שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

תיק השקעות שלד בורסאי
במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.

תוכן עניינים

בעולם ההשקעות, כלל ברזל קובע "כגודל הסיכון, כך גודל הסיכוי." בקצת יותר מילים – השקעה שיש בה סיכוי סביר לתשואה גבוהה מאוד, לרוב תגיע גם עם סיכוי סביר לנפילה כואבת. ולהיפך – מי שמעוניין בהשקעה סולידית וחסרת סיכונים, אל לו לצפות לתשואה גבוהה.

כל זה לא אומר שאין דבר כזה השקעות טובות יותר והשקעות טובות פחות. הכל סוגיה של מינון : יש השקעות בסיכון גבוה, שהסיכוי בהן שווה את הסיכון, השקעות בסיכון גבוה בהן הסיכון לא שווה, וגם בהשקעות סולידיות יש מוצלחות יותר ומוצלחות פחות. הפעם נדבר על השקעה בסיכון גבוה, אבל עם סיכויים להגיע לתשואות מדהימות, ולכן כזו שבהחלט שווה לשקול אותה כערוץ השקעה אחד בתוך תיק השקעות מגוון.

מה זה שלד בורסאי?

שלד בורסאי הינו כינוי לחברה שרשומה לפעילות בבורסה, אך בפועל החברה אינה פעילה יותר מבחינה עסקית, ועל כן גם המסחר בה בבורסה מועט. שלדים בורסאיים מהווים מוקד משיכה לבעלי חברות ששוקלים הנפקה בבורסה, אך מעוניינים לקצר את התהליך ולהשתמש בשלד קיים. אותם בעלי חברות מבקשים לקנות את השלד הקיים או להתמזג אתו. מעבר לקיצור תהליכים, בחירה בקניית שלד בורסאי במקום בהנפקה עצמאית, מאפשר פחות נראות ציבורית ומשום כך פחות פגיעות של החברה במקרה של כישלון הכניסה לבורסה.

עם רכישתו של שלד בורסאי על ידי חברה פעילה מבחינה עסקית, לרוב שוויו מזנק באופן דרמטי. ממניות חסרות כמעט כל ערך של חברה שאין לה פעילות עסקית של ממש, הופכות המניות בן לילה למניות של חברה פעילה שזה עתה בחרה להיכנס לבורסה. מסיבה זו, פוטנציאל הרווח של השקעה בשלדים בורסאיים הוא גבוה מאוד.

מה הסיכון בהשקעה בשלד בורסאי?

מול הסיכוי לרווח כאמור כמו כחוק טבע תמיד יופיע הסיכון. במקרה של השקעה בשלד בורסאי, מדובר בסיכון כבד במיוחד – אבדן כל דמי ההשקעה. זאת מכיוון שעל אף האטרקטיביות של שלדים בורסאיים רבים, חלק לא מבוטל לא מצליח להימכר ואף נמחק כליל מהבורסה. במקרה הזה, ערך המניות שתרכשו ירד לאפס מוחלט.

בהקשר זה יש לציין כי שלדים בורסאיים רבים הם של חברות הנמצאות בחובות או בסיבוכים משפטיים כאלה ואחרים. נקודות אלו מרתיעות בעלי חברות להיכנס לתהליך של מכירה או מיזוג עם אותו שלד, שבסופו של דבר נעלם ומאבד את כל ערכו.

איך להשקיע בשלד בורסאי?

הגדרנו אם כן השקעה בשלד בורסאי כ-השקעה בסיכון גבוה מצד אחד, אך עם פוטנציאל רווח גבוה מצד שני. על כן, יש לנקוט משנה זהירות בכל הקשור להשקעה בשלדים בורסאיים, תוך הקפדה על מספר כללי ברזל.

פיזור סיכונים

ראשית, אם כבר משקיעים בשלד בורסאי אחד, אז עדיף להשקיע כבר בכמה כאלה. השקעה במספר שלדים שאינם תלויים זה בזה, מפזרת את הסיכון, ואפילו אם חלק מהשלדים הבורסאיים המושקעים התפוגגו, רכישה של האחרים תקפיץ את ערכם באופן שבו כלל ההשקעה בשלדים בורסאיים נותרה משתלמת מאוד.

לאזן את רמת הסיכון של תיק השקעות כולו

שנית, רכיב השלדים הבורסאיים חייב להיות רכיב אחד מתוך תיק השקעות שיכלול מגוון רחב של רכיבי השקעה. תיק השקעות מוצלח ומגוון יכלול בין היתר רכיבים בסיכון נמוך ורכיבים בסיכון בינוני, שישרו יציבות על התיק ועל המשקיע.

תכנון הנזילות של הכסף שהושקע

כלל שלישי ואחרון הוא לא להתייחס לכסף שהושקע בשלד בורסאי בתור כסף נזיל. רכישת מניות של שלד בורסאי הינה השקעה לטווח רחוק, ולעיתים ייקחו מספר שנים עד שהשלד יירכש על ידי חברה אחרת. באותן שנים ערך המניות העלוב של השלד עלול להידרדר עוד יותר, אבל אין זה אומר שיש למכור את המניות כדי לחתוך הפסדים. במידה רבה, ההיפך הוא הנכון : יש לחכות בסבלנות עד שחברה פעילה תרכוש את השלד ותזניק את ערך המניות שבידך. אם זה לא יקרה עם השלד הזה, כפי שניתחנו קודם, יש להאמין שזה יקרה עם אחד מהשלדים הבורסאיים הנוספים שהשקעת בהם.

לסיכום, שלד בורסאי הוא מעין חי מת בעולמה של הבורסה. מי שמשקיע בו צריך לדעת שתמיד יש סיכוי שימות סופית, ואיתו תמות ההשקעה. אך מנגד עליו לדעת שאם יקום החי המת לתחיה, התשואה על ההשקעה עשויה להיות אדירה.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
שוק דובי תיק השקעות

10 דרכים להתמודד עם שוק דובי

שוק דובי הינו יכול להיות מפחיד למשקיע הממוצע, אך בעולם ההשקעות שוק דובי נחשב לשוק בעל פוטנציאל אדיר וחשוב ללמוד כיצד לרתום את פוטנציאל הרווח לטובתנו
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר