מסלקה פנסיונית

המסלקה הפנסיונית מבית משרד האוצר

המסלקה הפנסיונית מבית משרד האוצר, מציעה לכל אדם את האפשרות בלחיצת כפתור, לאתר את כספיו הפנסיונים ולקבל תמונת מצב ברורה לגבי חסכונותיו לעת הפרישה.

אז מהי היא בעצם המסלקה הפנסיונית , המסלקה הגיחה לחיינו בשנת 2016 לאחר מכרז של משרד האוצר ומטרתה הראשית היא לאתר את הכספים ולהציג את תמונת המצב הפנסיונית שלנו בכל רגע נתון.

כעת נלך דווקא מעט להתחלה, נזכיר כי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות נוהלו תחת קורת הגג של הבנקים לאורך השנים ולאחר רפורמת בכר בשנת 2008 הייתה הפרדה בין קופות הגמל וקרנות ההשתלמות והם עברו לניהול של בתי ההשקעות השונים.

משקיעים רבים לא ידעו לאן עברו הכספים שלהם, רבים שהשקיעו בקופת הגמל גדיש לדוגמא לא ידעו לאן היא הועברה, את קופת הגמל גדיש רכשה חברת פסגות וכתוצאה ישירה המשקיעים השונים הפכו להיות לקוחות פסגות, כך קרה גם עם קופות גמל רבות שכן קופות בבנק מזרחי עברו לאקסלנס , דיסקונט לכלל ועוד רבים וטובים.

איזה כספים אוכל לאתר בעזרת המסלקה הפנסיונית ?

אז המסלקה הפנסיונית בפועל יודעת לאתר עבורנו את הכספים הפנסיונים הנמצאים על שמנו בבתי ההשקעות וחברות הביטוח השונות.

איך המסלקה עובדת? בפועל כל אזרח במדינת ישראל זכאי להגיש שאילתה למסלקה ולבקש שתאתר עבורו את הכספים השונים, בניגוד להר הכסף המסלקה הפנסיונית מספקת עבורנו מידע מלא יותר כמו מסלולי השקעה, וותק הקופה, החברה המנהלת, דמי ניהול, חלוקה בין כספים קצבתיים והוניים וכמובן קופות פעילות בניגוד להר הכסף שמציג היכן יש עבור המשקיע חסכונות לא פעילים ואת שם החברה המנהלת בלבד, מכאן על המשקיע לצור קשר עם כל חברה מנהלת לטובת מידע מלא יותר.

דוח מסלקה פנסיונית

דוח המסלקה הפנסיונית יסודי ככל הניתן ומגיע באופן קריא לכל אדם בעל ניסיון בתחום הפנסיה.

עלות מול תועלת

בין אם בחרתם להפיק דוח עצמאית או דרך איש מקצוע, אין ספק שהעלות המזערית תחסוך לכם זמן יקר בפניה יזומה לכל גוף בנפרד.

מעוניינים בדוח מסלקה מפורט ללא עלות?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה

המסלקה הפנסיונית ומתכננים פיננסים

המסלקה הפנסיונית הפכה לכלי שימושי וחכם, אשר מאפשר לאנשי מקצוע שונים העובדים כמתכננים פיננסים להגיש שאילתות לטובת קבלת הנתונים בכל רגע נתון עבור החוסך, לבחון את התמונה הפנסיונית הכללית של החוסך וכך לדעת להציג בפניו את האפשריות הטובות ביותר שעומדות לרשותו.

כאשר מתכנן פיננסי ופנסיוני פונה בבקשה לשאילתה אין זה אומר כי הוא החתים אותנו על עבודה משותפת.

יש מספר דרכים להפקת השאילתה, אופציה ראשונה הינה חתימה על נספח א' שזה מתן הרשאה חד פעמית לסוכן לביצוע שאילתה בשמנו , שימו לב שלא מחתימים אתכם על נספח ב1 שזהו מינוי סוכן , במידה ואיש המקצוע ביקש מכם לחתום על נספח ב'1 כתנאי לביצוע שאילתת מסלקה , סרבו בנימוס ואולי יהיה נכון לשקול להימנע מעבודה משותפת עם אותו גורם.

אופציה נוספת היא הפקה של קוד עבור איש המקצוע, בעת קבלת הקוד ניתן להגיש את השאילתה עבור החוסך וכך לא נגרמת סכנה של מינוי סוכן ללא אישורכם.

בנוסף לכך קיימת האפשרות עבור החוסך להגיש בקשה לשאילתא בעצמו, עלות ההליך הינה 40 ₪ והיא חד פעמית , כלומר כל פעם שתרצו להגיש שאילתא יהיה עליכם לשלם סכום זה.

השאילתא מגיעה בתום חמישה ימי עסקים לכל היותר, ומכילה את התשובות מכל הגופיים המוסדיים המנהלים כספי ציבור.

לאחר קבלת המסלקה הפנסיונית ניתן לעבור על הנתונים המוצגים ולבדוק האם יש מקום לשינוי תמהיל תיק פנסיוני נוכחי אל מול תיק חדש וכמובן שמתכנן פיננסי שביצע עבורכם את המסלקה יוכל לבדוק כיצד והאם יש צורך בשינוי.

המסלקה הפנסיונית – השורה התחתונה

בשנים האחרונות הגיעו המון תביעות על כספים אבודים בהם רבים לא ידעו היכן כספי הפנסיה שלהם או כספי ירושה שלא ידעו שעמדו לרשותם.

על מנת למנוע את הבעיות האלו משרד האוצר הקים את המערכת של המסלקה , מערכת שהינה חובה בעולם הפנסיוני ומאפשרת הן לחוסך והן לאיש המקצוע לבצע את הטוב ביותר ובצורה הרחבה והמקיפה ביותר.

אם ניזכר כמה שנים אחורה , היינו צריכים לאסוף את הדוחות השנתיים שלא פעם לא הגיעו בזמן ולכן ייתכן שהיו לנו כספים שלא ידענו על קיומם או לחילופין כספים שנמשכו או ניזקו או מנהלי השקעות שאינם ראויים אשר לא טיפלנו בהם. אז אם יש לכם ספק שיש איזה כסף של הבר מצווה או מקום עבודה שכבר שכחתם ממנו , אפילו אם יצאתם לפנסיה וכבר חשבתם שעשיתם סדר , אין שום סיבה לא לבצע את המסלקה הפנסיונית ולהשאיר את הספקות מחוץ לחלון.

שיהיה לכם בהצלחה והפתעה נעימה לכל החוסכים.

שאלות נפוצות בנושא מסלקה פנסיונית

המסלקה הפנסיונית הפכה לנושא פופולארי בקרב חוסכים רבים ומכאן עלו שאלות רבות, ריכזנו עבורכם את השאלות הנפוצות ביותר שקיבלנו עד כה. 

תעודת זהות וזהו. כל אזרח ישראלי בעלת תעודת זהות (ביומטרית או רגילה), יכול לפנות לאתר של המסלקה הפנסיונית ולהירשם לשירות.

תדרשו להזין מספר פרטים ראשונים הנמצאים בתעודת הזהות ומשם התהליך די פשוט. תקבלו שם משתמש וסיסמא וגישה לאיזור האישי, שם יופיעו רשימת הקופות אשר ברשותכם.

על מנת להפיק דוח מסלקה פנסיונית תוכלו לבחור בשתי דרכים:

באופן עצמאי – תדרשו להיכנס לאתר המסלקה הפנסיונית, להירשם לשירות בעזרת פרטים מתעודת הזהות שלכם, לבצע תשלום של 20 ש"ח ולהמתין לתוצאות. 

באמצעות איש מקצוע – תדרשו לחתום לאיש המקצוע על נספח א' – ייפוי כוח למסלקה פנסיונית, מכאן איש המקצוע יזין את הפרטים בממשק היועצים של המסלקה הפנסיונית וישלח אליכם את התוצאות. (לרוב דוח של איש מקצוע הוא ללא עלות)

משרד האוצר מחייב את כל הגופים, בתי ההשקעות וחברות הביטוח לספק את המידע לדוח המסלקה תוך 3 ימי עסקים. 

על כך תקבלו הודעה או ישירות מהמסלקה הפנסיונית או דרך איש המקצוע איתו אתם עובדים.

המסלקה הפנסיונית אינה שומרת את הקבצים לאורך זמן. אותם קבצים יהיו זמינים להורדה למשך 7 ימי עסקים ולכן מומלץ להוריד את דוח המסלקה ולשמור אותו.

כיום חוק שיווק מוצרים פנסיונים מחייב כל בעל מקצוע, סוכן פנסיוני או נציג בית השקעות להפיק דוח מסלקה פנסיונית לכל לקוח על מנת להציע לו מוצר או שירות פנסיוני. 

המחשבה מאחורי חוק זה, הוא לוודא שאותו איש מקצוע ראה את מלוא נכסיו הפנסיונים של הלקוח לפני שביצע פעולה מסויימת שכן ייתכן והיא תתנגש עם מוצרים ישנים שלו.