מהו מסחר אלגוריתמי וכיצד הוא משפיע על השווקים הפיננסים השונים

מה זה מסחר אלגוטריידינג
מסחר אלגוריתמי מתבצע באמצעות מחשוב מתקדם, כיצד מסחר מהיר וממוחשב ישפיע על השווקים הפיננסים ועולם ההשקעות כפי שאנחנו מכירים אותו?

תוכן עניינים

בעשור האחרון הדינמיקה של השווקים הפיננסיים השתנתה בצורה דרסטית עקב ההתפתחות המהירה של טכנולוגיית המידע (IT). אם ראיתם את הסרט 'הזאב מוול סטריט' בכיכובו של לאונרדו דיקפריו, סביר להניח שאתם מדמיינים את הבורסה כרצפה כאוטית בה כולם חייבים לצעוק את מחשבותיהם בקול רם כדי להישמע.

זה היה נכון עד שנות השמונים. עם זאת, בשני העשורים האחרונים נרשמה עליה דרסטית במחשוב שוק המניות, מה שהביא למסחר אוטומטי הידוע גם בשם מסחר אלגוריתמי. מסחר אוטומטי הוא השימוש בתוכנת מחשב ליצירת הזמנות ולהגיש אותן אוטומטית למרכז הבורסה. המטרה העיקרית של המסחר האלגוריתמי היא למזער את עלויות העסקה בביצוע הזמנות. בעזרת מסחר אלגוריתמי הסוחרים ברשת יכולים לסחור במניות באופן אוטומטי ללא צורך בהתערבות אנושית.

לא רק שהמסחר האלגוריתמי הפך את המסחר בשוק המניות לנוח, אלא שהוא גם מגדיל את הסיכוי שלנו להניב רווחים. אולי זו הסיבה העיקרית שמערכות המסחר האלגוריתמיות חולשות על השווקים הפיננסיים כיום. נכון לעכשיו, המסחר האלגוריתמי מייצג עד כ- 70% מכל המסחר במניות בארה"ב. בנוסף, משתמשים בו יותר ויותר קרנות גידור ומנהלי תיקי השקעות במספר מדינות נוספות.

בעוד שהנתונים הסטטיסטיים לעיל נותנים תיאור מדויק של שווי המסחר האלגוריתמי כיום, הם לא מספרים את כל הסיפור. אתם עדיין לא יודעים איך המסחר האלגוריתמי מניע את מחיר המניה, כיצד הוא חוזה את שוק המניות וכיצד הוא מגדיל את סיכויי הרווחיות שלכם. בכתבה היום ננסה לגלות את חלק מההשפעות שיש לסחר האלגוריתמי על השווקים הפיננסיים.

השפעת מסחר אלגוריתמי על השווקים הפיננסיים

כיום, שווקים פיננסיים אינם יכולים לפעול יותר ללא אלגוריתמים וסחר אוטומטי.

זה אולי נשמע כמו אמירה נועזת אך היא נכונה. ללא אלגוריתמים, השווקים הפיננסיים של ימינו היו מפסיקים להתקיים. הסיבה לכך היא שאלגוריתמים כבר היום מוטמעים עמוק עמוק במערכת הפיננסית שלנו. על ידי ביטול התערבות אנושית, מסחר במניות אוטומטי מנטרל את הרגש האנושי שדוחף אותנו לקבל החלטות מסחר שגויות ובכך אמור לבטל התנהגויות בלתי צפויות במסחר במניות.

ברמה הבסיסית ביותר, מסחר אוטומטי מאפשר לקונים ומוכרים למצוא אחד את השני ללא צורך במתווך. באופן כללי, מסחר אלגוריתמי משמש למסחר בתדרים גבוהים (HFT). בסוג זה של מסחר, סוחרים בתדירות גבוהה, המכונים גם סוחרי פלאש, מבצעים מספר הזמנות סחר על פני מספר שווקים ומשתני החלטה. ההזמנות מבוצעות במהירות ומבוססות על הוראות שתוכנתו מראש. המהירות וההיקף המאסיבי בו מבוצעות העסקאות מאפשרות למשקיעים להרחיב את טווח השוק ולהגדיל את סיכוייהם להרוויח.

אלגוריתמים מתוחכמים אחרים מנתחים עדכוני חדשות, ביצועי מניות והצהרות על הכנסות כדי למצוא השקעות אטרקטיביות עבור בעלי העניין. מערכת זו חכמה יותר, מהירה ויעילה יותר מכל סוחר אנושי שאי פעם היה קיים.

להלן כמה סוגי אלגוריתמים המשמשים סוחרים

הוצאה להורג

דמיינו שאתם קרן הון ענקית שמזמנת 100 מיליון הזמנה על מניות אפל. האם אתם חושבים שיהיו מספיק מוכרים במחיר שבחרתם? ומה לדעתכם יקרה למחיר המניה לפני שההזמנה תתמלא?

זה המקום בו ניתן להשתמש באלגוריתם לפירוק הזמנות ולמיקומן באופן אסטרטגי במהלך יום המסחר. במקרה זה, הסוחר לא בדיוק מרוויח מהאסטרטגיה הזו, אך סביר יותר שהוא יהיה מסוגל להשיג מחיר טוב יותר עבור כניסתו.

ארביטראז '

נניח ואתם מוצאים תיק יד של לואי ויטון במחיר של 3500 דולר בבריטניה וב 2500 דולר בהודו, מה הייתם עושים? אלא אם כן יש לכם רעיון מזהיר אחר, סביר להניח שתקנו את התיק בהודו ותמכרו אותו בבריטניה. בכך שאתם מרוויחים את המרווח בין שתי המדינות, אתם בעצם זוכים ברווח ללא עלות וללא סיכון. באופן דומה, מסחר אלגוריתמי יכול להתריע בפניכם לנצל כל הפרש מחירים בשוק החוזים העתידיים והמזומנים.

המגמה הבאה

ישנם מספר רב של גורואים להשקעה הטוענים כי יש להם את האסטרטגיות הטובות ביותר המבוססות על ניתוח טכני, תוך הסתמכות על אינדיקטורים כמו ממוצעים נעים, מומנטום, וסטטיסטיקות רבות אחרות. כמה מערכות מסחר אוטומטיות עושות שימוש במדדים אלה כדי להפעיל הזמנת רכישה ומכירה.

השפעת האוטומציה על השווקים

תנודתיות

סחר קמעוני בין מחשבים מהירים במיוחד עם תוכנת מסחר הוא כמו לקפוץ למים שורצים בכרישים. עם תנודתיות מוגברת בשוק, קשה יותר כעת למשקיעים רגילים להיכנס לשוק. לדוגמא, דמיינו שאתם מתקשרים לבצע הזמנת רכש. בתוך שניות תוכנת מסחר בתדירות גבוהה יכולה לפרק את ההזמנה שלכם ולהוציא סוחרים רבים אחרים, ובכך ולהפיק רווח ממחיר הכניסה הסופי שלכם.

התרסקות שוק

נניח שכולם רואים את אסטרטגיית המסחר האלגוריתמי הזו ובוחרים לעקוב אחריה. אם מסיבה כלשהי השוק נופל מעט והפרמטרים שהוזנו למודל האלגוריתמי קבעו שיש צורך למנוע הפסד, כל מגדל הקלפים הזה יכול ליפול בבת אחת, המחירים יכולים מייד לקרוס מכיוון שאין קונים בשוק. דוגמאות מפורסמות להתרסקויות פלאש כאלו התרחשו בשנת 1987 ובשנת 2010 בשוק המניות.

נזילות

טבעי להניח שאם מחשבים הם שמבצעים אוטומטית את העסקאות, הנזילות צריכה לגדול. עם זאת, הבעיה מגיעה כאשר השווקים קורסים. עם קריסות גדולות, פשוט לא קיימת נזילות זמינה עבור המשקיע הרגיל, שכן מחשבי העל מבצעים את המכירה במהירות רבה יותר ולא מאפשרים למשקיעים אלו מקום. מה שכמובן שגורם למחירים להתמוטט במהירות.

מה צופן לנו העתיד ..?

ההשפעה של אוטומציה ובינה מלאכותית כיום היא כה אמיתית עד כדי שמחשבים מצליחים לנצח בני אדם במשחקים שלנו, שולטים על הכבישים שלנו, ובוודאי על השווקים הפיננסיים.

עתיד המסחר האלגוריתמי בשווקים פיננסיים ימשיך להשתנות ואנו כבר היום עדים לאוטומציה ברמה גבוהה של השווקים הפיננסיים שאינה דומה בשום צורה למה שהכרנו בעבר. כמן כן נראה גם כי אלגוריתמים המשמשים למסחר הופכים חכמים יותר ויותר. ההצצה הראשונה לכך ניכרת בתוכנות חדשות העושות שימוש באינטליגנציה מלאכותית (A.I) לבניית אלגוריתמים מחדש.

כעת חשוב להבין שלמרות שהוא משווק ככזה, רוב המסחר האוטומטי שקורה כיום אינו באמת 'אינטליגנטי'. במקום זאת, זו רק קבוצה של הוראות מורחבות ותהליכי עבודה חסרות אסטרטגיה. הבעיה העיקרית במסחר אוטומטי 'מסורתי' היא שמדובר בהתמקדות ברווחים לטווח הקצר.

תוכנת מסחר אוטומטית המשתמשת בבינה אלגוריתמית (AI) פותרת בעיה זו על ידי ניתוח, קנייה, מכירה או החזקת מניות במטרה לייצר תשואה למשקיע לטווח הארוך. סחר בינה אלגוריתמי אמיתי הוא מסחר אוטומטי שלומד מהעבר, מסתגל לתנאי השוק ומקבל החלטות סחר בהתאם. מה התוצאה של זה? סיכון נמוך יותר להשקעה והגדלת סיכויי הרווחיות. וזו תהיה מוזיקה לאוזניהם של סוחרים רבים.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר