כספו ב-100% ניהול פסיבי שכן גם בחירה ראשונית של "איזה מדד לחקות?" זוהי בחירה אקטיבית.

אנו נמנעים מלקטלג את קרנות הסמארט בטא כניהול אקטיבי אלה כניהול פסיבי חכם, מפני שהקסם מתרחש מס' רגעים לפני הרכבת המדד ומשם, הפלגה רגועה של ניהול פסיבי. אותה החלטה מורכבת של הרכבת המדד מהמניות הנכונות אשר יצליחו לשמר ואף לייצר תשואה על השקעתכם, זוהי המומחיות האמתית של מנהלי הקרנות.

על פניו נראה שזאת הדרך האידיאלית לשלב בין פאסיבי לאקטיבי אך יש מנהלי השקעות הטוענים שברגעי משבר בשוק, מנהלי קרנות הסמארט בטא עומדים מנגד עם ידיים כבולות ולא יכולים לבצע שינויים אקטיביים וזריזים בקרן על מנת למזער נזקים. זוהי טענה בהחלט נכונה, אך יחד עם זאת, כל משקיע אשר בחר בניהול פסיבי, מבין שהוא אוחז בנכס לטווח הארוך וייתכן שיחווה מהמורות בדרך.

דוגמאות לקרנות סמארט בטא

אלטשולר שחם

    

אלטשולר שחם – חברת Smart Beta אשר בבעלות אלטשולר שחם, מציעה 10 קרנות סמארט בטא שונות. הרכבת הקרן נעשתה בעזרת חברת AlphaBeta אשר בשליטת קובי שמר וליאור כגן, חברת        AlphaBeta מתמחה בניתוח שוק ההון המבוסס על ניתוח טכני, סטטיסטיקה מורכבת וביצועים היסטוריים.

איי בי איי בית ההשקעות

IBI – בית ההשקעות IBI מציע מדד נדל"ן מניב, זהו מדד סמארט בטא אשר מורכב ממניות מדד נדל"ן 15 הנסחר בבורסת ת"א. במלאכת הרכבת המדד נעזרה IBI  בחברת המחקר BRE־B אשר ביצעה               שינויים למדד וזיקקה את החברות בעלות המעוף הגדול יותר לצמיחה.

שורה תחתונה – לקנות קרנות סמארט בטא?

קרנות הסמארט בטא מציגות גישה חדשנית לניהול השקעות באופן פסיבי-חכם, עד כה נמצאו מספר רב של דוגמאות בהן קרנות הסמארט בטא מכות את המדד ומציאות תשואה עודפת, גם לאחר ניכוי דמי ניהול.

במהלך כתיבת הכתבה, מצאנו דוגמאות שונות למשקיעים אשר ניהלו את קופת הגמל שלהם באופן ישיר וביצעו קנייה של קרנות הסמארט בטא של אלטשולר שחם וכעבור 3 שנים השיגו תשואה של כ-35%. ללא ספק תוצאה מעוררת השראה! אך האם זה מה שמובטח לכל מי שישקיע בסמארט בטא?

לצערנו לא, כאשר מוצג כלי פיננסי חדש, רבים ממהרים לקטול אותו מכיוון שהוא לא "מבטיח תשואה", גם כאן, קרנות הסמארט בטא חכמות אבל לא חסינות משינויים בשוק ולכן יש לשקול ולהתייעץ עם בעל מקצוע לפני רכישת קרנות אלו על מנת לוודא ששאר כספכם מגודר במוצרים פיננסים מנוגדים אליהם.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר