מכירה רעיונית – כך תחסכו הון בניהול תיק השקעות

מכירה רעיונית
רפורמת טרכטנברג הציגה שינוי בתעריפי מס רווחי הון שתאלצו לשלם, המושג מכירה רעיונית הפך מאז לפופולארי בקרב הסוחרים בבורסה. מכירה רעיונית מאפשרת לכם לבצע קיזוזי מס שונים ובכך חוסכת לכם כסף.

תוכן עניינים

מכירה רעיונית היא למעשה פעולת מכירה וקנייה מידית של נייר ערך מסוים. ביצוע מכירה רעיונית למעשה תרשום בניירות הבנק שבוצעה פעולת מכירה ובכך תוצאת המסחר (הפסד או רווח) תתקזז עם סך הרווחים שלכם בתיק.

הסבר קצר מדי? עכשיו יותר מפורט

רפורמת טרכטנברג שינתה למעשה את גובה מס רווחי הון שאנו התבקשנו לשלם עבור רווחים שיצרנו באמצעות בשוק ההון. עד לסוף שנת 2011 גובה המס היה 20% ומתחילת שנת 2012 גובה המס השתנה ל-25% מס רווחי הון.

משרד האוצר צפה מצב שבו האזרחים הנמצאים כרגע ברווח בתיקי ההשקעות שלהם, ימהרו לממש אותו ו"יזרקו לשוק" מניות וניירות ערך. ועל מנת למנוע מצב כזה שיכול להשפיע על שוק ההון בצורה דרמטית, אפשר משרד האוצר לבצע מכירה רעיונית מחוץ לבורסה.

ביצוע מכירה רעיונית תאפשר למשקיעים לשלם את גובה מס רווחי ההון הנוכחי לאותו רגע ביצוע המכירה מבלי לרשום את העסקה בתוך הבורסה. לדוגמא: אדם אשר מחזיק במניית טבע ומבקש מהבנק לבצע מכירה רעיונית, הבנק שלו ימכור את המנייה בערך הנקוב שלה בסגירת יום המסחר וירכוש אותה מידית על מנת שתחזיק באותו ערך. כך למעשה בספרי הבנק ירשם הרווח והלקוח יידרש לשלם את המס לפי הגובה הנקוב בחוק (20% מס לפני 2011).

מכירה רעיונית, איך משתמשים בזה היום?

השימוש העיקרי של מכירה רעיונית הוא קיזוז הפסדים, זהו ההטבה האטרקטיבית ביותר בניהול תיקי השקעות וכך היא עובדת:

ניקח תיק השקעות המכיל מספר מניות:

  • מניית טבע
  • מניית בזק

בהנחה שמניית טבע יצרה רווח של 2000 ₪ ומניית בזק יצרה הפסד של 1000 ₪. נרצה לקזז את ההפסד מהרווח ובכך להקטין את גובה המס.

נממש את הרווח ממניית טבע ונמכור אותה לחלוטין. ולגבי מניית בזק, נבצע רק מכירה רעיונית של המנייה, כלומר נבקש מהבנק לבצע מכירה וקנייה מידית של מניית בזק ובכך ניצור הפסד בר קיזוז אותו נוכל להחסיר מהרווח שקיבלנו ממניית טבע ועדיין להחזיק במניית בזק.

2000 פחות 1000 שווה 1000 ₪ רווח לצורכי מס.

גובה המס שתאלצו לשלם יהיה רק 250 ₪ (1000 X 25%)

כך שלמעשה שילמתם רק 250 ₪ במקום 500 ₪ – גובה המס המשוקלל ששילמתם הוא רק 12.5% במקום 25%!.

נשמע טוב!, אז איך מתחילים?

אם אתם מעוניינים להמשיך לשלם 25% מס רווחי הון אז החלק הבא מיותר עבורכם. אך בהנחה ואתם רוצים לשלם מס מופחת אנו ממליצים בחום להתייעץ עם מתכנן פיננסי מומחה לתיקי השקעות על מנת לתכנן אסטרטגיה ברורה כיצד להשתמש במכירה רעיונית בצורה הטובה ביותר.

כמה מהדגשים החשובים לפני ביצוע מכירה רעיונית:

  • לא כל הניירות ערך מאפשרות ביצוע מכירה רעיונית
  • ניתוח שוק לגבי המניות הנמצאות בהפסד
  • שילוב מוצרים שונים המקנים פטור או הטבת מס

אנו נשמח לראות יותר ויותר קוראים שלנו אשר מנהלים תיקי השקעות משגשגים ומודעים לכל הטבות המס המגיעות להם בחוק ומממשים אותן. בהצלחה!

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר