10215

קוראים כבר נרשמו

אנחנו מבטיחים לא להציק או לחפור

הישארו מעודכנים בנוגע לחיסכון הפיננסי שלכם...

אנחנו מבטיחים לא להציק או לחפור

10215

קוראים כבר נרשמו

אנחנו מבטיחים לא להציק או לחפור

הישארו מעודכנים בנוגע לחיסכון הפיננסי שלכם...

אנחנו מבטיחים לא להציק או לחפור

90% מהקוראים לא עברו את המבחן שלנו!

בדקו עד כמה אתם טובים בניהול הכסף שלכם

ניכיון צ'קים

זמן קריאה: 4 דקות

ניכיון צ'קים – איך זה עובד? ומה הן האלטרנטיבות?

אם גם אתם תמיד תהיתם איך בדיוק עובד ניכיון צ'קים ומדוע משייכים אותו לעולם השוק האפור אז הכתבה הזאת בשבילכם. במקביל נציג לכם אלטרנטיבות מעולות לבעלי עסקים או אנשים פרטיים שזקוקים לפדיונות צ'קים דחויים.

שתפו את הכתבה:

תזרים מזומנים הינו הנתון הכי חשוב בחייו של עסק ומכאן שעסקים רבים במדינת ישראל תלויים באותו תזרים מזומנים על מנת לשמר את העסק ואף לפעול לצמיחתו. אך במציאות היומיומית לקוחות וספקים רבים עדיין משלמים בצ'קים דחויים (שוטף פלוס..), מה שמוגדר כאמצעי תשלום לגיטימי לחלוטין הוא עדיין בעל השלכות על נזילות בית העסק.

אל תוך המצוקה הזאת הגיע תחום ניכיון הצ'קים על מנת לסייע לבעלי עסקים שונים לקבל תשלום מיידי בעבור הצ'קים הדחויים וכך להמשיך ולפתח את העסק שלהם.

ניכיון צ'קים – מה זה בדיוק?

ניכיון צ'קים הינו שירות פיננסי המציע להמיר צ'ק דחוי בכסף מזומן ומידי. במידה ובעל עסק קיבל מאחד הלקוחות או הספקים שלו צ'ק דחוי (שוטף פלוס) הוא יכול להפקיד אותו למשמרת בבנק אשר יפרע אותו במועד הנקוב עליו או לחלופין לגשת לחברת ניכיון צ'קים אשר תמיר את הצ'ק לתשלום מזומן מידי.

בדומה לניירות ערך, צ'קים דחויים נסחרים במחירי קנייה ומכירה שונים בהתאם לסוג הצ'ק, שווי הצ'ק, ותק העסק וכו. (גובה העמלות והריביות נע בין 1%-5% )

נסביר את התהליך באמצעות דוגמא:

נניח שקיבלנו צ'ק דחוי לעוד 90 יום בשווי 10,000 ₪ ואנו מעוניינים להמיר אותו למזומן.

ניגש לחברת ניכיון צ'קים ונציג נתונים על העסק שלנו ועל בעל הצ'ק ונקבל את גובה הריבית שנאלץ לשלם בעבור הצ'ק. לצורך הדוגמא נשתמש בריבית של 5%.

אם כך, חברת ניכיון הצ'קים תעביר לחשבוננו סכום של 9,500 ₪ (10,000 ₪ בניכוי 500 ₪ ריבית)

למעשה מימשנו את הצ'ק באופן מידי וקיבלנו מזומן עבורו אך בנוסף שילמו את כל גובה הריבית בתשלום אחד ומראש.

יש לכם צ'ק דחוי? הנה אלטרנטיבה מעניינת עבורכם

אם נפרק לרגע את התהליך של ניכיון צ'ק, נבין שמדובר בלא יותר מרשת הלוואות בריביות שונות בהתאם לסיכון שהצ'ק לא יכובד במועד הפירעון. ומכיוון שגובה הריבית קשור לא רק בבקשה שלכם לניכיון צ'ק אלה תלוי גם בשאר הלקוחות של אותה חברה, ייתכן ואתם משלמים סכום גבוה יותר מאשר אתם אמורים.

לכן, אם נוכל להציע לכם פתרון אשראי לעסק בריבית נמוכה ומזערית וללא תשלום מראש, ייתכן ונמצא פתרון זול יותר לניכיון הצ'קים הדחויים הקיימים ברשותכם.

בתי השקעות וחברות ביטוח מציעות מגוון רחב של מוצרים פיננסים ופנסיונים לעסקים כגון: קופת גמל, קמ"פ, קרן השתלמות, תיקי השקעות, פוליסות חיסכון ועוד. ובעבור כל מוצר כזה תשמח חברת הביטוח או בית ההשקעות לממן עבורכם הלוואה בריביות נמוכות של כ-פריים מינוס חצי (~ 1.6%) שזהו פער עצום לעומת הדוגמא שנתנו למעלה עם 5%.

מה נעשה עם ההלוואה? את מועד ההלוואה נקבע למס' שנים אבל עם ריבית גרייס, (במסלול גרייס אנו נשלם רק את גובה הריבית במשך שנה בלבד ללא תשלומי הקרן) כך נשלם שקלים בודדים מדי חודש וכאשר מועד פדיון הצ'קים יגיע, נשתמש בכסף על מנת לסגור את ההלוואה לפני הזמן.

זהו אומנם תהליך ארוך טיפה אך כמעט כל בית עסק עובד עם רואה חשבון צמוד ועם מתכנן פיננסי עסקי כך שתוכלו להיעזר בהם בנושא הזה.

מתי כן להשתמש בניכיון צ'קים?

מכיוון שהאלטרנטיבה שנתנו לכם כוללת הלוואה אישית שלכם או של בית העסק, לא נרצה שתבצעו אותה בעבור צ'קים מפוקפקים (לקוח מזדמן, ספק שמספר שהעסק שלו בצרות ועוד) לכן במידה ואתם לא בטוחים לערבות הצ'ק, שווה לשקול שימוש בחברה לניכיון צ'קים המתמחה בגבייה נכונה של הכסף בעת הצורך וכך גם תצדיק את גובה הריבית והעמלה הנדרשת.

ניכיון צ'קים – שורה תחתונה

צ'קים דחויים מהווים חלק גדול מחייו של עסק בישראל וכל עוד אין צפי של משרד האוצר לאסור על צ'קים דחויים, כל בעל עסק חייב למצוא פתרון חכם עבורו על מנת לשמור על תזרום המזומנים בעסק שלו.

שימוש בבתי השקעות הפך פופולארי בשנים האחרונות עד שבית ההשקעות מיטב ד"ש פתח חברת בת המתמחה במימונים לעסקים וניכיון צ'קים בשם "פנינסולה" בפיקוח משרד האוצר ובאישור הממשלה.

אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם רואה חשבון ומתכנן פיננסי עסקי על מנת להבין מהן האפשרויות שלכם לנכות צ'קים בעלויות סבירות ובסיכון נמוך.

בהצלחה!

אולי יעניין אותך לקרוא:

אפשר לעניין אתכם בניוזלטר מלא בכל טוב?

הצטרפו ל58,942 קוראים אשר מקבלים מאיתנו ניוזלטר מעת לעת

מוטבים או ירושה
  • חיסכון פנסיוני ·

מוטבים או ירושה? מי יותר חזק לדעתכם?

נושא הירושה הינו נושא רגיש לכולנו, אין דבר שנרצה יותר מאשר להנעים את תהליך זה כמה שניתן. לרוב נתרכז בכספים הנזילים שלנו ואולי נשכח מעט את כספינו הנמצא בקופת גמל או פוליסת חיסכון. חשוב לבדוק מה הם חוקי הירושה שמוצרים אלה, תופתעו לגלות כמה שהם שונים.
All articles loaded
No more articles to load

לא חייבים לצאת לפרישה לבד.

לירות המגזין מעניק תכנון פרישה במתנה לקהל הקוראים שלו

All articles loaded
No more articles to load

לא חייבים לצאת לפרישה לבד.

לירות המגזין מעניק תכנון פרישה במתנה לקהל הקוראים שלו

חברות ביטוח או בתי השקעות? מה לבחור?
  • חיסכון פנסיוני ·

חברות ביטוח או בתי השקעות – איפה כדאי לנו לנהל את קופות הגמל?

מה ההבדל בין פסגות לאלטשולר שחם? מלבד השם והתשואות? האם באמת קיים הבדל מהותי בניהול קופת גמל בגופים האלו? חברות הביטוח ובתי ההשקעות מציעות לנו הטבות שונות בעבור הזכות לנהל את המוצרים הפיננסים שלנו.
All articles loaded
No more articles to load

דואגים לבריאות של הקוראים שלנו

תכנון פיננסי מקיף. במתנה.​

חוברת תכנון פיננסי מקיפה ויסודית הכוללת מידע אודות כספכם, המלצות לשיפור ותשקיפים עתידיים. 

ההטבה הכי פופולארית של לירות המגזין. מהרו והזמינו!

דילוג לתוכן