מוטבים או ירושה? מי יותר חזק לדעתכם?

קרן פנסיה מוטבים או ירושה
נושא הירושה הינו נושא רגיש לכולנו, אין דבר שנרצה יותר מאשר להנעים את תהליך זה כמה שניתן. לרוב נתרכז בכספים הנזילים שלנו ואולי נשכח מעט את כספינו הנמצא בקופת גמל או פוליסת חיסכון. חשוב לבדוק מה הם חוקי הירושה שמוצרים אלה, תופתעו לגלות כמה שהם שונים.

תוכן עניינים

בכל פעם שתרצו לרכוש מוצר פיננסי כגון קופת גמל, קרן פנסיה, קרן השתלמות, פוליסת חיסכון תצטרכו למלא טופס הצטרפות, אחד הסעיפים החשובים ביותר הינו סעיף מוטבים בו תתבקשו למלא מי הם המוטבים אשר יקבל את מלוא הכסף או חלקו במידה ותלכו לעולמכם בטרם עת.

המוטבים חזקים יותר מצו ירושה

ראשית נאמר שבקופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי חיים סעיף המוטבים בקופה חזק יותר מצו ירושה. הכספים הנ"ל לא נכללים בקטגורית כספי עזבון ולכן לא יחולקו לפי צו ירושה כפי שמקובל בשאר כספי הנפטר.

בעת מילוי הטופס תתבקשו לפרט ככל הניתן את פרטי המוטבים ולהמנע מלציין "יורשים חוקיים" "אישתי" כדי לקבל שליטה מלאה על החלוקה בין בני המשפחה. יחד עם זאת, אדם אשר בגיל צעיר רכש ביטוח חיים, פתח קופת גמל או קרן השתלמות. ציין מוטבים שהיו רלוונטים לאותה תקופה אך במרוץ החיים חווה נישואין, גירושין, ילודה או כל אירוע משפחתי אחר ואותו אדם לא עדכן את המוטבים החדשים, ייתכן וכאשר ילך לעולמו כספו לא יחולק באופן שווה לפי צו הירושה שלו.

לצערנו קיבלנו פניות רבות עם בקשות לייעוץ משפטי במקרים בהם נאלצו היורשים לחלוק את כספי יקיריהם עם אנשים שאינם חלק ממשפחתם יותר. עשו את הבדיקה הזאת עוד היום!

קרן הפנסיה – מעמד השארים נמוך אף יותר

בקרן הפנסיה קיימים כספי פיצויים אשר אמורים לשרת את השארים במידה והעמית נפטר בטרם עת, אך במהלך השנים שונה התקנון הקובע את סדר עדיפות השארים בקרנות הפנסיה. למעשה חלוקת הכספים תתבצע באופן שונה במקצת בין החוסכים השונים ובין הקופות השונות.

סדר העדיפות בקרן הפנסיה קובע שראשית יחלקו את הכספים לשארים על פי התקנון של אותה קופת פנסיה ספציפית, ובמידה ואין שארים העונים לקריטריונים הללו, יחולקו הכספים לפי סעיף 5 לפיצויים ורק במידה ולא ימצאו שארים יפנו למוטבים הרשומים.

 המעמד המשפטי של כספי הפוליסה

חוסר מודעותו של הציבור לעניין זה גורם לעיתים למצב של טעויות בלתי מכוונות. כך למשל, כאשר המנוח מותיר אחריו צוואה ליורשיו ומניח בכך כי חילק להם את כל רכושו, ולאחר מותו מתגלה כי בפוליסות הביטוח שלו רשומים מוטבים אשר אינם יורשיו הרשומים בצוואתו. במקרה זה רצונו של המת אשר בא לידי ביטוי בצוואתו לא יכובד, משום שהוראת המוטבים, כאמור, גוברת על הוראות הצוואה.

קיימת אפשרות לשנות את המוטיבים בצוואה

קיימת אפשרות לשנות את המוטיבים בצוואה למרות שהעניין יוצר לא מעט תסבוכות בקרב המעורבים. כך לדוגמא, מקרה בו הנפטר היה שקוע בחובות. אותו אדם קבע בקרנות הפנסיה את ילדיו כמוטבים. לעומת זאת, אלמנתו הופתעה כי נשארה ללא כלום ונאלצה לפנות לילדיהם לצורך העברת כספים. במידה והנכם מעוניינים לעדכן את המוטיבים בצוואה, קיימת חשיבות רבה לפנות למומחים בתחום על מנת להסדיר את הנושא.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לקרן פנסיה מצויינת?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על קרן פנסיה
קרן פנסיה במשבר הקורונה

קרנות הפנסיה ומשבר הקורונה

משקיעים רבים נלחצו במשבר הקורונה ודאגו לכספים המנוהלים שלהם בפנסיה, אם כך בראיה לאחור, האם קרן פנסיה עדיין עדיפה לכל חוסך?
10 דברים שלא ידעתם על הפנסיה שלכם

קרן פנסיה : 10 דברים שכנראה לא ידעתם על הפנסיה שלכם

פנסיה מרגיש לנו כמו מושג מופשט וגדול כזה שלרוב אנחנו בוחרים לדחות לגילאים מבוגרים, ריכזנו בשבילכם 10 דברים שחשוב שתדעו על קרן הפנסיה שלכם כבר היום וכיצד תוכלו להגדיל אותה.
פרישה מרצון

פרישה מרצון : איך מתחילים והאם זה כדאי בכלל? [הסבר פשוט]

פרישה מוקדמת קורצת לעובדים רבים המתקרבים לגילאי פרישה, אך האם היא כדאית לכולם? אולי בכלל המעסיק הוא המרוויח העיקרי? כל הפרטים לפניכם.
סעיף 14 לפיצויים

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין – כיצד הסעיף הזה ישמור עליכם?

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין נועד לשמור על העובד בנוסף למעסיק ולמעשה מסדיר בניהם את חובת תשלום הפיצויים במהלך זמן העבודה באמצעות הפרשות שוטפות לקופת פיצויים
מטרייה ביטוחית

מטרייה ביטוחית : מחדשת את תחום הביטוח בקרן הפנסיה

מטרייה ביטוחית מבית חברת מגדל מעניקה אפשרות גמישה של כיסוי ביטוחי תחת קרן הפנסיה ברמה דומה לזו הקיימת בביטוח מנהלים, גלו כמה ניתן לחסוך בעזרת מטרייה ביטוחית
בחירת מוצר פנסיוני לעובדי הייטק

עובדי הייטק? נקודה למחשבה רגע לפני שתבחרו מוצר פנסיוני

עובדי הייטק מוצלחים ומוכשרים אך לעיתים בעקבות הצמיחה המטאורית בשכר אינם מצליחים למקסם את כל הזכויות הפנסיונית שלהם. גלו מהן הנקודות החשובות
קרנות פנסיה מעולות שכדאי לכם לשקול
קופה פופולארית
8.03
יולי 2022
57.62
צבירה נטו
-11.11
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
7.19
יולי 2022
0.24
צבירה נטו
0
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
6.44
יולי 2022
16.48
צבירה נטו
-1.28
12 חודשים
28.57
36 חודשים
45.34
60 חודשים
קופה פופולארית
6.24
יולי 2022
68.58
צבירה נטו
-1.07
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
קופה פופולארית
6.2
יולי 2022
34.45
צבירה נטו
-0.03
12 חודשים
22.63
36 חודשים
38.63
60 חודשים
קופה פופולארית
6.12
יולי 2022
29.04
צבירה נטו
0
12 חודשים
0
36 חודשים
0
60 חודשים
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר