5 נקודות לבחירת ניירות ערך להשקעה

5 נקודות לבחירת נייר ערך להשקעה
רוצים לקחת את המושכות בניהול הכסף שלכם? רגע לפני שאתם רצים לקנות ניירות ערך מכל סוג, רכזנו לכם כמה טיפים לבחירת נייר ערך נכון.

תוכן עניינים

חושבים על לנהל בעצמכם תיק השקעות? או אולי את קופות הגמל שלכם דרך IRA?  אנחנו מודים, אנחנו לא בעד, אבל אם לא נוכל לעצור בעדכם, לפחות ננסה לתת לכם כמה דגשים כיצד לבחור נייר ערך נכון להשקעה.

אז איך באמת מצליחים לבנות תיק השקעות יציב ואיתן אשר יוכל להישאר חיובי למרות התנודות בשוק בשנים האחרונות?

בפעם האחרונה שבדקנו, אין נביא בעירנו ולכן כאשר אנחנו נתקלים באתרים המעודדים ניהול עצמאי מתוך "הבטחה" לאושר כלכלי, אנחנו מציעים לנקוט במשנה זהירות.

ניירות ערך זה גם ככה הימור , אז למה לשלם דמי ניהול ?

טיעון מספר אחד של כל מנהל השקעות עצמאי שנתקלנו בו, מדוע לשלם לגלעד אלטשולר לדוגמא דמי ניהול בזמן שאני יכול לקנות את אותם מניות במסגרת IRA או תיק השקעות?

חשוב לזכור, ניהול תיק ניירות ערך אינו נחשב הימור , אלא סיכון מושכל , כלומר בעזרת מידע פיננסי רחב אשר נגיש לכל משקיע, ניתן לקבל החלטה מושכלת אשר מגובה בנתונים.

בנוסף מנהלי השקעות בכירים במשק הצליחו להציג תשואה תלת ספרתית לאורך שנים ואי אפשר להתווכח עם ניסיון, ותק והצלחה.

איך קונים נייר ערך באמצעות סיכון מחושב?

אנחנו מניחים שאם אתם כאן, סימן שאתם רוצים לקחת חלק פעיל בניהול התיק שלכם ולא להסתמך על מנהלי השקעות או על רכישה של מדדים כאלו ואחרים.

בנוסף, מניות "פרימיום" של חברות מבוססות ויציבות אינן מרבות להציג תנודתיות גבוהה בשוק מכיוון שמרביתם כבר הגיעו לשיא מבחינה עסקית.

לכן, כיצד ניתן בכל זאת לבחור ניירות ערך בעלי סיכון מחושב בינוני – נמוך ועדיין לשמור על פוטנציאל תשואה סביר.

אלו הנקודות שחשוב לבחון (חשוב לציין שיש עוד רשימה ארוכה, אבל היינו חייבים לצמצם )

יציבות החברה – לפני שאנו רוכשים נייר ערך של החברה, עלינו להבין את היציבות הכלכלית של החברה , האם היא קיימת תקופה ארוכה ומציגה רווחיות לאורך שנים?

סוג החברה – כלומר האם מדובר בחברת הזנק? חברת תרופות ? חברה ותיקה ? ממשלתית או פרטית?

דוחות כספיים – חברה אשר מונפקת בבורסה היא חברה אשר חייבת לפרסם את הדוחות הכספיים שלה ומתוך הדוחות הכספיים ניתן להבין האם החברה בגירעון או רווח ?  איך היא גדלה עם הזמן והאם היא מצליחה לייעל את הפעילות שלה?

בעלי השליטה בחברה – כמה בעלי שליטה יש ? מי המנהלים בחברה ? מה הוותק שלהם ? ניסיון תעסוקתי ? הצלחות עבר ?

עתיד החברה – זה בעצם הפרמטר היחיד שהוא לא נתון וודאי , שכן החברה יכולה להצהיר כוונות על העתיד שלה ועל הרצונות שלה אך לא בהכרח זה יעלה בקנה אחד עם המציאות ולכן בדיקות נוספות כמו הפרמטרים לעיל יכולים לעזור בקבלת ההחלטה.

איך הנקודות האלו יעזור לנו לקנות ניירות ערך ?

אם ניקח לדוגמא אג"ח ממשלתי אשר חדלות פירעון של אג"ח מסוג זה מעיד על פשיטת רגל במדינה , אזי מדובר על מקרה שמוגדר קטסטרופה ולכן הסיכוי למקרה זה נמוך , יחד עם זאת נזכיר כי מקרה כזה אכן התקיים בעשור האחרון לאחר בעיה קשה ביוון.

אפשר לראות את המצב של כלכלת ארגנטינה שגם נמצאת בסיכון גבוה, לרב אג"ח מסוג זה יהיה בעל צפי תשואה גבוהה אך עם סיכון גבוה.

לעמת זאת אג"ח או מניה של חברה פרטית עלול להיות מסוכן יותר , ולכן לרב יש דירוג של רמות הסיכון של כל נייר ערך.

ככל שהסיכון גבוה יותר כך גם צפי התשואה גבוה יותר אך החברה יכול גם להפסיד את כל הונה ובכך להשאיר את המשקיע בהפסד.

אז עדיף לקנות רק ניירות ערך בסיכון נמוך ?

כך נכנס פן פסיכולוגי ואפילו קצת פילוסופי, ננסה להמחיש את הנושא.

במידה ואתם לא אוהבים סיכון, הרי כל משקיע מחפש את הדרך לתשואה "מובטחת" או לפחות הכי קרוב להבטחה של תשואה.

במקרה כזה, משקיע סולידי ישקיע בניירות ערך בעלי סיכון נמוך ובכך גם תשואה נמוכה, אך הסטטיסטיקה לא משקרת וגם נייר ערך בסיכון נמוך יכול להפסיד ובסיטואציה כזאת כלל התיק נמצא בסיכון גבוה יותר

מדוע?

במידה ואנחנו מחזיקים תיק נכסים סולידי בעל תשואה פוטנציאלית מופחתת של עד 1% , במקרה שנייר ערך שלנו יפסיד את ערכו, הסיכוי ששאר ניירות הערך שלנו יסייעו לנו להרוויח את הכסף שהושקע באותו נייר ערך נמוך מאוד.

אגב, זאת גם הסיבה שבעת ירידות בשווקים, משקיעים רבים לא ממהרים להקטין את גובה החשיפה למניות בתיק על מנת להשאיר פוטנציאל רווח גבוה כאשר תגיע תקופת עליות חיוביות בשווקים.

אז בפועל מה שיורד יעלה חזרה?

לא תמיד, יש אג"ח ומניות שאכן יכולים להגיע לחדלות פירעון ובכך מה שירד כבר לא יעלה. חברה אשר פושטת רגל לא תוכל להחזיר את שווי המנייה או האג"ח וכפועל יוצא המשקיע יפסיד בהשקעה זו.

פיזור סיכונים , לא שמים את כל הביצים בסל אחד!

בבניית תיק נכסים חשוב לפזר סיכונים בין ניירות ערך שונים, סוגי השקעות שונות ומנהלי השקעות שונים. על ידי פיזור סיכונים אנו מצליחים להקטין את הסיכוי להפסד על סך ההשקעה.

תיק נכסים מוצלח מפוזר בהשקעות עם סיכון גבוה ונמוך כאשר ההצלחות עולות על הכישלונות ובכך סך ההשקעה הופכת לחיובית.

אז איך בונים תיק נכסים כזה?

חשוב לתכנן תיק זה עם מתכנן פיננסי אשר מכיר את הצרכים, הלך הרוח וטווח ההשקעה . כמו כן יודע לחבר בין החלק הפיננסי, הפנסיוני והלא סחיר.

ושיהיה לכולם בהצלחה.

מערכת אתר לירות

צוות מגובש בעל עשרות שנות ניסיון בתחום הפנסיה, ביטוח והשקעות שכל מטרתו היא להנגיש לציבור הרחב כמה שיותר מידע רלוונטי שיכול לסייע לו בהצלחת ניהול החיסכון שלו לפנסיה.

מוכנים לתיק השקעות מצוין?
קבלו מאתנו את ההצעה הטובה ביותר. נקודה
כתבנו לא מעט על תיק השקעות
השקעות אימפקט

השקעות אימפקט (Impact Investing) – תשואה עודפת בעלת ערך חברתי

השקעות אימפקט מאפשרות למשקיעים להשקיע את כספם בחברות בעלות ערך חברתי משמעותי הטמון במודל העסקי ובערכי החברה.
דוח שנתי אחרי פרישה

מגישים דוח שנתי אחרי הפרישה באופן עצמאי? לא בטוח שזה חכם עבורכם

לאחר הפרישה, רבים מהחוסכים מבקשים לצמצם את עלויות המחייה על מנת להנות מתקופת הפרישה, אך ייתכן שדווקא דוח שנתי מומלץ להכין יחד עם איש מקצוע.
תיק השקעות שלד בורסאי

שלד בורסאי : מה זה בדיוק ומדוע נחשב להשקעה מסוכנת מאוד?

במידה ואתם חובבי השקעה במניות או סתם שמעתם בשיחת חברים על הזדמנות להשקיע בשלד בורסאי ולא לגמרי מבינים מה זה כולל, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנושא.
TASE-UP זירת השקעות חדשה של הבורסה לניירות ערך

TASE UP : זירת השקעות חדשה מבית הבורסה לני"ע – אל תפספסו!

בין אם אתם חברות פרטיות או משקיעים פוטנציאלים, זירת ההשקעות החדשה Tase Up חייבת להיות בלקסיקון שלכם. ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הזירה החדשה מבית הבורסה לניירות ערך.
רפורמת מדדים בבורסה

מהי רפורמת המדדים בבורסה?

רפורמת המדדים יצאה לדרך בשנים האחרונות ושינה את פני המדדים בבורסה הישראלית, משקיעים רבים נלחצו מהמהלך אך לימים דווקא נפתחו אפשרויות השקעה מעניינות.
דוח שנתי והצהרת הון

דוח שנתי והצהרת הון – מתי ואיך צריך להגיש אותם?

דוח שנתי והצהרת הון מתייחסים לדיווח אקטיבי שיש לבצע מול מס הכנסה אחת לשנה, מעבר לדיווח על הכנסות, בעת הגשת הדוחות ניתן לבקש הקלות והחזרי מס בהתאם לזכאות
זה לא מכובד להעתיק
ניוזלטר
הרשמו לניוזלטר וקבלו את התשואות החודשיות ישירות למייל שלכם
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר
3 דקות, תיק השקעות מעולה
מעוניינים לפתוח תיק השקעות? מצוין! תנו לנו רק לוודא שתקבלו את התנאים הטובים ביותר, הן בעלויות הבנק, דמי ניהול, ושאר ההוצאות הכרוכות בתיק השקעות
בהתאם למדיניות הפרטיות ותקנון האתר