תעודות סל או קרנות סל ? מי מהם נכון ?

תעודת סל או קרן סל הינה מכשיר השקעה פיננסי המיועדת לכספים נזילים, אומנם ישנם יתרונות רבים להשקעה בתעודת סל אך אל תמהרו לקפוץ ראש, הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם
גבר מסתכל על מחשב ומתלבט תעודת סל או קרנות סל
אם רוצים, אפשר גם רק להקשיב 🎧

מהו סל בשוק ההון ? סל מורכב מאגד של מניות או אג"ח לפי פילוח מסוים. הרי כאשר אנו בונים תיק השקעות עלינו לדאוג לגידור פנימי , לבחור מניות או אג"חים מסוגים שונים לטובת פיזור סיכונים , פילוח של סקטורים שונים וכמובן מכל סקטור השאיפה היא לבחור את המניות או האג"חים הטובים ביותר שיעשו עמנו חסד בתיק ההשקעות ויביאו אותנו לתשואה הגבוהה ביותר שניתן.

לדוגמא.. בעולם התרופות קיימות חברות שונות וכל חברה מייצרת תרופה שהייתה רוצה שתהיה המובילה בתחום וכתוצאה ישירה מכך תימכר , החברה תהפוך למובילה בתחומה ומשם תהיה רווחיות יותר, המתמטיקה קלה, רווחיות תוביל לעליה בשווי המניה ואנו כמשקיעים נהנה מעלייה בשווי הערך.

איך לבחור את המניה הנכונה? לבחון את החברה , ההצלחות שלה , כוח האדם שלה, מאזנים , סיכויי הצלחה היא עבודת מחקר ארוכה ומעמיקה של אנשי ניהול ההשקעות , שרבים מהם מציגים תשואות גבוהות לאורך השנים.

יחד עם זאת חשוב לפזר סיכונים ורכישה של מניות בודדות מכל חברה עלולה להיות יקרה מאוד , ולאו דווקא מפוזרת בצורה הנכונה.

עלה צורך למצוא דרך לרכוש סל של מספר מניות מתוך כל סקטור ומשם נולדו תעודת הסל. תעודת הסל הם בעצם מכשיר פיננסי שמכיל את המדד של כל תחום או סוגי מדדים שונים כמו מדד תל אביב 35 , מדד תל אביב 100, תל בונד , ועוד מדדים רבים. קיימות אלפי תעודת סל עבור כל בורסה בעולם וחברות מתחרות בכל בורסה .

אז מה המטרה של התעודה סל ?

המטרה מאוד פשוטה , היא בפועל צריכה לחקות את המדד לפי האיזון שקיים בו  , " לצטט" אותו הכי קרוב למקור ולוודא כי בהתאם לשינוי המשקלים של המניות או האג"ח השונים לפי המדד הנבחר היא משנה את המשקלים אצלה. חשוב לזכור כי מאחר ששוק ההון יכול להשתנות בדקות בודדות לא תמיד תעודות הסל בכל רגע נתון מדויקות לטובת המדד עצמו.

מה היתרון ברכישה של תעודה סל ?

היתרון המובהק הוא עליות , אם אני רוצה לרכוש את מדד תל אביב 35 לבד עליי לרכוש את 35 המניות השונות , לפי המשקלים השונים, לעקוב את שווי הערך שלהם בכל רגע נתון או לפחות בכל יום ואזי להתאים את הרכישות לפי השינוי הקיים בשוק.

הרי כל שינוי כזה כרוך בעלות קנייה ומכירה , שווי מניה , ותשלום מס במקור ולכן במקרה כזה יהיה נכון יותר לרכוש תעודת סל שמאגדת את כל המניות והחברה המנהלת בתמורה עושה עבור המשקיע את העבודה.

כמובן שאין מתנות חינם ובכל תעודת סל יש דמי ניהול שמשם הרווחים של מנהל הקרן, דמי הניהול כמובן יוצרים פער נוסף בין תעודת הסל למדד עצמו מבחינת דיוק בציטוט המדד.

האם יש תעודות סל זהות לאותו מדד ?

כן, יש מספר חברות בכל בורסה אשר מציעות תעודת סל עבור אותו מדד, התחרות שלהם תתאפיין בדמי ניהול שונים, הצלחה להיצמד למדד ואת זה נוכל כמובן לבחון על ידי השוואה של תעודת הסל למדד עצמו.

חשוב לזכור כי בחירת תעודת הסל הטובה יכולה להוביל לרווח או הפסד כמובן תלוי במדד ובתנאי השוק טובים יותר.

אז מהי היא קרן סל ?

בתחילת הדרך השם המקורי של המכשיר הפיננסי המדובר הייתה תעודת סל , מבחינה ריגולטורית שונה השם של תעודת הסל והפך לקרן סל.

מדובר על אותה גברת בשינוי אדרת , אל דאגה תעודת סל היא בעצם קרן סל. שם נוסף הוא כמובן קרן מחקה.

אז האם ניתן לנהל תיק קרנות סל ?

בהחלט, תיק קרנות סל הוא תיק מחקה מדדים, וורן באפט ידוע באהבה שלו לניהול פסיבי , כלומר הצמדה למדד ואזי כך לא מנסים לתזמן את השווקים אלא נעים איתם.

המסקנה להעביר את כל הכספים לניהול פסיבי…

לא בהכרח נכונה, חשוב לזכור כי הצמדה למדדים על ידי קרנות סל היא הצמדה לשוק כאשר אם אנו רואים מניה צונחת אין לנו יכולת לגרוע אותה מקרן הסל ולא תמיד זה יהיה נכון לתיק ההשקעות שלנו.

לכן, יש מקום כמובן גם לשיקול דעת ובחירת מניות. לרב שילוב של קרנות סל יחד עם רכישה ישירה של מניות, אג"ח ממשלתי וקונצרני , סחורות וקרנות נאמנות תוביל לתוצאה טובה יותר.

אז מה המדדים המובלים בקרנות סל ?

לרב נראה שימוש בקרנות של במדדי וול סטריט שמשתנה במהלך יום מסחר לפעמים גם בצורה דרמטית, מדד תל בונד ותל אביב 35 .

אין סיבה לא לרכוש קרנות סל , אך כמו כל דבר זכרו לבצע סקר שוק ולבדוק מהי הקרן המדויקת ביותר, כמובן דמי ניהול הוא יתרון יחסי חשוב.

מה תמצאו בכתבה

  • תיק השקעות
  • 9 דקות
התנודתיות הגוברת של שוק ההון, בשילוב עם העלאת שיעור הריבי...
כל הזכויות שמורות לאתר לירות
אלפי מבקרים כבר נרשמולניוזלטר המשובח שלנו

הרשו לנו לשלוח לכם מדי פעם עדכונים חשובים הנוגעים לכסף שלכם, בין אם בנושא פנסיה או השקעות מעבר לים.