מה זה שוק דובי? 10 דרכים להתמודד עם שוק דובי

שוק דובי הינו יכול להיות מפחיד למשקיע הממוצע, אך בעולם ההשקעות שוק דובי נחשב לשוק בעל פוטנציאל אדיר וחשוב ללמוד כיצד לרתום את פוטנציאל הרווח לטובתנו
דוב עם גרף אדום מציג 10 דרכים להתמוד עם שוק יורד
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

אין ספק ששוק דובי עלולים לגרום להמון אי נוחות בקרב המשקיעים. יחד עם זאת הוכח שוב ושוב כי השקעה ארוכת טווח בשוק ההון, בזמנים טובים ורעים, עולה על גישות השקעה אחרות. עם זאת, קשה להישאר ממוקד בנתיב ארוך כאשר השוק לא הולך לשום מקום אלא למטה. שוק דובים יכול להביא הפסדי תיקים שגובים מחיר אפילו מהמשקיעים הנלהבים ביותר.

ההכנה שמשקיעים מבצעים בשוק עולה שעובר לשוק עם צמיחה איטית עוזר למשקיעים להימנע מתנודתיות וסיכון נוסף. בין אם יופיע שוק דובי בקרוב, ובין אם לא.

יצירת אסטרטגיה להשקעה בשוק דובי תמנע הפתעות ותשואות נמוכות יותר, במיוחד עבור משקיעים הקרובים לפנסיה. כדי להבטיח שתוכלו לצלוח שוק דובי בהצלחה יתרה, הקצאת השקעות היא המפתח. המשמעות היא שמשקיעים מצליחים ירצו לקחת זמן ולבצע בדיקה במהלך שוק דובי כדי לוודא שיש להם את האיזון הנכון של מניות, אג"ח, קרנות נאמנות ומזומנים.

דרך אחת לאימוד האם אתם נוטים מדי לכיוון של השקעה אחת היא לבצע הפחתה של גילכם מ- 110 שנים, ואז להשקיע את הנתון שהתקבל כאחוז המניות והשאר בנכסים פחות מסוכנים. למה 110? כי זה ללא ספק הגיל המאוחר ביותר שאתם צפויים לחיות.

לדוגמא, ילד בן 30 ישקיע 80% מכספו במניות והשאר באג"ח, ואילו אדם בן 80 ישקיע 20% מכספו במניות והשאר באג"ח. אם אתם רוצים חלק גדול יותר מכספכם במניות, יש לשקול להשתמש במקום זאת ב 120 שנה לצורך חישוב זה. משקיעים צעירים צריכים לקבל בברכה שוק דובים, מכיוון שהוא נותן להם הזדמנות לקנות מניות במחירים נמוכים יותר בזמן שאחרים יוצאים לדרך. אבל משקיעים ותיקים צריכים לקחת ברצינות את הסיכוי לשוק דובים. מאוד ברצינות.

חישוב זה הוא דרך קלה לעזור למשקיע לוודא שהוא לא נוטל סיכון מוגזם, אך אין זה השיקול היחיד בכל הקשור להקצאה. חשוב גם לקחת בחשבון באיזו קלות תוכלו לשרוד מכה כלכלית, כמו אובדן עבודה, מבלי שתצטרכו למכור מניות בכדי לכסות את החסר. התקציב של כולם שונה, אך "כלל הזהב" המומלץ על ידי מרבית המקצוענים בתחום הוא שלכולם צריך להיות כסף שווה ערך לבין שלושה לשישה חודשים שכר על מנת שנוכל לפעול במצבים לא צפויים. אם אין לכם סוג כזה של גב פיננסי, הקפידו לכלול כרית מזומנים כזו כשאתם מאזנים מחדש את הנכסים שלכם.

האם עלי לבצע מינוף במהלך שוק דובים?

זה נכון שמינוף כסף מאפשרת לנו לקנות עוד מניות, מה שאומר שאנחנו יכולים להפוך אותו לרווח גדול יותר במהלך שוק פר. אבל הפסדים שנספוג במהלך שוק דובי יכולים להזיק משמעותית להשקעה שלכם. הסיבה לכך היא שהמניות שבבעלותכם בתיק ההשקעות שלכם הן הביטחונות לכסף שאתם ממנפים. אם הערך של מניות אלה נופל מתחת לרמות הספציפיות, זה יכול להכריח אתכם למכור את המניות שלכם או מנגד להוסיף עוד מזומנים לתיק ההשקעות כדי להחזיר את התיק לאיזון.

לדוגמה, אם יש לכם חשבון של 50,000 ₪  ואתם לווים סכום נוסף של 50,000 ₪ , אתם מושקעים במניות 100,000 ₪. אם המניות האלו צונחות ב -10%, זו ירידה של 10,000 ₪  – אבל זה הפסד של 20% מההשקעה הראשונית שלך בסך 50,000 ₪. אתם עדיין חייבים את 50,000 שלוויתם, וייתכן שתצטרכו למכור מניות בחשבונכם או להפקיד יותר מזומנים כדי לעמוד בהתחייבות זו. אם המניות שלך נופלות מספיק רחוקות, אתם יכולים לאבד את כל ההשקעה שלך, בתוספת כל מזומן נוסף שתתרמו לחשבון. לכן השימוש במינוף מסוכן להפליא במהלך שוק דובי.

האם עלי למכור בחסר במהלך שוק דובים?

שוקי הדובים מביאים איתם פיתוי למכור במניות בחסר. כשאתם מוכרים בחסר, אתם לווים מניות מאחרים ומוכרים אותם; התקווה שלכם היא לקנות אותם יותר זול בהמשך, להחזיר אותם למלווה, ולזקוף לזכותכם את ההפרש בין הסכום שמכרתם להם לסכום ששילמתם כדי לקנות אותם בחזרה. זה אולי נראה כמו רעיון טוב במהלך שוק דובים, אבל זה כרוך בסיכון. שוקי הדובים יכולים להימשך חודשים או שנים, ואין שום צלצול שמסמן מתי המניות הגיעו לשפל באופן רשמי. ומכיוון שאין מכסה לגובה המניה הגבוהה ביותר ואין כל ערובה לכך שמניה כלשהי תיפול, הסיכון למוכרים בחסר אינו מוגבל. בסופו של דבר, יהיה צורך להחזיר את המניות ששאלת, ואם השוק יעלה משמעותית בינתיים, אתם יכולים להפסיד הרבה כסף.

איך ניתן לנצל שוק דובי

בוא נצא מנקודת הנחה ששוק דובי הוא זמני. תקופת הזמן אולי לא ידועה אבל היא תחלוף בוודאי.
למשקיעים לטווחים ארוכים ניתנת האפשרות במצב שוק כזה לבצע רכישות של מניות בעלות זולה משמעותית. גם כאן יש אסטרטגיה נכונה יותר לעשות זאת הנובעת מהעובדה שלא ניתן לדעת מתי תקופת הירידות תיפסק. האפשרות הנכונה היא להגדיר סכום שיקלי קבוע. נניח 5,000 ₪ ותקופה קבועה נניח שבוע / חודש. כאשר כל תקופה כזו עוברת נרכוש את אותה המנייה בערך השיקלי שקבענו. ככול שהשוק ירד נוכל לרכוש יותר ויותר מאותה מניה תמורת אותו הסכום. וכאשר השוק יחל לעלות נוכל לקצור את הרווחים בצורה הטובה ביותר.

להלן מספר דרכים להתכונן לשוק דובים.

 1. השקיעו בתעודות סל של אגרות חוב לטווח הקצר במיוחד. משקיעים המודאגים כי שוק דובי יכול להתרחש בקרוב צריכים להתמקד בקרנות המשקיעות באג"ח לטווח הקצר שהן בעלות רגישות נמוכה לשינוי ריבית, תעודות סל מסוג זה המנוהלות באופן אקטיבי הן דוגמא זולה שבה המשקיעים יכולים להחנות את נכסיהם כדי להמתין לעליות בשוק. קרנות אלה אומנם מציגות תשואה צנועה אבל משאירות את המשקיעים נזילים כדי שיוכלו להחזיר את כספם לעבודה כאשר שוק הדובים יסתיים. הפנייה לאג"ח לטווח קצר היא אסטרטגיה טובה יותר מכיוון שתעודות סל של אגרות חוב לטווח ארוך הינן בסיכון גדול יותר לשינוי ריבית כלפי מעלה.
 2. הכירו בכך שאיש אינו יכול לדעת את העתיד. מאות אנשי מקצוע ואנשי מכירות ינסו לשכנע אותך שהם יודעים מה עומד לבוא. אבל הנבואה ניתנה לשוטים, והעליות והירידות בשוק מציעות חיים שלמים של רציונליזם לביצוע שיחות לא טובות.
 3. השקיעו בעובדות, לא ברגשות. כאשר הדוב מכה, סביר שתגובתכם הרגשית תזיק לכם יותר מתועלת. כפי שאמר וורן באפט: "הפחד של אנשים אחרים הוא החבר שלך, מכיוון שהוא מוריד את מחיר המניות. הפחד שלך הוא האויב שלך. "
 4. צפו לזמנים רעים. עליכם לדעת ששווקי דובים – המוגדרים כירידות שוק של 20% ומעלה – הם תקינים. וצריך לצפות להם. מניסיוני, אין הרבה משקיעים היכולים לקבל הפסדים של 20% ולהישאר במסלול ההשקעה המקורי שבחרו לעצמם.
 5. הגנו על התיק שלכם באמצעות הכנסה קבועה. הכנסה קבועה היא דרך רבת עוצמה לצמצם את ההפסדים שלכם ולעזור לכם להמשיך במסלול דרך הימים המחוספסים שהוזכרו לעיל. הוספת הכנסה קבועה כמו אגרות חוב המשלמת קופון קבוע או השקעות שלא תלויות בתנודתיות של שוק ההון יכולות בהחלט לעשות את העבודה.
 6. אם כל זה נראה מפחיד, גייסו את עזרתו של יועץ מוסמך זה אולי יעלה לך קצת כסף, אבל העלות של היועץ הטוב לצידכם יכולה להיות הכסף הטוב ביותר שתבזבזו אי פעם.
 7. כבו את הטלוויזיה.
 8. הוסיפו מניות בינלאומיות. משקיעים יכולים להיערך לשוק שור על ידי חיפוש אחר הזדמנויות בחלק מהאזורים המוחלשים בשוק, כמו מניות בינלאומיות.
 9. הימנע מתזמון השוק. ניסיון לתזמן את השוק לעיתים רחוקות הוא אסטרטגיה יעילה אבל יכולה להיות יקרה למשקיעים. בעוד שקולות בשוק יכולים ליצור פחד, תנודתיות בשוק היא חלק מהתנהלות שוק רגילה. ההתחלה של שוק דובים אינה ניתנת לחיזוי טיפות פחד אלו בהחלט יכולות לגרום למשקיעים לברוח אבל תזמון השוק הוא ניסיון של שוטים לנצח את הזמן. במקום להימנע מהשוק, על המשקיעים להשתמש בסובלנות ובאופק הזמן שלהם כמדריך מכיוון שתיק מאוזן היטב יכול בדרך כלל לסבול את סערת השפל של השוק.
 10. לאזן מחדש את תיק ההשקעות. מגזרים מסוימים בדרך כלל מציגים ביצועים טובים יותר במהלך שוק דובי. איזון התיק שלך עם מערך הגנה של קרנות עשוי לעזור במהלך שוק סוער, ענפי הצריכה, האנרגיה והתועלת נוטים לסבול פחות מהשפעה שלילית בגלל האופי העקבי של אותם עסקים. המגזרים האלה יכולים לשמש נטל לתיק ההשקעות שלכם בימים כתיקונם, וקחו בחשבון שהתשואה שלהם לא תהיה גבוהה בהשוואה למגזר הטכנולוגי בשוק שורי אבל שמירה על חשיפה אליהם בהחלט יכולה לתת את המענה הנכון כאשר הירידות מתחילת .

חשוב מאוד! כדי שזה יעבוד אתם צריך לעשות את זה, לפני שהדוב מגיח. כמו ביטוח, גם זו הגנה שלא ניתן לרכוש אחרי שיש לכם הפסד.
ראיתי יותר מדי אנשים שאובססיביים לגבי השוק, בתקופות טובות וברעות, והתוצאה הסבירה ביותר היא שהם לא מסתדרים עם תסיסה שמייצרת פחד או תאוות בצע, מה שמביא אותם לבחירות גרועות. וורן באפט אמר: "היה פוחד כאשר אחרים חמדנים, והיה חמדן כאשר אחרים מפחדים." משקיעים מסוג זה מבזבזים זמן ואנרגיה בדאגה לדברים שהם לא יכולים לשלוט עליהם במקום להשתמש בזמן ובאנרגיה הזאת בכדי לעשות דברים שהם אוהבים לעשות ולהנות ממשפחתם וחבריהם. כל זה עדיף בהרבה על הסיכון לקבל החלטות גרועות ונבהלות אל מול הערך היורד של תיק ההשקעות. במובן זה, תכנון קדימה הוא האסטרטגיה הטובה ביותר להשקעה מוצלחת בשוק דובים.

מה תמצאו בכתבה

 • תיק השקעות
 • 9 דקות
התנודתיות הגוברת של שוק ההון, בשילוב עם העלאת שיעור הריבי...
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.