מהם חוזים עתידיים ? כתבנו לכם הסבר קצר למתחילים

מה זה חוזים עתידיים
חוזיים עתידיים ידועים כמכשירים פיננסים עתירי פוטנציאל תשואה אך גם בעלי מאפייני סיכון גבוהים. ריכזנו עבורכם הסבר ראשוני , קצר ופשוט למתחילים.

תוכן עניינים

חוזים עתידיים על מניות הם הכדור בדולח של השווקים הפיננסיים – הם בעצם "הימור מושכל" על כיוון שוק המניות. חוזים עתידיים על מניות נוצרו בשנות ה -40 של המאה העשרים, כאשר חקלאים התכנסו בשיקגו כדי למכור חיטה לסוחרים, בתמורה לכסף מזומן  – מהלך שלימים כונה בשם "תמחור במקום". תרחיש זה התפתח ואפשר נוחות וביטחון לשני הצדדים. המוכרים נעלו מחירים לפני הזמן, בעוד שקונים ידעו את העלויות שבסופו של דבר הם ישלמו.

במקור, חוזים עתידיים שימשו יצרני סחורות כדי להבטיח את מחיר המוצר שלהם לפני המכירה. אך מכיוון שהם סוג של נגזרת פיננסית – כלומר שמחירם נגזר ממחיר השוק הבסיסי – ניתן להשתמש בהם במגוון שווקים נוספים, כגון פורקס, ריבית ומדדי מניות.

מאה וחצי שנים לאחר מכן, התפתחות החוזים העתידיים הביאה ליצירת חוזים עתידיים על מדדי המניות, המאפשרות הזדמנויות סחר חזקות עבור קונים ומוכרים עם השקפת השקעות פיננסיות ארוכת טווח במניות.

הגדרת חוזים עתידיים על מדד מניות

במילים פשוטות, חוזים עתידיים על מדדי מניות הם הסכמים חוקיים לרכוש או למכור מניות בתאריך עתידי ובמחיר ספציפי. בתאריך הפקיעה של החוזה, שני הצדדים המעורבים יסדירו את החוזה. הם יעשו זאת באמצעות מסירה פיזית של המנייה במחיר המוסכם, או באמצעות הסדר במזומן. כאשר הם מסתדרים במזומן, הם מחליפים את ההפרש בין המחיר הנוכחי של המנייה למחיר המוכתב בחוזה.

מצב זה מאפשר למשקיעים להעלות השערות לגבי ביצועים עתידיים של מחירי המניות, מה שמאפשר להם מנוף רב יותר. אין ספק שכלי פיננסי שכזה מפתה את הסוחרים לבצע מינופים בתיקי ההשקעות שלהם, עם מעט כסף. אולם אותה פרקטיקה טומנת בחובה סיכון גדול.

מסחר בחוזים עתידיים תוך כדי הימור על תוצאות השוק בצורה ממונפת מידי עלול להביא משקיעים לסיים את ההשקעה באיבוד הכול כאשר תנאי השוק מתהפכים נגדם.

מה כדאי לדעת כשמשקיעים בחוזים עתידיים.

במידה ואתם חושבים להשקיע בחוזים עתידיים, כדאי שתיקחו בחשבון את הנקודות הבאות:

ענייני מסחר: בדרך כלל, החוזים העתידיים על מדדי המניות נסחרים בעזרת מתווך בחוזים עתידיים, שמקל על הסחר בהזמנות קנייה ומכירה. ממש כמו סחר ניירות ערך מסורתי בשוק המניות, פעולת "קנייה" מאפשרות למשקיעים להרוויח משוק מניות עולה בעוד שהזמנות "למכור" מאפשרות למשקיעים ליהנות משוק מניות בירידה.

הכירו את הסיכון: החיסרון של השקעות בחוזים עתידיים הוא רמת הסיכון הגבוהה הטמונה בקנייה ומכירה של חוזים כאלה. לא מעט דובר על המורכבויות של המינוף והסיכון הקשורים להשקעה מסוג זה. חשוב לא פחות גם לבדוק את כל המתווכים הפוטנציאליים שאתם שוקלים לעבוד דרכם ולבדוק בין היתר את נושא העמלות הקשורות למסחר בחוזים עתידיים, תלונות שהוגשו נגד המתווכים ושרשומות המעקב שלהן ביצירת עסקאות עתידיות על מדדי מניות נקיים והוגנים.

עלויות מסחר: כשאתם קונים חוזים עתידיים על מדדי מניות, אתם משלמים הרבה פחות מהמחיר של המדד. לדוגמא, השקעה של 100 שקל למניה עבור 100 מניות במדד תל אביב 35 תעלה 10,000 שקל. ברכישת חוזה עתיד על 100 יחידות מדד לעומת זאת, משלמים הרבה פחות.

אזהרות מזומנים: קיימת הבחנה חשובה אחת כאשר משקיעים בחוזים עתידיים. כדי להשתתף, משקיעים נדרשים להחזיק מזומנים במה שמכונה חשבון "שולי", בחברת תיווך. מטרת כספים אלו היא לכסות הפסדים חדים במסחר מסוג זה.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר